Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
21.09.2020.

Враћање коњичке традиције у Војску Србије



Љубитељи коњичког спорта имаће прилику да уживају у програму овогодишњег „Купа Војске Србије – Карађорђево“, који се одржава у недељу, 27. септембра у ергели Карађорђево. На програму ове, већ традиционалне манифестације, су четири касачке, четири галопске и главна галопска трка „Српска коњичка дивизија“. Планирано је да манифестација буде преношенa путем „live stream-а“ на интернет сајту Министарства одбране.
 
Коњица, која је у српској војсци имала дугу традицију, након скоро шест деценија од расформирања, поново је у саставу војске од 2018. године.

Прве коњичке јединице у Србији формиране су крајем 19. века, када је кнез Милош Обреновић образовао своју коњичку гарду „Књажески гвардијски коњички ескадрон“.
 
У балканским ратовима и у Првом светском рату, коњица је имала битну улогу јер су коњи били коришћени у активним борбеним дејствима и за транспорт живе силе и покретних средстава. У току Другог светског рата, коњица је имала важну улогу приликом размештаја јединица на брдско-планинском земљишту. Након Другог светског рата бројно стање коњичких јединица постепено се смањује, да би се наредбом Врховног команданта ЈНА од 27. јула 1959. године, коњичке јединице расформирале због развоја механизованих и тенковских јединица.
 
У 21. веку коњичке јединице у оружаним снагама имају првенствено протоколарну намену. Коњица је у виду рода заступљена у појединим страним армијама, па чак и у саставу борбених јединица, а у циљу обезбеђивања мобилности и размештаја снага на неприступачном терену.
 
Одлуком министра одбране, у јуну 2018. године формиран је Коњички вод Гардијског батаљона Гарде, чија је намена давање војних почасти у оквиру протокола државних органа и пружање помоћи цивилним властима у случају природних непогода и техничко-технолошких и других несрећа на територији Републике Србије.
 
За извршавање задатака Коњички вод користи коње расе Нонијус у враној или тамно доратој боји, чије су основне одлике издржљивост и релативно блага нарав. Коњи које користи Коњички вод делом потичу из узгоја Војне установе „Моровић“ - ергела „Карађорђево“, а други део из узгоја ергеле „Мезохеђеш“ из Републике Мађарске.

Новоформирана коњичка јединица задатке извршава у гарнизону Нови Сад, у чувеној ергели „Карађорђево“, основаној давне 1885. године.
 
У саставу ергеле „Карађорђево“ налази се и хиподром на коме се традиционално одржавају коњичке трке. Упоредо са враћањем коњичких јединица у Војску Србије, након 12-огодишње паузе, 2018. године обновљена је и манифестација „Куп Војске Србије“, која је ергели „Карађорђево“ вратила стари сјај.
 
Захваљујући Војнограђевинској установи „Београд” у оквиру ергеле реновирани су објекти за смештај коња, помоћни објекти и управна зграда с поткивачницом и ковачницом. Изграђена је нова трибина на хиподрому с пратећим објектима и опремом, а реконструисане су и касачка и галопска стаза.
 
С посебном пажњом уређен је Музеј коњарства, који од 1983. године сведочи о дугој традицији војне ергеле у Карађорђеву. Осим бројних пехара које су коњи из ове ергеле освајали на различитим такмичењима, у музеју се чувају се и матичне књиге грла с почетка прошлог века, као и најстарија Књига утисака на Балкану, која датира из 1924. године.

Улагањима у капацитете ергеле „Карађорђево“ Војска Србије активно доприноси очувању коњичке традиције и коњичког спорта, а обнављање коњичких јединица наше војске доказ је поштовања предака и сећања на славну коњичку дивизију и победе које је извојевала.