Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
12.10.2011.

Kolekcija Pavla Beljanskog ponovo u Beogradu



Izložba slika i skulptura najznačajnijih predstavnika srpske moderne iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog iz Novog Sada otvorena je večeras u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije u Beogradu.

Iz bogate riznice čuvenog srpskog darodavca, diplomate, kolekcionara i mecene, Pavla Beljanskog, publici je predstavljeno 68 umetničkih dela 32 autora, među kojima su i Nadežda Petrović, Milan Milovanović, Petar Lubarda, Sava Šumanović, Milan Konjović, Nedeljko Gvozdenović, Marko Čelebonović, Jovan Bijelić. Na taj način Spomen-zbirka Pavla Beljanskog iz Novog Sada proslavlja 50 godina postojanja i rada.

Izložbu „Kolekcija Pavla Beljanskog: ponovo u Beogradu“ otvorio je ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković.

- Dom vojske ponovo živi, a kristalna dvorana ponovo blista. Budite s ovom zbirkom do 26. novembra ovde, a pripremite se da narednih godina budete u njenoj matičnoj kući u Novom Sadu. Zbirka nikada nije bila zatvorena za javnost i uvek je tu za nove mlade ljude – rekao je ministar Marković.

Ministar je dodao da je karakteristika srpskog naroda da lako zaboravlja sopstvene vrednosti i da je ovo prilika da se publika podseti i niza dokumentarnih filmova o velikanima srpske moderne iz radinosti Radio-televizije Vojvodine, odnosno Beograda.

Tokom trajanja izložbe biće organizovani i brojni prateći programi – projekcije filmova o autorima dela iz kolekcije, dečije radionice, stručno vođenje kroz postavku. Pored uobičajenog informativnog materijala, izložbu prate i audio ture u trajanju od 30 minuta, koje publika može da presluša pomoću mobilnih telefona što je omogućio Telenor.

Brojnu publiku u Domu vojske pozdravili su i sekretar za kulturu i javno informisanje Autonomne Pokrajine Vojvodine Milorad Đurić, načelnik Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane pukovnik Petar Bošković, direktor Medija centra „Odbrana“ potpukovnik Slavoljub Marković i dr Jasna Jovanov, upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.

- Važno je setiti se ličnosti Pavla Beljanskog – on je bio dovoljno obrazovan da prepozna prave vrednosti, dovoljno bogat da takva dela skupi i bio je dovoljno patriota da tu zbirku pokloni svome narodu – istakao je sekretar Milorad Đurić.

Medija centar „Odbrana“ na ovaj način nastavlja saradnju s institucijama kulture u Srbiji. U Domu Vojske Srbije su u toku ove godine gostovali Galerija „Nadežda Petrović“ iz Čačka, Zadužbina „Momo Kapor“, Narodni muzej iz Zrenjanina i beogradski Vojni muzej. Planirano je da u prostorijama Spomen-zbirke Pavla Beljanskog u Novom Sadu, od 9. novembra do 11. decembra, budu izložena odabrana dela iz bogate riznice Doma vojske, koja broji oko 1.500 umetničkih predmeta.

- „Zarobljenici“ umetnosti, šta da kaže oficir u prisustvu ministra kulture? Iako se u tom pogledu ne očekuje mnogo od vojnika, podsetiću vas da je bilo oficira, naročito predratnih, koji su imali mnogo toga da kažu. Međutim, Dom Vojske Srbije govori sam za sebe. Pokušavamo da mu vratimo stari sjaj i da ga ponovo oplemenimo. Jedno vreme je bio devastiran, ali zahvaljujući Ministarstvu odbrane, na čelu sa ministrom Šutanovcem, opet služi pravoj nameni – naglasio je pukovnik Petar Bošković i podsetio da su umetnička dela u toj zgradi ponovo počela da se izlažu od pre dve godine postavkom slika Milana Cileta Marinkovića.

Poseban segment izložbe namenjen je slepim i slabovidim osobama, kojima je, putem taktilne postavke iz zbirke Beljanski, omogućeno da ostvare kontakt sa umetničkim delom. Taktilni dijagrami pripremljeni su za slike “Mrtva priroda” Jefta Perića i “Devojka sa knjigom” Jovana Bijelića. Dodatna dva dijagrama su u korelaciji s kopijom skulpture “Nataša Bošković” vajara Sretena Stojanovića.

- Mnogi se pitaju otkud kolekcija Pavla Beljanskog u Beogradu, s obzirom da ona nikada nije izlazila iz spomen-zadužbine u Novom Sadu. Želeli smo da izlaskom iz matičnog prostora obeležimo naš jubilej na dostojan način i da osetimo kako dela iz zbirke „funkcionišu“ u drugačijem kontekstu. Želeli smo i da podstaknemo publiku, ali i naše kolege, da na drugačiji način razmisle o tim delima kako bi započeli jedno novo čitanje same kolekcije – poručila je posetiocima izložbe Jasna Jovanov.

Kolekcija novosadske Spomen-zbirke Pavla Beljanskog prvi put je pred prestoničkom publikom bila od 1952. do 1957. u Muzeju grada Beograda. Beljanski je prvobitno planirao da svoju zbirku pokloni toj ustanovi, ali je ipak odlučio da 185 slika, skulptura, crteža i tapiserija 37 umetnika s jugoslovenskih prostora smesti u Novi Sad. Kako bi inspirisao mlade istoričare umetnosti, on je 1965. ustanovio priznanje koje se dodeljuje za najbolji diplomski rad iz nacionalne istorije umetnosti, odbranjen na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Ovogodišnja 44. svečana dodela nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog će u novembru, zbog godišnjice, prvi put biti dodeljena u Beogradu.

Izložba u beogradskom Domu vojske održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Vlade AP Vojvodine i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje.

U Maloj galeriji Doma Vojske Srbije postavljena je Memorijalna soba Pavla Beljanskog, koja posetiocima daje priliku da saznaju detalje iz privatnog i javnog života tog uglednog pravnika, kolekcionara i diplomate vrhunskog renomea.

Publika će postavku u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije u Beogradu moći da pogleda do 26. novembra u Ulici braće Jugovića 19. Ulaz je besplatan.