Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
11.10.2024.

Свечана академија поводом 80 година од оснивања 63. падобранске бригаде



Свечана академија поводом обележавања 80 година од оснивања 63. падобранске бригаде одржана је вечерас у Дому Војске Србије у Нишу.

Свечаности су присуствовали изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића председник Владе Србије Милош Вучевић, министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.
 
Дан 63. падобранске бригаде и Дан војних падобранаца обележавају се у знак сећања на 14. октобар 1944, када је у војној бази крај Барија у Италији формиран Први падобрански батаљон Народноослободилачке војске Југославије, а припадници 63. падобранске бригаде 14. октобра обележавају и крсну славу – Покров Пресвете Богородице.
 
Обраћајући се присутнима и честитајући празник, министар Гашић рекао је да се мало држава и војски у свету може похвалити поводом који је вечерас окупио присутне у Нишу.

- Осам деценија постојања елитне јединице каква је 63. падобранска бригада служило би за понос и много већим и моћнијим армијама. Ми се зато с правом дичимо што у саставу Војске Србије имамо бригаду чије се име с дивљењем и поштовањем изговара свуда у нашој земљи, али и изван ње. Дичимо се њеном данашњом снагом, опремљеношћу и вештином њених припадника, али и херојствима због којих је ова јединица овенчана најзначајнијим одликовањима. Та херојства плаћена су највећим ценама – животима падобранаца – истакао је министар одбране.
 
Како је нагласио, позвани да стану на браник отаџбине, они никада нису узмакли, а пред опасношћу која се над њих и њиховим животима надвијала никада нису устукнули, јер припадници 63. падобранске бригаде били су и остали војници с две заклетве.
 
- Прву су дали земљи и народу, другу својој јединици, својим друговима и самом себи. Људи који су заслужили да буду у строју ове бригаде за обе заклетве живе и, ако је потребно, за њих и умиру. Бити падобранац, носити црвену беретку и знак припадности „шездесет трећој” одувек је значило бити заветован војничком и ратничком чашћу, бити спреман на највећи ризик и жртву. Зато је ова јединица тако посебна и поштована. Зато се сматра елитом наше војске и једним од симбола града Ниша – поручио је министар Гашић.

Према његовим речима, у сутон највећег војног сукоба у историји, октобра 1944. године, група младића предвођена поручником Вранићем, надомак Барија у Италији, исписала је прве редове у величанственој и крвавој причи о јединици чији Дан обележавамо.
 
- Њима, од којих је све почело, данас указујемо почаст, а уз њих и свакој генерацији падобранаца која је градила монументални статус 63. падобранске бригаде. С највећим поштовањем сећамо се оних који су пали за слободу Србије и српског народа, али и оних који су, преузимајући свакодневне ризике свог позива, страдали у мирнодопском периоду. Њима нека је мир и вечни покој. Данашња генерација припадника је њихов изданак који својим радом, залагањем и резултатима свакодневно сведочи да је достојан носилац часног и тешког бремена традиције ове јединице – рекао је министар Гашић и поручио да је државно руководство са председником Александром Вучићем на челу предузело низ одлучних мера, како би се наше елитне јединице опремиле и наоружале у складу с највећим светским стандардима.
 
Министар одбране нагласио је да је материјални статус њихових припадника данас такав да они не морају да брину за егзистенцију својих породица.
 
- Ове кораке предузели смо свесни значаја које специјалне јединице имају за безбедност наше земље и грађана, уважавајући свакодневне напоре и одрицања њихових састава. У овом процесу нећемо стати, него ћемо у континуитету радити да 63. падобранска бригада и сродне јединице наше војске у будућности буду бројније, опремљеније и сразмерно боље плаћене – истакао је министар одбране.

Обраћајући се падобранцима, министар Гашић поручио је да сачувају дух своје јединице и заједништво које их краси и чини несаломивим штитом пред сваком претњом слободи отаџбине.
 
- Поносно носите падобранска знамења и делите их само са онима који их часно и поштено заслуже. Останите верни заклетвама које сте дали, јер то од вас очекују грађани Србије. Са жељом да ваше вештине никада више у рату не буду употребљене, честитам вам Дан јединице, Дан падобранаца, 80. годишњицу оснивања и крсну славу – Покров Пресвете Богородице. Нека вас Бог чува и на земљи и на плавом небу! Живела 63. падобранска бригада! Живела Војска Србије! Живела Србија – закључио је министар одбране.
 
У свом обраћању, командант 63. падобранске бригаде бригадни генерал Ненад Зонић рекао је да та бригада данас представља стуб одбране наше војске и државе.

- Много тога се догодило за протеклих 80 година. Десетине хиљада падобранаца продефиловало је кроз наш строј. Индивидуална способност сваког припадника никада није била спорна, али ову јединицу пре свега чини тимски дух и оданост колективу – истакао је генерал Зонић.
 
Присутнима се обратио и бивши командант јединице генерал-мајор у пензији Илија Тодоров, који је говорио о историјату те јединице као неко ко је, према његовим речима, цео свој радни век проживео и преживео са падобранцима, а потом истакао да је данас прилика да се свима који уградише себе у велики строј 63. падобранске бригаде изрази захвалност и ода почаст.

Командант 63. падобранске бригаде уручио је признања те јединице у знак захвалности за сарадњу и допринос јединици потпредседнику Владе Србије задуженом за праћење стања пројеката из делокруга више министарстава и посебних организација Владе у координацији са председником Републике Александру Вулину и начелнику Генералштаба генералу Мојсиловићу.

Посебно признање генерал Зонић уручио је Сави Драгић Вранић, ћерки команданта Првог падобранског батаљона Чедомира Вранића, за нескривену љубав према падобранцима и падобранској јединици, дугогодишњу подршку, разумевање и испољену хуманост, племенитост и пример неговања традиције.

Током свечаности приређен је културно-уметнички програм у ком је учествовао и Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ са виртуозом на виолини Стефаном Миленковићем, а приказан је и филм о јединици у продукцији Војнофилмског центра „Застава филм“.
 
Свечаности су присуствовали припадници Министарства одбране и Војске Србије, припадници Министарства унутрашњих послова, представници институција Републике Српске, представници локалне самоуправе, верских заједница и пензионисани припадници 63. падобранске бригаде.