Министар Вулин: О извиђачким четама се посебно води рачуна
Министар одбране Александар Вулин и заменик начелника Генералштаба генерал-мајор Петар Цветковић обишли су данас припаднике извиђачке чете 20. командног батаљона Друге бригаде копнене војске, који на планини Гоч код Краљева реализују обуку у посебним условима.
- Извиђачке јединице су веома важан део наше Копнене војске. Ово су спремни, добро обучени и веома припремљени борци који су у стању да иду далеко у непријатељску територију, да донесу информације и испуне баш сваки задатак који се пред њих постави. Управо због тога о њима се посебно води рачуна, да имају другачије униформе, другачију опрему. Трудимо се да обезбедимо одговарајуће стимулације да би били задовољни и да би били мотивисани да раде заиста тежак и захтеван посао - изјавио је министар Вулин након обиласка.
Физичка спрема коју припадници извиђачких јединица евидентно поседују није једино што је потребно како би успешно извршавали задатке, наглашава министар Вулин и додаје да је осим тога потребно знање, упоран и мукотрпан рад на обучавању и непрекидно учење.
- Сви припадници Војске Србије увек се обучавају и увек опремају, али припадници јединица какве су извиђачи показују нам свима колико се може урадити када сте мотивисани, када имате добре старешине и када волите свој позив - рекао је министар Вулин.
Командир извиђачке чете у 20. командном батаљону Друге бригаде копнене војске мајор Срђан Свилар објашњава који сегменти обуке су приказани током данашњег обиласка.
- На првој радној тачки приказали смо обуку у борењу и обуку у гађању ножем. На другој радној тачки показали смо тактичку обуку специјалних дејстава и рад извиђачке групе, а на трећој тачки приказали смо садржаје самосталне исхране у природи - рекао је мајор Свилар, додавши да се за време обуке у посебним условима лети припадници извиђачке чете припремају за извршавање задатака у отежаним теренским условима и условима отежаног снабдевања храном и водом.
Старији водник Иван Вучковић један је од припадника извиђачке чете који је демонстрирао како у природи доћи до намирница за исхрану и како се те намирнице припремају и чувају.
- Приликом прикупљања података треба да боравимо на непријатељској територији, а уколико нам тада логистика није доступна, сами морамо да вршимо припрему хране. На радној тачки која се назива самостална исхрана у природи показали смо како се врши термичка обрада хране коју смо ухватили. Видимо да се суши, дими, пече хлеб… Од биљака смо припремили велики број напитака и чајева који служе за јачање имунитета и окрепљење организма, како бисмо наставили извршење задатка. Од животиња припремали смо разне врсте змија, отровница и оне које нису отровне, жаба, риба, ракова, пужева, а постављањем замки и срна, зечева, фазана и инсеката које можемо користити за исхрану - рекао је старији водник Вучковић.
О опреми коју користе припадници извиђачке чете, која је данас приказана, говорио је старији водник прве класе Иван Радосављевић.
- Представили смо оптоелектронска средства новије генерације, која смо добили у скорије време, међу којима је и дрон. Приказали смо и средства која су већ неко време на употреби у извиђачкој чети, а која припадници Друге бригаде копнене војске користе током извршавања свакодневних, редовних задатака, а посебно у току извршавања задатака у Копненој зони безбедности. Средства су веома поуздана и пружају нам квалитетно прикупљање обавештајних података које даље прослеђујемо претпостављеној команди конкретно - истиче старији водник прве класе Радосављевић и наводи да су нека од тих средстава термовизијска камера, спотер, дневно-ноћни ласерски даљиномер и пасивне наочаре.
Обиласку припадника извиђачке чете присуствовао је и начелник штаба Команде Копнене војске бригадни генерал Жељко Трамошљика.