Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
20.01.2021.

Министар Стефановић положио венац поводом стогодишњице смрти војводе Живојина Мишића



Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић, положио је данас венац крај гробнице војводе Живојина Мишића на Новом гробљу у Београду, поводом обележавања стогодишњице смрти славног војсковође.

Министар Стефановић је, након церемоније полагања венаца, истакао да данас обележавамо читав један век од смрти војводе Живојина Мишића, указујући да су странице наше историје обележене победама које је извојевао, али и многим мудростима којима нас је учио.

- Поред тога што је био генијални војсковођа наше војске, умео је да каже речи које су значиле да треба да будемо јединствени, да треба да се држимо заједно и да само тако Србија може да побеђује – нагласио је министар Стефановић.

Ту храброст, одважност и мудрост, додао је министар одбране, оставио је и нама у аманет – да никада не одустајемо.

- Никада није презао од одлука које су некада биле непопуларне, а доносио их је да би заштитио и војску и државу. Остаће познат по бритком уму, јунаштву, великом срцу. Војвода Мишић имао је гесло “Ко сме, тај и може”, који данас баштини наша војска, а то показује да је био човек који није знао за страх – истакао је министар Стефановић.

Према његовим речима, српски народ ће га заувек памтити по изразитој одлучности, да никада не одустаје и да сваку битку заврши као победник.

- Мудре и храбре одлуке, и не само у Првом светком рату, довеле су га међу вечне и славне, оне које Србија никада неће заборавити – поручио је министар Стефановић и изразио задовољство што се и данас чува сећање на тог великог војводу, али и друге велике војсковође који су учинили да Србија буде то што јесте данас – независна, самостална и слободна - што су највеће вредности које гаји наша земља.

Министар Стефановић је истакао да смо дужни да као народ негујемо традицију и не заборављамо подвиге наших предака. Многи од њих су дали своје животе и не смемо да их заборавимо.

- Ни Живојина Мишића, ни све друге који су у тим славним временима, увек били тамо где је било најтеже, који су били уз свој народ, баш као што то данас чини Војска Србије – нагласио је министар Стефановић.

Данас, истакао је министар одбране, дужни смо да бијемо неке друге битке – битке за бољу економију, да победимо корона вирус, да будемо сложни и јаки.

- Баш зато, наша војска, али и сви други делови нашег друштва морају да се уједине у оваквим биткама и зато настављамо да побеђујемо – истакао је министар Стефановић и изразио захвалност министарки за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарији Кисић Тепавчевић за све оно што ради за нашу традицију, за наше ветеране и за све оне људе који данас с правом треба да буду запамћени.

- Борићемо се да се одужимо својим делима за оно што су они учинили за Србију – закључио је министар Стефановић.

У оквиру државне церемоније, венац је положила и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања др Дарија Кисић Тепавчевић.

Министарка Кисић Тепавчевић истакла је да неговањем успомене на хероје из Првог светског рата чувамо свој идентитет и нашу историју како би будућа поколења знала да су слобода земље и њеног народа најузвишенији циљеви. 

- Војводе Мишић и Бојовић и генерал Јуришић Штурм својим бесмртним делима оставили су вечни спомен свом народу. Нека је вечна слава и хвала нашим славним војсковођама - нагласила је Кисић Тепавчевић.

На Новом гробљу, венце су на спомен обележја војводама Живојину Мишићу и Петру Бојовићу и армијском генералу Павлу Јуришићу Штурму положиле делегације Министарства одбране и Војске Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Града Београда, потомци истакнутих војсковођа, као и представници удружења опредељених за неговање традиција.

Војвода Живојин Мишић учесник је свих ратова Србије од 1876. до 1918. године, један од најбриљантнијих војсковођа Првог светског рата. У Првом балканском рату показао се као сјајан стратег и један од најзаслужнијих за победу над отоманском војском 1912. године у Кумановској бици.

Војводе Живојин Мишић и Петар Бојовић и генерал Павле Јуришић Штурм учествовали су у српско-турским ратовима (1876-1878), Српско-бугарском рату 1885. године, балканским ратовима и у Првом светском рату.

Тројица истакнутих војсковођа умрла су у Београду - војвода Мишић 20. јануара 1921, војвода Бојовић 19. јануара 1945, а армијски генерал Павле Јуришић Штурм умро је 14. јануара 1922. године.