„Vatreni štit“ prikazao sposobnost Vojske Srbije
Vežba ojačane taktičke grupe u izvođenju odbrambene operacije u noćnim uslovima “Vatreni štit 2022” na Pasuljanskim livadama, koja je održana u prisustvu predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića, pokazala je odlučnost, uvežbanost, vatrene mogućnosti i sadejstvo jedinica Kopnene vojske, Ratnog vazduhoplovstva i PVO i specijalnih jedinica u odgovoru na izazove, rizike i pretnje po bezbednost naše zemlje.
Završnici višednevne vežbe na kojoj je učestvovalo više od 1.000 pripadnika Vojske Srbije i oko 100 sredstava borbene tehnike prisustvovali su potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović.
Aktivnosti na poligonu „Pasuljanske livade“ započele su angažovanjem jedinica 63. padobranske brigade i 72. brigade za specijalne operacije na izvršenju blokade, rasecanja i neutralisanja ubačene neprijateljske grupe.
Vod za podršku iz sastava pešadijske čete u ulozi četne vatrene grupe, zbog pretnje mogućeg napada pomoću tri nova terenska vozila MRAP i jednim komandnim vozilom poseo je rezervi vatreni položaj. Na uočene vazduhoplove snage neprijatelja zatim je dejstvovala protivvazduhoplovna odbrana naših snaga i to raketnim sistemom „šilo“ i artiljerijsko-raketnim sistemom „PASARS“ raketom S-2M. Cilj je, ovom prilikom imitirala osvetljavajuća minobacačka mina 120 milimetara.
Iz sastava izviđačke jedinice taktičke grupe angažovana je bespilotna letelica „Vrabac” koja je izvršila izviđanje iz vazdušnog prostora. Oklopno-izviđačke jedinice prikazale su proces prikupljanja obaveštajnih podataka sa zemlje upotrebom komandnog izviđačkog vozila i multisenzorske inteligentne platforme.
Posmatrači vežbe zatim su imali priliku da vide taktičke radnje posedanja vatrenog položaja od strane borbenog osiguranja jačine oklopno izviđačke čete na deset oklopno izviđačkih automobila BRDM-2MS. Jedinica je, potom, uočila neprijatelja i dejstvovala po njegovim snagama.
Protivoklopno odeljenje naoružano sistemom „kornet“ zatim je prikazalo neutralisanje vatrene tačke neprijatelja.
Po uočavanju neprijateljeve pešadije u zahvatu glavnog puta, komandant taktičke grupe za zaustavljanje i neutralisanje istog angažovao je tri posluge daljinski kontrolisanih besposadnih platformi „MILOŠ-V1“ i „MILOŠ-V2”. Komandant taktičke grupe naredio je snajperskim parovima uništavanje važnih ciljeva neprijatelja koji su demonstrirali zauzimanje pogodnih vatrenih položaja u rasporedu četa prve linije i precizno dejstvo po ciljevima.
U cilju konsolidacije odbrane i zatvaranja međuprostora iz očekujućih rejona, prvu liniju odbrane poseo je tenkovski vod T-72 u čijem sastavu su bili i modernizovani tenk M-84 i BVP M-80 AB1.
Po uočavanju pokreta neprijatelja komandant taktičke grupe iz očekujućeg rejona zatim je angažovao streljački vod na borbenim oklopnim vozilima „LAZAR-3” koji je demonstrirao posedanje rejona za odbranu, iskrcavanje i dejstvo iz streljačkog i kolektivnog naoružanja.
Nakon zaustavljanja, razvijanja i dejstva po borbenom osiguranju neprijatelj je otpočeo artiljerijsku pripremu napada dejstvom po prednjem kraju naše odbrane.
Zatim je uočena grupa neprijateljskih niskoletećih helikoptera, pa je baterija za protivvazduhoplovna dejstva PASARS dobila zadatak da ih neutrališe. Nakon pojave druge grupe niskoletećih vazduhoplova baterija dejstvo topovima je ostvarila baterija sistema „PANCIR S-1”.
Kako bi usporio napad neprijatelja, komandant taktičke grupe naredio je bateriji 155 mm „Nora B52” da ostvari vatru po snagama neprijatelja u nastupanju.
Komandant naših snaga zatim je naredio dejstvo brigadne raketne grupe samohodnih višecevnih lansera raketa „OGANj” i „PLAMEN-S”. Dejstvo artiljerije Vojske Srbije nastavljeno je upotrebom samohodnih haubica 122 mm koje su otvorile vatru po neprijatelju u takozvanom „MRSI“ režimu.
Nakon uočavanja ciljeva tenkovski vod u sastavu naših snaga dejstvovao je po elementima borbenog rasporeda neprijatelja, a njihovo nastupanje oklopnim i mehanizovanim jedinicama sprečeno je snažnim dejstvom vođenim raketama POLO M-83.
Zbog imitacije dejstva artiljerije po našim snagama, jedinice prve linije su, zatim, prikazale odgovarajuće zaštitne procedure.
Usledilo je dejstvo bataljonske vatrene grupe minobacačima120 mm u cilju sprečavanja pregrupisavanja i dovođenja svežih snaga neprijatelja.
Borbeni helikopteri Mi-35 i H-145B prikazali su, potom, efikasno dejstvo po oklopnim vozilima neprijatelja u cilju ometanja njegovog nastupanja.
Borbeni helikopter Mi-35, jedan od najubojitijih u svojoj klasi na svetu, dejstvovao je raketama i topovima 23 mm, dok je H-145B dejstvao nevođenim raketnim zrnima i mitraljezom 12,7 milimetara.
Pošto je, prema scenariju vežbe, neprijatelj došao na prednju granicu pojasa glavne zaprečne vatre, aktiviran je celokupan sistem vatre u cilju zaustavljanja napada.
Artiljerijska vatrena podrška snaga u odbrani započeta je dejstvom grupe samohodnih haubica 122 mm „GVOZDIKA”, zatim samohodnim haubiacma 155 mm „NORA B52” i višecevnim lanserima raketa „PLAMEN S” i „OGANj”.
Posmatrači su, na samom kraju vežbe, imali priliku da posmatraju proceduru uvođenja u borbu tenkovske čete ojačane mehanizovanim vodom i streljačkog voda na vozilima „Hamer” kao i angažovanje helikoptera Mi-17 radi medicinske evakuacije.
Združenu taktičku vežbu s bojevim gađanjem „Vatreni štit 2022“ izvele su jedinice Kopnene vojske, Ratnog vazduhoplovstva i PVO, 72. brigade za specijalne operacije i 63. padobranske brigade.
Vežba na kojoj je učestvovalo više od hiljadu pripadnika Vojske Srbije sa oko stotinu borbenih sredstava i sistema izvedena je radi unapređenja osposobljenosti komandi i dela jedinica Vojske Srbije za izvođenje odbrambene operacije u različitim zemljišnim i vremenskim uslovima, danju i noću.