Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
TekstFotogalerija
13.03.2022.

Najsavremenija nastavna sredstva u procesu školovanja kadeta



Vojna akademija neprekidno podiže standarde uvođenjem brojnih novih sadržaja i tehnologija u proces školovanja, modernizacijom infrastrukture i obnavljanjem materijalne baze nastave pripremajući buduće oficire Vojske Srbije da znanjem i spremnošću odgovore na aktuelne i buduće izazove.

Biti spreman za budućnost znači imati adekvatna sredstva za postizanje uspeha – reči su pukovnika Miloja Ilića sa Katedre taktike Vojne akademije, a jedan od takvih primera može se naći upravo u kabinetu te Katedre – na Vežbovnom komandnom mestu taktičkog nivoa.

– Vežbovno komandno mesto taktičkog nivoa namenjeno je, pre svega, za uvežbavanje polaznika Osnovnog komandno-štabnog kursa i Komandno-štabne škole, za donošenje odluka u okviru štaba i uvežbavanje štabova. Pored toga, mi smo ovaj kabinet adaptirali tako da možemo da ga koristimo i za završne godine školovanja na osnovnim akademskim studijama. Kadeti Vojne akademije dolaze ovde u trećoj i četvrtoj godini kako bi razumeli zahteve na koje  u budućnosti treba da odgovori komandno mesto jedinice – ističe pukovnik Ilić.

On objašnjava i da je akcenat na vizualizaciji problema. Tako, na primer, pre odlaska na teren, na kojem će biti izvedena vežba, pripreme u kabinetu omogućavaju da se upozna prostor i obrade gotovo svi segmenti relevantni za donošenje odluka.

– Sam proces nastave predstavlja uvežbavanje polaznika za proces odlučivanja u vojnim jedinicama, rad u timu – komandi, a ovaj kabinet daje mogućnost vizuelizacije bojišta u procesu rada i obezbeđuje sve uslove za pravilnu i pravovremenu odluku. Za rad u ovom kabinetu obezbeđen je hardver i softver, kao i prateći uređaji i komponente poslednje generacije. Softver koji se koristi (GIS- Geoinformacioni sistem) su izradili pripadnici informatičke službe Vojske Srbije. Među ostalim novitetima koje u kabinetu koristimo tu su i savremeni optoelektronski uređaji specijalnih fotoaparata za prikupljanje kvalitetnih podataka o zoni operacije i kvadrikopteri tj. bespilotni leteći aparati namenjeni za osmatranje i prikupljanje podataka o karakteristikama okruženja, zone operacije, u realnom vremenu – naglašava pukovnik Ilić.

Prema njegovim rečima, u procesu donošenja odluke kabinet daje odlične mogućnosti za razvoj varijanti upotrebe sopstvenih snaga i neprijatelja.

– Za te potrebe koristi se tzv. pametna tabla koja omogućava stvaranje interaktivne površine na različitim projekcionim površinama. Takođe, razvijen je softver pomoću kog je, u dodeljenoj zoni, moguće na pametnoj tabli rasporediti snage, odnosno  taktičke simbole tih snaga, što u krajnjem za rezultat ima kvalitetne ratne igre koje čine osnovu za buduću odluku. Celokupno komandno mesto, sva radna mesta, uvezano su računarskom mrežom tako da je podatke moguće objedinjavati u centralnom računaru i dalje vršiti njihovu distribuciju, kontrolu procesa od stane komandanta i nastavnika. Važno je napomenuti i da je kabinet informatički uvezan sa Centrom za simulacije u kome se proverava odluka – rekao je pukovnik Ilić.

On ističe da se radi na tome da se dodatno iskoriste mogućnosti sistema „Majls“, koji postoji u vojsci i noviteti poput simulatora za tenk M-84.

- Te simulatore uvezali bismo sa Centrom za simulacije, u kojem će na primer u simulacionom softveru teći vežba ranga bataljona. Polaznici Osnovnog komandno-štabnog kursa bili bi, recimo, u ulozi komandira četa, a oni koji su na osnovnim studijama bili bi komandiri vodova. Neki od njih biće deo virtualnog okruženja te bi zaista u tim simulatorima borbenih vozila kao što je tenk M-84 učestvovali u borbenom dejstvu u pravom okruženju. Suština je u tome da mi kao škola moramo da ostvarujemo napredak, jer nama dolazi populacija đaka kojima je ekran sve. Trudimo da proces našeg obučavanja isprati sve trendove u savremenom svetu – napominje pukovnik Ilić.

Na Vojnoj akademiji ključno je podstaći kadete na razmišljanje, jer širina njihovog razmišljanja bogatstvo je naše vojske, poručuje pukovnik Ilić, i naglašava da se na usavršavanju kadrova u vojsci radi tokom čitave karijere.

Kadeti Vojne akademije po završetku osnovnih studija mogu računati na sigurno zaposlenje u jedinicama Vojske Srbije, ali i na brojne mogućnosti daljeg usavršavanja na Univerzitetu odbrane, među kojima su master i doktorske studije, Komandno-štabno i Generalštabno usavršavanje, kao i Visoke studije bezbednosti i odbrane.

Učenici završnih godina četvorogodišnjih srednjih škola i gimnazija imaju mogućnost da do 31. marta konkurišu za upis u Vojnu akademiju i Medicinski fakultet VMA, dok su za male maturante otvorena vrata Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole.

Više informacija o konkursima može se pronaći na sledećem linku: https://www.mod.gov.rs/cir/konkursi-za-upis-u-vojne-skole.