Изложба „Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941–1945” отворена у крагујевачком меморијалном музеју
Поводом Дана државности Републике Србије и 45 година крагујевачког Меморијалног музеја "21. октобар", у тој установи културе вечерас је отворена изложба "Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941–1945".
Изложбу, реализовану под покровитељством Министарства одбране Републике Србије и Града Пожаревца, коју потписује група аутора из Војног архива, Војног музеја, Историјског архива Пожаревац и Медија центра "Одбрана" свечано је отворила Катарина Томашевић, помоћница министра одбране за људске ресурсе.
Она је присутнима честитала Дан државности и пренела им поздраве потпредседника Владе и министра одбране др Небојше Стефановића, истичући да је реч о репрезентативној изложби која, кроз велики број музејских експоната и архивских докумената, приказује страдање и патњу, али и постојани пркос и борбени дух нашег народа у току Другог светског рата.
- Није случајно то што ће, након галерија Дома војске у Београду, баш Крагујевац бити домаћин ове изложбе. Јер ово је град страдалник, а наша обавеза је да подсећамо будуће генерације шта је овај град, као и многи други градови у Србији, преживео па је он, баш као и установа у којој се налазимо, чувар сведочанства о неким од најтрагичнијих догађаја током ратних дејстава - рекла је помоћница министра и додала да је изложба покушај да се на приступачан и јасан начин, прикаже судбоносни период Другог светског рата на нашим просторима.
Према њеним речима, Србија је током Другог светског рата поднела немерљиве жртве, али је упркос томе, народ у најтежим тренуцима остао доследан очувању своје слободе, вере и традиције.
- Окупатор и његова нацистичка идеологија никада нису имали подршку нашег народа, а жељу за ослобођењем нису могле пољуљати никакве претње, терор, масовни злочини па чак ни почињени геноцид. Ослобођење није дошло на врховима туђих бајонета, већ као резултат непоколебљиве борбе српског народа за слободу, рекла је Катарина Томашевић и додала да је изложба успела да прикаже једну целовиту слику о борби српског народа који је увек на уму имао само једно, слободу.
Србија бира да памти, закључила је помоћница министра, "да не заборавља, да поштује туђе, али да никада не да на своје. Србија је бирала и изабрала да на том и таквом путу гради сигурну будућност" .
На отварању изложбе, коме је присуствовао и начелник Управе за односе са јавношћу Министарства одбране пуковник др Михаило Зоговић, говорили су и председници скупштина градова Крагујевца и Пожаревца Мирослав Петрашиновић и Предраг Мијатовић, директорка Спомен парка "Крагујевачки октобар" Маријана Станковић и директорка Архива Пожаревац Јасмина Николић.
Поставка, коју чини 160 архивских фотографија и 80 докумената из 30 фондова и збирки 13 културних институција из седам градова Републике Србије, резултат је истраживања архивске грађе, као примарног историјског извора и сведочанстава о догађајима који су обележили ратне године почетком пете деценије прошлог века на простору наше земље.
Кроз изложбу "Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941–1945" посетиоце су водили аутори др Јасмина Николић, др Маријана Мраовић, Наташа Милошевић Дулић, др Драгана Милорадовић, као и аутори музеолошке и уметничке поставке Вук Обрадовић и Јелена Кнежевић.
Изложба ће у крагујевачком Меморијалном музеју "21. октобар" бити постављена до 15. марта.