Obeleženo 138 godina Vojne bolnice Niš
U niškom Domu Vojske Srbije danas je održana svečanost na kojoj je obeležen Dan Vojne bolnice Niš - 22. januar i 138 godina od osnivanja Velike vojne bolnice za hiljadu ranjenika i bolesnika. Proslavi su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu odbrane Zoran Đorđević, komandant Kopnene vojske general-potpukovnik Milosav Simović, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grada Niša i Nišavskog upravnog okruga kao i predstavnici vojno-sanitetskih i civilnih zdravstvenih ustanova.
Zastupnik načelnika Uprave za vojno zdravstvo pukovnik Uglješa Jovičić naglasio je značaj vojne zdravstvene službe i Vojne bolnice Niš kao vodeće institucije na jugu Srbije u oblasti vojnog zdravstva.
- Pripadnici niške vojne bolnice su decenijama i vekovima gradili ugled te zdravstvene ustanove, a generacijama koje su pristizale, ostavljale zavet da dograde, unaprede i nadvise pretke u očuvanju i unapređenju zdravlja pripadnika Vojske i građana sa juga Srbije, rekao je Jovičić.
Da je Vojna bolnica Niš vojnozdravstvena ustanova čija je osnovna delatnost lečenje i sanitetsko zbrinjavanje povređenih i obolelih na primarnom, sekundarnom i delom na tercijarnom nivou zdravstvne zaštite, rekao je upravnik bolnice pukovnik Goran Damnjanović naglasivši da je potpisivanje ugovora sa RFZO filijalom za Nišavski okrug učvrstilo saradnju sa svim zdravstvenim ustanovama u gradu i okolini, kao i da je posebno značajan zadatak bio zbrinjavanje migranata u Preševu.
Pukovnik Damnjanović je istakao kontunuitet učešća Vojne bolnice Niš u mirovnim operacijama još od 1973. godine pa do prošle godine, kada je 35 lica učestvovalo u mirovnim operacijama.
Vojna bolnica Niš već 136 godina korača sa svojom vojskom i ispisuje ponosne stranice istorije. Građani juga Srbije pamte kako je ova zdravstvena ustanova dala značajan doprinos u srpsko-turskim ratovima, pomogla formiranje Okružne bolnice u Nišu, prve hirurgije i prve preventivne zdravstvene institucije na Balkanu - Pasterovog zavoda. Niška Vojna bolnica je jedina očuvana zdravstvena ustanova Kraljevine Srbije koja je sa narodom i vojnicima prešla put albanske golgote i po dolasku na ostrvo Krf nastavila sa organizovanim aktivnostima i pripremama za proboj Solunskog fronta. Na sličan način su pripadnici Vojne bolnice Niš angažovani i u Drugom svetskom ratu i u ratu 1999. godine.
- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti