Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
23.01.2025.

Vrhunska obučenost i tehnički iskorak jedinica vazdušnog osmatranja i javljanja



Na radarskim položajima u jedinicama 126. brigade vazdušnog osmatranja i javljanja sprovodi se intenzivna obuka profesionalnog sastava na osmatračkim radarima velikog dometa GM-400 i taktičkim radarima srednjeg dometa GM-200, koji su nedavno uvedeni u operativnu upotrebu Vojske Srbije.

Plan obuke na ovim sredstvima, koji se ubrajaju u red najsavremenijih radarskih sistema za nadzor i kontrolu vazdušnog prostora, obuhvata teorijske sadržaje o principima rada, kao i praktičan rad na rukovanju i održavanju sredstava.

Izvođač obuke, poručnik Stefan Filipović, ističe pozitivna iskustva u radu sa radarom velikog dometa i dobre osobine modela GM-400 kojim su opremljene jedinice 126. brigade VOJIN. Napominje da uključenju pripadnika jedinice u sastav borbene smene koja dežura u stalno zadejstvovanim snagama prethodi sveobuhvatna obuka u rukovanju radarom i navodi da svaki pojedinac mora odlično poznavati performanse radara, kao i sve neophodne radnje i postupke iz osnovnog održavanja konkretnog sredstva.

— Suština rada borbene smene sastoji se u neprekidnom praćenju situacije i otkrivanju ciljeva u vazdušnom prostoru, pri čemu se pripadnici jedinice posebno uvežbavaju za otkrivanje ciljeva sa specifičnim putanjama leta, malim visinama i malim brzinama, kao i ciljeva male odrazne površine — navodi poručnik Filipović.

Potporučnik Nataša Marković, komandir radarskog odeljenja, objašnjava da radar GM-200 predstavlja dopunu radarskog osmatranja radarima GM-400 i da je navedeni sistem, postavljen na terensko vozilo visoke prohodnosti, posebno uspešan u otkrivanju ciljeva male odrazne površine, pre svega daljinski pilotiranih vazduhoplova.

— U stručno-specijalističkom smislu, obuka za radare GM-200 se ne razlikuje previše od obuke za radare GM-400, zbog primene sličnih ili istih tehnoloških rešenja. Zato je težište u obuci za radare GM-200 dato pre svega u uvežbavanju posluge za posedanje radarskog položaja, prevođenje radara iz marševskog u borbeni položaj i pripremu za stupanje u operativni rad. U odnosu na radarska sredstva sa kojima je jedinica bila ranije opremljena, zadatak premeštanja dosta je pojednostavljen zato što je sva oprema integrisana na jednom vozilu — zaključuje potporučnik Nataša Marković.

Nabavkom radara nove generacije značajno su unapređene prostorne i informacione sposobnosti jedinica VOJIN, kao i mogućnosti navođenja lovačke avijacije i usmeravanja raketnih jedinica za PVD na dodeljene ciljeve u vazdušnom prostoru. Operativnom upotrebom radara iz GM serije ispunjeni su najviši standardi u kontroli vazdušnog prostora i unapređene sposobnosti Vojske Srbije u celini da odgovori na izazove modernog ratovanja. 
photoFOTO GALERIJA
videoVIDEO GALERIJA
23.01.2025
mp4 (58,15 MB)
Obuka
23.01.2025
mp4 (64,16 MB)
Izjava poručnika Stefana Filipovića
23.01.2025
mp4 (183,19 MB)
Izjava potporučnika Nataše Marković