Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
07.04.2011.

Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije



Izložba slika i skulptura iz zbirki Umetničke galerije „Nadežda Petrović“ iz Čačka predstavljena je večeras beogradskoj publici u Velikoj galeriji Doma Vojske. Prema rečima direktora Medija centra „Odbrana“ potpukovnika Slavoljuba Markovića, reč je o prvom gostovanju čačanske umetničke galerije „Nadežda Petrović“ u prestonici tokom pola veka njenog postojanja. Posle gostovanja u tridesetak gradova u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, taj jubilej jeste povod da se postavka uvrsti i u likovni kalendar Galerije Doma Vojske.

Obraćajući se okupljenim gostima, autor koncepta izložbe direktorka čačanske Umetničke galerije Milica Petronijević naglasila je da je tokom pet decenija postojanja Galerija priredila više od 300 izložbi u Čačku, 40 u gradovima od Maribora do Vranja, na kojima se delima predstavilo više od od hiljadu likovnih umetnika.

– Ovde je izloženo 40 slika i 8 skulptura koja su delo 41 autora iz zbirki „Nadežda i savremenici“ i „Jugoslovenska umetnost druge polovine 20. veka“. Oni su svojevrstan uvid u razvoj srpske umetnosti tokom veka koji je za nama – poručila je direktorka Galerije u Čačku, dodajući da ime umetnice koje Galerija nosi, kao i umetničko i ljudsko delo koje je ostavila u nasleđe istovremeno i obavezuje, i čini reprezentativnim u umetničkom svetu.

U pripremanju postavke, koja je prema izboru „Art magazina“ iz Novog Sada proglašena je za najbolju galeriju u Srbiji u jubilarnoj godini postojanja, učestvovale su i viši kustosi čačanske Galerije Mirjana Racković i Dragana Božović.

Zbirke Umetničke galerije “Nadežda Petrović” broje oko 1.300 eksponata koji su, autentični hroničari programa i izložbi koje je ta kuća umetnosti organizovala.

Nadežda Petrović, koja je rođena u Čačku 12. oktobra 1873, najznačajnija je srpska slikarka s kraja 19. i početka 20. veka. Njeno slikarstvo uvodi srpsku umetnost u tokove savremene evropske umetnosti, zahvaljujući njenom duhu koji je, iz male Srbije, stremio modernom svetu. U Prvom balkanskom ratu učestvuje kao dobrovoljna bolničarka na frontu, a srpskoj vojsci se ponovo pridružila 1913. i 1914. godine. Umrla je u Valjevu, od tifusa, gde je bila na dužnosti bolničarke.

Posle izložbi „Put do slike“ Save Šumanovića i „Srpski vladari i vojskovođe“ u delima likovnih umetnika iz zbirke Vojnog muzeja, koje su privukle značajnu pažnju javnosti, izložba slika i skulptura iz zbirki Umetničke galerije „Nadežda Petrović“ iz Čačka jeste još jedan značajan kulturni događaj. To je ujedno i potvrda opredeljenja Medija centra „Odbrana“ da se u Galeriji Doma Vojske organizuju reprezentativne izložbe srpskih likovnih stvaralaca u saradnji s muzejima, galerijama, zadužbinama, legatima i ostalim institucijama kulture u našoj zemlji.

Izložba u Domu Vojske biće otvorena do 4. maja, posle čega sledi izložba slika Mome Kapora, prva koja će biti priređena posle njegove smrti.