02.04.2018.
Prestanak angažovanja Zajedničkih snaga Vojske Srbije i MUP
Posle više od 20 meseci angažovanja, Zajedničke snage Vojske Srbije i MUP, predale su nadležnost obezbeđenja državne granice ka Bugarskoj i Makedoniji Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Zajedničke snage za obezbeđenje državne granice formirane su Odlukom Vlade Srbije 19. jula 2016. godine i do danas su onemogućile ilegalni prelazak državne granice za više od 23.000 ilegalnih migranata. U istom periodu, sprečena su 154 slučaja krijumčarenja 2.177 lica. Organima pravosuđa privedene su 172 osobe, najviše iz Srbije, njih 134, zatim 17 državljana Bugarske i drugi iz Pakistana, Avganistana, Iraka, Holandije, Austrije, Moldavije i Bosne i Hercegovine. Nadležni organi odredili su pritvor u trajanju do 30 dana za 122 osobe, a protiv 39 je podneta krivična prijava u redovnom postupku i isti se brane sa slobode. Za dve maloletne osobe podneta je prekršajna prijava, a za devet osoba je postupak obustavljen.
![](/multimedia/image/2018/April/02/patrola%20presevo%2015.jpg)
Zajedničke snage su bile sastavljene od pripadnika Vojske Srbije i Ministrastva unutrašnjih poslova. Iz jedinica Vojske, angažovane su pretežno jedinice Vojne policije i pešadijske jedinice, dok su iz MUP angažovani pripadnici Uprave granične policije, Žandarmerije, Interventne jedinice policije i druge. U toku angažovanja Zajedničkih snaga, pomoć u obezbeđenju državne granice pružila je i Evropska unija angažovanjem policijskih službenika iz Češke, Slovačke, Slovenije, Francuske, Mađarske i Austrije, a Oružane snage Austrije donirale su 30 dvogleda za noćno osmatranje Zajedničkim snagama za obezbeđenje državne granice.
![](/multimedia/image/2018/April/02/presevo%20ministar%2017.jpg)
Kombinovanjem linijskog i dubinskog načina obezbeđenja, od samog početka angažovanja postignuti su izuzetni rezultati, koji se pre svega ogledaju u broju osoba sprečenih u pokušajima ilegalnog prelaska, kao i broju osumnjičenih privedenih pravdi.