Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
TekstFotogalerijaVideogalerija
27.12.2024.

Stalna obuka imperativ tenkovskih jedinica Vojske Srbije



Stalna i intenzivna obuka u Vojsci Srbije jedan je od osnovnih prioriteta u sveukupnom procesu jačanja sistema odbrane, uz kontinuiranu nabavku, opremanje i modernizaciju naoružanja i vojne opreme. Obuka se izvodi u svim vremenskim uslovima, konstantno uz uvođenje novih sredstava naoružanja u jedinice Vojske Srbije i nju podjednako izvode i novoprimljeni pripadnici i postojeći profesionalni sastav.

Pripadnici 36. tenkovskog bataljona Treće brigade kopnene vojske realizuju obuku na poligonima i vežbalištima na tenkovima M-84. Cilj obuke je dostizanje sposobnosti i zamenljivosti sastava za taktičku upotrebu jedinice u različitim situacijama.

Prema rečima majora Petra Pančića iz 36. tenkovskog bataljona, obuka profesionalnog sastava, oficira, podoficira i vojnika, realizuje se tokom cele godine, s tim što je u određenim periodima ona posebno intenzivna. 

— Uglavnom je to nekoliko nedelja pred planirane taktičke vežbe s bojevim gađanjem, na kojima naše tenkovske posade i jedinice realizuju različite taktičke zadatke i gađanja iz naoružanja tenka, što uvek predstavlja krunu obuke tenkovskih posada i jedinica. Obuka je individualna i kolektivna, različitog intenziteta i uvek drugačijeg sadržaja, zavisno od plana obuke. U toku je uvežbavanje tenkovskih posada za izvođenje marša, što podrazumeva izvršavanje određenih radnji i postupaka gotovo rutinski. Sve radnje tokom obuke su normirane kako bi njihovo izvršavanje bilo automatizovano i za što kraće vreme — rekao je major Pančić i naglasio da se tokom obuke uočava sve veći nivo osposobljenosti posada i jedinica, što svedoči o visokom kvalitetu teorijske i praktične obuke.

Novoprimljeni pripadnici, koji su radni odnos zasnovali u tenkovskom bataljonu nakon dobrovoljnog služenja vojnog roka u prethodnim mesecima, stiču nova iskustva i upoznaju se s taktičko-tehničkim mogućnostima tenka i upotrebom oklopnih jedinica u borbenim uslovima.

Vodniku Dejanu Ničiću prva dužnost bila je nišandžija na tenku da bi posle završetka kursa bio promovisan u prvi podoficirski čin i postavljen na dužnost komandira tenka M-84. 

— U toku je redovna obuka tenkovskih posada, podoficira i profesionalnih vojnika koji svakog dana stiču nova stručna znanja i uvežbavaju već stečene veštine. Važno je reći da se obuka u bataljonu realizuje neprekidno s različitim sadržajima koji omogućavaju ujednačavanje i usklađivanje timskog rada. U radu posade tenka to je veoma važno zarad povećanja efikasnosti i osposobljenosti odeljenja, tenkovskog voda i čete. Svi volimo tenk, volimo svoj posao i osećamo se kao porodica. Tenkovska posada je u stvari jedna porodica koja deli iste probleme i ista zadovoljstva — rekao je vodnik Ninčić.

On je istakao da zanimanje tenkiste budi veliko interesovanje njegovih prijatelja.

— Svima je veoma zanimljivo kada počnemo da pričamo kako se radi na tenku, svima je zanimljivo da dođu do tenka, da ga vide, imaju uvek razna pitanja što se tiče samog tenka i rada na njemu. Od početka mog službovanja radim u 36. tenkovskom bataljonu i nikada ga ne bih menjao. Kada bih ponovo počeo da radim u Vojsci, konkurisao bih za isti bataljon, jer mislim da je tenkovski poziv jedan od najboljih poziva u Vojsci Srbije — rekao je vodnik Ničić.

Desetar Mihajlo Pešić bio je kuvar u 39. logističkom bataljonu, a nakon konkursa za popunu slobodnih mesta u 36. tenkovskom bataljonu odlučio je da nauči nešto novo, da se oproba kao tenkista. 

— Nisam pogrešio. Biti tenkista za mene je dokaz moći, snage, uspešnosti i kao čoveka i kao vojnika. Izrazito je zadovoljstvo biti deo vrhunski obučene posade. Zbog toga osposobljavanje tenkista i tenkovskih posada traje neprekidno, tokom cele godine. Obuka je postepena, individualna i kolektivna, a kruna obučenosti svakako je gađanje iz naoružanja tenka. Nijedan tenkista ne zaboravlja svoje vatreno krštenje zato što je posle prvog gađanja oduševljen moći i snagom koju tenk poseduje — rekao je desetar Pešić. 

Kako je istakao, na mesto vozača prijavio se zbog adrenalina koji u njemu budi ovaj poziv.

— Za ovaj poziv odlučio sam se zbog adrenalina i želje da postanem tenkista. Čuo sam da je 36. tenkovski bataljon raspisao konkurs i prijavio sam se na formacijsko mesto vozača. Nisam se pokajao, veoma sam zadovoljan. Kao nešto najbolje u jedinici izdvojio bih kolektiv i doživljaj kad vozim tenk, kad učestvujemo na vežbi. A poseban osećaj je svakako trenutak gađanja — rekao je desetar Pešić.

Zadatak posada tenkova M-84 je da savladaju sve radnje i postupke u izvođenju vatrene i taktičke obuke s ciljem osposobljavanja za izvođenje borbenih dejstava u odbrani i napadu, što podrazumeva vožnju tenka u različitim vremenskim i terenskim uslovima, upotrebu naoružanja i održavanje sklopova i podsistema tog složenog borbenog sredstva.

U narednim etapama obuke, tenkiste očekuje realizacija gađanja iz naoružanja roda oklopnih jedinica, koja će biti praćena izvođenjem taktičkih vežbi i bojevih gađanja, kroz koje će se proveriti taktička i vatrena osposobljenost i oceniti kvalitet realizovane obuke i obučenost sastava.