Korekcija vida laserom na VMA
Operacija egzajmer (~Excimer~) laserom je hirurški metod promene zakrivljenosti rožnjače, kojim se menja prelomna moć oka i koriguje postojeća dioptrija. Mogu se operisati astigmatizam do +/-4 dioptrije, kratkovidost do -10 i dalekovidost do +4. Bezbolna procedura izvodi se u lokalnoj, kapljičnoj, anesteziji, traje pet minuta po oku, a momenat delovanja lasera na rožnjaču traje do 15 sekundi.
Prva operacija egzajmer laserom izvedena je 5. oktobra 2007. i prikazana tokom „hirurgije uživo“ na Prvom simpozijumu s međunarodnim učešćem „Savremeni trendovi u oftalmohirurgiji“ održanom u VMA. Prema rečima pukovnika prof. dr Miroslava Vukosavljevića, načelnik Klinike za očne bolesti VMA, do 2015. godine obavljeno je 12.000 laserskih intervencija u Odseku, egzajmer laserom izvedeno je 1.800 zahvata, a u današnje vreme 150 takvih intervencija godišnje smatra se velikim uspehom.

Egzajmer laser i propratna oprema nisu jeftini, te je i intervencija skupa. Vojni osiguranici zakazuju uz uput i za njih je zahvat besplatan, dok civilni osiguranici plaćaju.
Uslovi za laserski operativni zahvat su da je pacijent stariji od 21 godine života i da ima stabilnu dioptriju godinu dana unazad. Ne postoji gornja starosna granica, ali su, na neki način, intervencije rezervisane za mlađu populaciju od 21. do 50. godine. U 21. godini rast oka je završen, i zato se operacije tada obavljaju. Stav Klinike za očne bolesti je da se zahvat ne obavlja mlađima. Njen načelnik dodaje da je to i stav i Američke oftalmološke akademije.
– Zahvat je moguć i kod dece, samo u određenim slučajevima, kada postoji ogromna razlika između dioptrija jednog i drugog oka – primera radi na jednom oku -12 na drugom -2. Tada dete može biti pacijent – napominje pukovnik Vukosavljević.
Stariji bi trebalo da izbegavaju laserski zahvat, jer se u šestoj deceniji života pojavljuju ostala očna oboljenja – glaukom ili katarakta, te njih ne treba operisati.
BUDUĆNOST OFICIRA
Mnogo profesionalnih pripadnika Vojske Srbije laserski je uklonilo dioptriju. U nekim jedinicama postoje posebni kriterijumi kao što je „stoprocentna vidna oštrina“. Tim intervencijama, omogućeno im je da upotrebljavaju potrebna sredstva na radnom mestu – kacige, zaštitne naočare i maske... Prema rečima potpukovnika docenta dr Resana intervencijama se podiže borbena gotovost naše vojske.
– Među pacijentima su i budući kadeti odličnih psihofizičkih sposobnosti, ali sa jednom „manom“ – dioptrijom. Ne treba zbog refrakcione anomalije koja se može korigovati, odbaciti odlične kandidate. Zato smo mi tu da rešimo problem, i omogućimo svima jednake šanse na konkursu – kaže potpukovnik docent dr Resan.
Sanja ANĐELKOVIĆ
- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti