Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
18.10.2016.

Naučna konferencija o dobrovoljcima u Velikom ratu



Naučna konferencija o dobrovoljcima u Velikom ratuU sklopu obeležavanja stogodišnjice Velikog rata, u Domu Vojske Srbije otvorena je trodnevna Međunarodna naučna konferencija „Dobrovoljci u Velikom ratu 1914 – 1918.“ koju su organizovali Institut za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane, Istorijski institut iz Beograda i Matica srpska iz Novog Sada.
 
Skup, koji je pod jednim krovom okupio više od 30 vojnih i civilnih istoričara iz Srbije i inostranstva, otvorio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković. On je istakao značaj naučnih konferencija na kojima se hladne glave, uz uvažavanje istorijskih činjenica, rezultati istraživanja, pa i oprečni stavovi naučnika iz različitih zemalja razreše, ili bar osvetle neka sporna pitanja i manje poznati događaji iz često opterećujućeg nasleđa.
 
Naučna konferencija o dobrovoljcima u Velikom ratu- Sigurno je da dobrovoljci kao fenomen Prvog svetskog rata nisu dovoljno istraživani, iako se radi o nekoliko stotina hiljada ljudi koji su učestvovali u ratu s obe strane fronta. Dobrovoljački pokret je bio jedan od najznačajnijih izvora popune srpske vojske borcima koji nisu bili građani Srbije i koji su, vođeni različitim verskim, ideološkim, patriotskim i drugim motivima, stupali u redove vojske koja se na Solunskom frontu borila za slobodu, rekao je general Diković.
 
Načelnik Generalštaba je istakao da koliko je dobrovoljaštvo bilo rasprostranjeno, naročito među Srbima u Bosni i Hercegovini, ali i u drugim delovima Austrougarske naseljenim srpskim življem, svedoči i podatak da je novostvorena Kraljevina SHS posle rata izdala više od 40 hiljada uverenja o dobrovoljnom učešću u Prvom svetskom ratu licima koja su se borila u redovima srpske i crnogorske vojske.
 
Učesnicima Konferencije obratili su se i predstavnici organizatora: dr Jovanka Šaranović, direktorka Instituta za strategijska istraživanja, dr Srđan Rudić, direktor Istorijskog instituta iz Beograda i prof. dr Branko Bešlin, potpredsednik Matice srpske. Prema njihovim rečima, cilj Konferencije je da, na osnovu najnovijih istraživanja, osvetli manje poznate događaje iz oblasti dobrovoljačkog pokreta u Prvom svetskom ratu, kako na strani Antante, tako i Centralnih sila, te njihov status nakon rata. Tematski su zastupljeni srpski, italijanski, čehoslovački i poljski dobrovoljački pokret, dobrovoljci različitih nacionalnosti u ruskoj Carskoj armiji, kao i austrijski, nemački, mađarski i bugarski dobrovoljci i kultura sećanja na njih.      
 
photoFOTO GALERIJA
videoVIDEO GALERIJA
18.10.2016
mp4 (78,17 MB)
Govor generala Dikovića
18.10.2016
mp4 (52,49 MB)
Konferencija