Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
14.11.2020.

ВФЦ „Застава филм“ обележава 72 године успешног рада



Војнофилмски центар „Застава филм“, установа у саставу Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, 14. новембра обележава 72 године постојања и рада. Истрајно и вредно бележећи филмом војнички живот и важне друштвене догађаје, ова установа изборила је јединствено и важно место у српској кинематографији.

Према речима директора те куће потпуковника Горана Иконића, „Застава филм“ спада у модерне продукције, техничко-технолошки и стручно опремљене за реализацију бројних сложених задатака у систему одбране, које су привилегија само развијених армија, а међу њима и наше војске.

- По обиму и квалитету свог стваралаштва слободно можемо рећи да смо раме уз раме са озбиљним продукцијама на овим просторима. У ове 72 године „Застава филм“ побрала је многобројна признања на домаћим и међународним филмским фестивалима. Снимљени су милиони метара филмске траке и остварена заиста обимна продукција – истиче потпуковник Иконић и додаје да са 30.000 ролни филмске траке, 6.500 видео касета и десетине хиљада видео записа високе резолуције, филмски архив „Застава филма“ представља једну од највећих ризница покретних слика на Балкану.

Војна кинематографија у Србији настала је такорећи са појавом прве филмске камере у свету, а историја „Застава филма“ почиње у лето 1948. године, када је формирано Одељење за производњу филмова Југословенске армије у Београду. Свој данашњи назив Војнофилмски центар „Застава филм“ добија 1962. године и од својих првих остварења, до данас, ова кућа веран је и сведок и хроничар догађаја из визуре живота војске.

Отворена према јавности, „Застава филм“ одувек је привлачила велики број филмских стваралаца, од којих су неки постали значајна имена југословенског и српског филма. Престижном угледу ове установе доприносе и бројне награде добијене на међународним и домаћим фестивалима. Такође, бројна су признања за професионални рад и остварене резултате које је „Застава филм“ добила од највишег државног и војног руководства, међу којима се посебно истичу Сретењски орден трећег степена за нарочите заслуге за Републику Србији у области културно-документарних делатности и Војна спомен-медаља за изузетан допринос систему одбране.

Потпуковник Иконић указује да својим значајним пројектима, који су активно заступљени у медијима, „Застава филм“ на најбољи начин промовише културу сећања, српску војну кинематографију и систем одбране у целини. Он наглашава да је у последњих пет година Војнофилмски центар направио велики искорак у свим сферама свог рада, забележивши највеће резултате након „златних 80-их“.

- Последње две, три године имали смо сјајну продукцију. Пре свега мислим на документарне филмове „Ратне приче са Кошара“ и „Ратне приче са Паштрика“ који су имали невероватну, милионску гледаност и наишли на изузетно позитивне реакције јавности. У тројној копродукцији са Радио-телевизијом Србије и Радио-телевизијом Републике Српске снимили смо документарно-играни филм „Коридор 92“, који је у завршној монтажи, а чија премијера би требало да буде 9. јануара следеће године у Републици Српској. Такође, ту је и документарни филм „Операција Ковид-19“, који говори управо о ангажовању и наших екипа и Војске Србије на сузбијању епидемије корона вируса – истиче потпуковник Иконић и међу пројекте који ће ускоро угледати светлост дана најављује документарни филм „Прва српска ескадрила“ и документарне минијатуре под називом „Српске битке“.

Паралелно са филмском производњом на коју је поносна, „Застава филм“ је у претходном периоду активно радила на обнављању сопствених капацитета, подмлађивањем кадра, набавком савремене опреме и реконструкцијом ентеријера и екстеријера установе.

Свесни снаге филма, као моћног оружја којим одговорно треба руковати, а поносни на укупно културно наслеђе које су стварале генерације синеаста у „Застава филму“, потпуковник Иконић поручује да је то подстрек и инспирација за будуће стваралаштво свих који данас чине Војнофилмски центар „Застава филм“.