Ulaganje u vojno zdravstvo je ulaganje u kvalitet života
U godini koja je svetu donela potpuno nove zdravstvene i bezbednosne izazove, jasno se pokazalo koliki je značaj kontinuiranog ulaganja u razvoj vojnog zdravstva, koje je pored svojih redovnih zadataka uspešno pružilo pomoć građanima Srbije. Sve to ne bi bilo moguće da u poslednje tri godine nisu izdvojena značajna sredstva za obnavljanje infrastrukture i nabavku savremene opreme za rad vojnozdravstvenih ustanova.
U periodu vanrednog stanja za samo 14 dana završena je obnova i izgradnja nove bolnice Vojnomedicinskog centra "Karaburma", namenjene za lečenje obolelih od virusa Kovid-19. Vrednost investicije koju su firma "Termomont" i partneri uložili u renoviranje 1.000 kvadratnih metara starog objekta, njegovu nadogradnju do 1.300 kvadratnih metara, koliko iznosi sadašnja površina nove bolnice, kao i izgradnju pristupnog puta, iznosi više od 37 miliona dinara. Na uređenju smeštajnih kapaciteta VMC "Karaburma" bila je angažovana i Vojna ustanova "Beograd 2". Za veoma kratko vreme građevinski je kompletno uređeno 40 soba, 10 kancelarija, dve operacione sale, šok-soba, 15 kupatila i pripadajućih mokrih čvorova i obezbeđeno 70 bolničkih kreveta, uz kojih je ukupni kapacitet VMC "Karaburma" proširen na 140 kreveta.
Lečenje kovid pacijenata zahtevalo je i nabavku neophodne prateće opreme u koju spadaju: 300 bolesničkih kreveta specijalne i opšte namene, šest EKG aparata sa 12 kanala za dijagnostiku srčanih smetnji obolelih pacijenata, 10 monitora za praćenje vitalnih parametara životno ugroženih pacijenata, 30 aspiratora za životno ugrožene pacijente na respiraciji, tri gasna analizatora za određivanje nivoa gasova u krvi, dve bežične linearne ultrazvučne sonde sa tabletom za brzu dijagnostiku plućnih oboljenja i velika količina sredstava lične zaštitne opreme.
Vojnomedicinska akademija kao prestižna naučnoistraživačka i zdravstvena ustanova, u protekle tri godine beleži znatna unapređenja u radu.
Zahvaljujući ugovoru Ministarstva odbrane sa Direktoratom civilnog vazduhoplovstva iz 2017. godine, infrastrukturno je uređen helidrom VMA, što je donacija vredna 25 miliona dinara.
U 2018. godini za VMA su nabavljeni i pušteni u rad: novi aparat za magnetnu rezonancu, gde je vrednost ukupne investicije za smeštajni prostor i aparat iznosila oko 126,7 miliona dinara, 160 slajsni skener vrednosti 56 miliona dinara, kao i stacionarni i mobilni digitalni "Samsung" rendgeni vrednosti 35 miliona dinara, dok je u prostoriju i medicinsku opremu za Očnu banku VMA uloženo oko 28 miliona dinara.
VMA je u 2019. godini nabavila opremu za "3D mapping" vrednu 30 miliona dinara, dva ultrazvučna aparata za koja je dato 9,3 miliona dinara, medicinsku opremu za hirurški blok u iznosu od 42 miliona dinara, opremu za Kliniku za kardiologiju VMA (ergometrijska traka) vrednosti 11 miliona dinara, kao i opremu za Kliniku za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju VMA u vrednosti 14 miliona dinara.
U februaru ove godine u VMA je otvorena nova intenzivna nega u Klinici za anesteziologiju i intenzivnu terapiju. Vrednost radova na adaptaciji i pripremi prostora jedinice intenzivnog lečenja iznosi oko 28,5 miliona dinara, a za nabavku nove medicinske opreme izdvojeno je 40,9 miliona dinara. U martu je renoviran i prostor operacionih sala u Centru za dnevnu hirurgiju Poliklinike VMA, za šta je uloženo oko 1,5 milion dinara.
U avgustu 2020. godine otvoren je adaptirani deo Instituta za nuklearnu medicinu VMA ukupne površine 245,03 kvadratna metra, sa postavljene dve gama kamere, uređaja koji je važan za preciznu dijagnostiku različitih oboljenja, a posebno maligniteta kod kojih je pravovremeno uočavanje često od životne važnosti. Vrednost izvedenih radova na adaptaciji prostora je oko 54,8 miliona dinara sa PDV, dok cena medicinskih uređaja iznosi oko 93.2 miliona dinara.
Za Vojnu bolnicu Novi Sad prošle godine nabavljen je operacioni sto u vrednosti od šest miliona dinara, a iste godine za Vojnu bolnicu Niš nabavljene su operacione lampe u iznosu od 6,5 miliona dinara.
U Vojnoj bolnici Niš u 2018. godini adaptiran je deo operacionog bloka površine 120 kvadratnih metara i uređena operaciona sala namenjena mikroinvanzivnoj hirurgiji iz oblasti hirurgije zglobova, što je investicija vredna 11 miliona dinara. Takođe, u ovoj vojnozdravstvenoj ustanovi otvorena je nova operaciona sala za laparoskopsku hirurgiji abdominalnih organa, opremljena video artroskopom sa pratećim setovima za određenu vrstu operacije, za šta je izdvojeno 13 miliona dinara, a rekonstruisane su i dve prostorije Odeljenja za radiologiju i nabavljena četiri digitalna rendgen aparata nove generacije - ukupne vrednosti 53,7 miliona dinara. U aprilu 2020. godine, u razvod gasova za lečenje kovid pozitivnih pacijenata u Vojnu bolnicu Niš uloženo je oko 9,4 miliona dinara.
Zahvaljujući ulaganjima Ministarstva odbrane u Centru vojnomedicinskih ustanova Beograd u martu 2018. godine počela je sa radom vojna ambulanta na Bežanijskoj kosi. Vrednost infrastrukturnih radova iznosila je 15 miliona dinara.
Podjednako važno infrastrukturnim ulaganjim tokom poslednje tri godine bila su ulaganja u kadrove te je u 2019. i početkom 2020. godine u vojnozdravstvene ustanove u stalni radni odnos zaposleno više od 500 osoba, kako medicinskog, tako i nemedicinskog osoblja. Na taj način omogućeno je da Vojna bolnica Niš, Vojna bolnica Novi Sad, Centar vojnomedicinskih ustanova Beograd i Vojnomedicinska akademija budu i kadrovski ojačane.
Vodilo se računa i o voznom parku ustanova vojnog zdravstva pa je u januaru ove godine kupljeno šest novih sanitetskih vozila vrednih 33 miliona dinara.
Takođe, značajna su ulaganja u srpsku vojnu bolnicu nivoa 2+ u mirovnoj misiji MINUSCA u Centralnoafričkoj Republici, za čiji rad je u 2019. godini nabavljena medicinska oprema u iznosu 55 miliona dinara.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije nastaviće da ulažu u vojno zdravstvo, jer tim ulaganjem ne samo da se podiže nivo zdravstvene zaštite i ukupan kvalitet života svih pripadnika, već se pruža značajna podrška celokupnom zdravstvenom sistemu i građanima naše zemlje.