Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
10.12.2024.

Министар Гашић отворио конференцију посвећену улози жена лидера у области безбедности и одбране



Министар одбране Братислав Гашић отворио је данас, у Дому Војске Србије у Београду, Међународну конференцију „Жене и лидери у области безбедности и одбране: резултати и наредни кораци“.

Он је истакао да му је част и задовољство што има прилику да поздрави учеснике и отвори значајну конференцију посвећену улози жена лидера у области безбедности и одбране. Како је истакао, тема одражава не само промене у нашем друштву, већ и неопходност да препознамо и унапредимо улогу жена у областима које су традиционално сматране претежно мушким.

- Реч је о променама од великог значаја за унапређење нашег колективног безбедносног оквира, јер без равнотеже, инклузије и различитости у лидерству, безбедност и одбрана не могу бити ефикасни. Улога жена у сектору безбедности и одбране није новина, јер су жене у прошлости, кроз историју, играле различите улоге – биле су и борци и стратези, политички лидери и мировни преговарачи. Кроз различите облике ангажовања, жене уносе нову перспективу, а то је управо оно што је потребно за ефикасну и одговорну безбедносну и одбрамбену политику. Улога жена у овој области није само питање равноправности, већ и уношења другачијих приступа, искустава и способности - рекао је министар одбране.

Према његовим речима, наша земља је последњих година учинила значајан напредак у погледу родне равноправности те додао да је пред нама још много посла и да је потребно да сви заједно, кроз дијалог и сарадњу, створимо амбијент у којем жене могу остварити свој пуни потенцијал у овом сектору - без предрасуда, ограничења, уз пуну подршку и могућности за напредовање.

- Укратко бих желео да изложим постигнућа која сматрам најзначајнијим, када је реч о Министарству одбране и Војсци Србије, јер о њима ће детаљније бити речи током дводневне конференције. Дефинисали смо сопствену позицију у односу на доминантне трендове у свету, унапредили нормативно-правни оквир, који је последица усклађивања са међународним документима из ове области, теоријски утемељили област кроз научноистраживачке пројекте, први пут у историји српске војске почели с праксом школовања девојака на Војној академији и Медицинском факултету Војномедицинске академије, Војној гимназији и Средњој стручној војној школи, повећали информисаност и мотивисаност девојака за тај вид школовања. Уколико испуњавају прописане критеријуме, омогућено им је учешће у свим областима каријерног и академског усавршавања, чиме је отворен пут ка њиховој већој заступљености у Војсци Србије и заузимању командних и руководећих дужности - истакао је министар Гашић и рекао да учешће припадница Војске Србије у међународним мировним мисијама Уједињених нација и Европске уније, такође, представља значајан аспект интегрисања жена у оружане снаге те да је у 2023. години тај проценат износио скоро 14 одсто.

Министар одбране нагласио је да се у протеклом периоду предано радило на унапређењу положаја жена у систему безбедности и одбране путем институционалних тела и механизама родне равноправности.

- Спровођењем ових активности и мера, уклањане су баријере за равноправно учешће жена и њихову пуну партиципацију у свим процесима. Као резултат опредељености Министарства одбране да континуирано спроводи политику једнаких могућности, начињен је још један корак ˗ у 2022. години у Сектору за људске ресурсе формирана је посебна организациона целина ˗ Канцеларија за родну равноправност, чији су задаци уско повезани са активностима на унапређењу родне равноправности и спровођењу политике једнаких могућности. Један од показатеља очигледног напретка и резултат свих поменутих процеса, јесте и континуирано повећање заступљености жена које сада чине више од 26 процената припадника Министарства одбране и Војске Србије - рекао је министар Гашић напоменувши да је Србија своју посвећеност спровођењу Резолуције 1325 Савета безбедности Уједињених нација исказала усвајањем, до сада, два национална акциона плана, а у току је и израда трећег, чији је носилац израде управо Министарство одбране.

Како је нагласио министар Гашић, усвајањем тог документа, наша земља сврстава се у ред оних држава које уважавају значај равноправног учествовања мушкараца и жена у превенцији и решавању конфликата и промовисању културе трајног и одрживог мира, с циљем достизања стандарда родне равноправности.

- Користим ову прилику да изразим захвалност свим припадницама Министарства одбране и Војске Србије које су, ангажујући се у планирању, организацији и координацији сарадње са нашим партнерима у реализацији различитих активности на унапређењу родне равноправности у нашем систему, показале високу мотивисаност, доказујући тако да смо спремни и да прихватамо позитивне тековине савременог доба и спроводимо политику једнаких могућности. Сматрамо да је важно и потребно одржавање оваквих скупова, посебно у контексту савремених изазова и претњи и верујемо да ће наша сарадња, размена искустава, синергија и посвећеност у ових неколико дана допринети да са овог места упутимо јасну поруку и пружимо снажну подршку женама и њиховом учешћу у изградњи и очувању мира. Надамо се и да ће ово бити прилика да унапредимо постојеће и пронађемо неке нове модалитете будућих активности. На тај начин истичемо да Србија наставља да буде поуздан партнер у промовисању међународног мира и сарадње, с наглашеном улогом жена у тим процесима - рекао је министар одбране и прогласио Конференцију отвореном.

Учесницима Конференције обратила се министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура која је истакла да родна равноправност није декларативна вредност, већ да мора бити интегрисана у свакодневни рад институција, посебно у сектору безбедности и одбране.

- То нису само украсне речи којима се треба разметати, већ неотуђива вредност сваке стабилне, снажне, модерне државе. Посебно истичем чињеницу да су жене данас заступљене на свим нивоима Министарства одбране укључујући високе командне позиције у војсци, полицији и безбедносним службама - нагласила је Мацура и рекла да је број жена у војсци и полицији значајно повећан, што показује да родна политика даје конкретне резултате.

Помоћница министра за антидискриминациону политику и родну равноправност у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог Нина Митић, у свом обраћању, истакла је да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог снажно подржава све активности које воде ефикаснијој примени Резолуције 1325 и у том контексту подржава јачање женског лидерства у систему безбедности и у одбрани.

Отварању су присуствовали припадници Министарства одбране и Војске Србије, панелисти и учесници Конференције из земље и иностранства.

На дводневној конференцији у Дому Војске Србије говориће се о јубилеју - 25 година од усвајања Резолуције 1325 Савета безбедности Уједињених нација - Жене, мир и безбедност, о значају каријерног развоја за повећану заступљеност жена у униформи на руководећим позицијама у сектору безбедности, затим о женама лидерима у мировним операцијама изградње мира - изазови и научене лекције. Такође, биће речи о улози родно одговорног лидерства у постизању нулте толеранције према родно заснованој дискриминацији и о одговорности образовних институција у стварању лидера за 21. век и перспективама женског лидерства - лидерске праксе и стратегије отпорности, препреке и могућности за жене лидере.