Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
TekstFotogalerijaVideogalerija
15.09.2015.

Otkrivanje spomen-obeležja u čast dr Arčibalda Rajsa



Vojni ataše Švajcarske pukovnik Lars Vejlstrup otkrio je danas spomen-obeležje u bronzi posvećeno dr Arčibaldu Rajsu„vojniku pravde, istine i prava“ u holu Doma Vojske, a svečanosti su prisustvovali i državni sekretari u Ministarstvu odbrane Zoran Đorđević i Nenad Nerić, savetnik premijera Srbije za regionalnu saradnju i vere Vladimir Božović, kao i mnogobrojni gosti.

Tom prilikom, zamenik direktora Medija centra „Odbrana“ potpukovnik Zoran Krupež, istakao da se ovim događajem, čiji je pokrovitelj Inicijativni odbor „U ime sećanja na dr Arčibalda Rajsa“, simbolično odaje počast velikom prijatelju Srba tačno na stogodišnjicu njegovog učestvovanja u odstupanju srpske vojske i naroda preko Albanije. On je, takođe, dodao, da je dr Rajs „najveći Srbin, ne po rođenju, već po opredeljenju“.

Prema rečima pukovnika Vejlstrupa, mnogo je toga rečeno i napisano o dr Rajsu i njegovo zaveštanje živi i danas. On se, takođe, smatra ocem moderne forenzike, a u njegovim mislima i delima, vide se dve odlike tipične za švajcarski mentalitet – sklonost ka inovacijama i vladavina prava. Rajs je posvetio život borbi za međunarodno pravo i pravdu, naglasio je pukovnik Vejlstrup, a njegov čuveni poklič „nema neutralnosti pred zločinom“, i danas je ideja vodilja svih onih koje predstavljaju zemlje posvećene neutralnosti.

U današnjem program učestvovali su i Hor „Braća Baruh“, vokalna solistkinja Svetlana Stević Vukosavljević, prodekan za nastavu Kriminalističko policijske akademije prof. dr Milan Žarković, jedan od priređivača knjige „Ratni izveštaji iz Srbije i sa Solunskog fronta“ Milan Starčević i glumac Ljubivoje Tadić u monodrami „Čujte Srbi“.

Arčibald Rajs, kao ratni izveštač sa najopasnijih mesta informisao je javnost o masovnim ratnim zločinima nad srpskim življem i kršenju međunarodnog prava; obavljao uviđaje u mestima kroz koja je prolazio i lično se angažovao u pomoći srpskim izbeglicama i zbrinjavanju srpske siročadi. Sa željom da učestvuje u izgradnji novog života u razorenoj Srbiji, nakon Velikog rata trajno se nastanio u Beogradu, gde je i nastalo njegovo čuveno delo „Čujte Srbi“, svojevrsni amanet srpskom narodu.

Medija centar „Odbrana“ započeo je ove godine projekat simboličnog obeležavanja značajnih jubileja iz srpske istorije otkrivanjem spomen-obeležja u Holu Doma Vojske Srbije, a od danas, uz bareljefe sa likovima Nadežde Petrović, Đorđa Vajferta i Jovana Dragaševića, je i obeležje u bronzi posvećeno Arčibaldu Rajsu.