Obeležen Dan Vojnomedicinske akademije
U Domu Vojske Srbije danas je obeležena 173. godina postojanja Vojnomedicinske akademije. Obeležavanje tog značajnog datuma u istoriji srpskog saniteta ove godine nije imalo svečanu notu jer se odvijalo u senci tragedije koja se dogodila u TRZ Kragujevac i pogibije potpukovnika Miroslava Perišića. Na to je podsetio i zastupnik načelnika VMA pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević u svom obraćanju rekavši da ta ustanova čini sve da se povređeni što pre oporave i vrate svojim domovima.
Skupu su prusustvovali članovi kabineta predsednika Republike Srbije, državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nened Nerić, predstavnici Ministarstva zdravlja, Vlade Republike Srpske, patrijarh srpski Irinej, generali, oficiri, profesori i zaposleni na VMA.
Državni sekretar Nerić istakao je da je VMA ustanova od neprocenjivog značaja za sistem odbrane i za zdravstvo Republike Srbije u celini. Ustanova koja je, kako je rekao, u prethodnom periodu radila punim kapacitetom i ispunila profesionalno i časno sve zadatke s jednim ciljom – brigom o zdravlju svih građana Srbije.
- Pred vama je period reorganizacije vojnog zdravstva. Modernizacija i ulaganje u savremenu dijagnostiku jedan je od najvažnijih zadataka Ministarstva odbrane. Uveravam vam da ćete kao i do sada imati punu podršku u svim segmentima kako biste održali najviši nivo zdravstvene zaštite – istakao je državni sekretar.
Zastupnik načelnika VMA pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević takođe je naglasio značaj koji ima VMA na nacionalnom i međunarodnom nivou i istakao:
- Moramo kontinuirano da radimo u sadašnjosti i gradimo budućnost neprestanim usavršavanjem sebe, unapređenjem dijagnostike i lečenja, kako bismo našim građanima obezbedili najbolji moguć kvalitet zdravstvene nege. Ne smemo da se plašimo promena kako bismo do očekivanog kvaliteta došli. Moramo hrabro da se uhvatimo u koštac s realnošću i da u vremenima koja zahtevaju odricanje, odanost i naporan rad učinimo da kvalitet medicinske usluge i etike bude na najvišem mogućem nivou.
Pukovnik prof. dr Vukosavljević je tom prilikom izneo i podatke o radu VMA u protekloj godini i naglasio da je pregledano više od 400.000 vojnih i civilnih osiguranika i da je hospitalizovano više od 28.000 pacijenata.
Vukosavljević je poručio da će i u budućem radu medicinski, obrazovni i naučnoistraživački aspekt ostati podjednako važni jer su to tri stuba koji čine VMA jedinstvenom u zemlji, a i šire.
Na skupu je, kao i svake godine na dan VMA, proglašena najbolja organizaciona jedinica u prethodnoj godini. Ovoga puta to je Klinika za hematologiju. Načelnici te klinike, prof. dr Dragani Stamatović, plaketu najbolje klinike na VMA uručio je državni sekretar Nenad Nerić.
Medalju „Dr Vladan Đorđević” dobio je pukovnik u penziji prof. dr Borislav Stijelja, za najplodnijeg autora časopisa „Vojnosanitetski pregled” proglašena je doc. dr Branka Roganović, a recenzent godine je pukovnik prof. dr Slobodan Obradović.
02.03.2017
mp4 (113,37 MB)