Ministar Stefanović položio venac povodom stogodišnjice smrti vojvode Živojina Mišića
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović, položio je danas venac kraj grobnice vojvode Živojina Mišića na Novom groblju u Beogradu, povodom obeležavanja stogodišnjice smrti slavnog vojskovođe.
Ministar Stefanović je, nakon ceremonije polaganja venaca, istakao da danas obeležavamo čitav jedan vek od smrti vojvode Živojina Mišića, ukazujući da su stranice naše istorije obeležene pobedama koje je izvojevao, ali i mnogim mudrostima kojima nas je učio.
- Pored toga što je bio genijalni vojskovođa naše vojske, umeo je da kaže reči koje su značile da treba da budemo jedinstveni, da treba da se držimo zajedno i da samo tako Srbija može da pobeđuje – naglasio je ministar Stefanović.
Tu hrabrost, odvažnost i mudrost, dodao je ministar odbrane, ostavio je i nama u amanet – da nikada ne odustajemo.
- Nikada nije prezao od odluka koje su nekada bile nepopularne, a donosio ih je da bi zaštitio i vojsku i državu. Ostaće poznat po britkom umu, junaštvu, velikom srcu. Vojvoda Mišić imao je geslo “Ko sme, taj i može”, koji danas baštini naša vojska, a to pokazuje da je bio čovek koji nije znao za strah – istakao je ministar Stefanović.
Prema njegovim rečima, srpski narod će ga zauvek pamtiti po izrazitoj odlučnosti, da nikada ne odustaje i da svaku bitku završi kao pobednik.
- Mudre i hrabre odluke, i ne samo u Prvom svetkom ratu, dovele su ga među večne i slavne, one koje Srbija nikada neće zaboraviti – poručio je ministar Stefanović i izrazio zadovoljstvo što se i danas čuva sećanje na tog velikog vojvodu, ali i druge velike vojskovođe koji su učinili da Srbija bude to što jeste danas – nezavisna, samostalna i slobodna - što su najveće vrednosti koje gaji naša zemlja.
Ministar Stefanović je istakao da smo dužni da kao narod negujemo tradiciju i ne zaboravljamo podvige naših predaka. Mnogi od njih su dali svoje živote i ne smemo da ih zaboravimo.
- Ni Živojina Mišića, ni sve druge koji su u tim slavnim vremenima, uvek bili tamo gde je bilo najteže, koji su bili uz svoj narod, baš kao što to danas čini Vojska Srbije – naglasio je ministar Stefanović.
Danas, istakao je ministar odbrane, dužni smo da bijemo neke druge bitke – bitke za bolju ekonomiju, da pobedimo korona virus, da budemo složni i jaki.
- Baš zato, naša vojska, ali i svi drugi delovi našeg društva moraju da se ujedine u ovakvim bitkama i zato nastavljamo da pobeđujemo – istakao je ministar Stefanović i izrazio zahvalnost ministarki za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dariji Kisić Tepavčević za sve ono što radi za našu tradiciju, za naše veterane i za sve one ljude koji danas s pravom treba da budu zapamćeni.
- Borićemo se da se odužimo svojim delima za ono što su oni učinili za Srbiju – zaključio je ministar Stefanović.
U okviru državne ceremonije, venac je položila i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja dr Darija Kisić Tepavčević.
Ministarka Kisić Tepavčević istakla je da negovanjem uspomene na heroje iz Prvog svetskog rata čuvamo svoj identitet i našu istoriju kako bi buduća pokolenja znala da su sloboda zemlje i njenog naroda najuzvišeniji ciljevi.
- Vojvode Mišić i Bojović i general Jurišić Šturm svojim besmrtnim delima ostavili su večni spomen svom narodu. Neka je večna slava i hvala našim slavnim vojskovođama - naglasila je Kisić Tepavčević.
Na Novom groblju, vence su na spomen obeležja vojvodama Živojinu Mišiću i Petru Bojoviću i armijskom generalu Pavlu Jurišiću Šturmu položile delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Grada Beograda, potomci istaknutih vojskovođa, kao i predstavnici udruženja opredeljenih za negovanje tradicija.
Vojvoda Živojin Mišić učesnik je svih ratova Srbije od 1876. do 1918. godine, jedan od najbriljantnijih vojskovođa Prvog svetskog rata. U Prvom balkanskom ratu pokazao se kao sjajan strateg i jedan od najzaslužnijih za pobedu nad otomanskom vojskom 1912. godine u Kumanovskoj bici.
Vojvode Živojin Mišić i Petar Bojović i general Pavle Jurišić Šturm učestvovali su u srpsko-turskim ratovima (1876-1878), Srpsko-bugarskom ratu 1885. godine, balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu.
Trojica istaknutih vojskovođa umrla su u Beogradu - vojvoda Mišić 20. januara 1921, vojvoda Bojović 19. januara 1945, a armijski general Pavle Jurišić Šturm umro je 14. januara 1922. godine.