Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
20.08.2020.

Министар Вулин: Улажемо у развој подофицира



Подофицири су кичма сваке војске, а без доброг подофицира нема ни успешне војске ни добре обуке, ни снаге коју свака војска мора да има, поручио је министар одбране Александар Вулин након данашњег обиласка полазника 15. класе Основног курса за подофицире рода инжињерије, који реализују стационарно логоровање у Првом понтонирском батаљону Речне флотиле, на полигону „Мачвански партизански одред“, на Сави код Шапца.

- Због тога Војска Србије оволико улаже у континуирану обуку подофицира и могућности да се из статуса војника пређе у статус подофицира. Тиме се њихов квалитет живота побољшава, добијају већу плату, бољи положај, али и далеко више обавеза и далеко више морају да раде, што овим људима није тешко. Они овде усвајају знања које ће сутра пренети другим војницима, која ће им пуно користити у наставку њихове војничке каријере – рекао је министар Вулин и додао да у Војсци Србије свако може да напредује до најзначајнијих дужности и највиших чинова, јер војска је ту да омогући обуку и школовање и да једина граница која постоји када је у питању напредовања је нечији ентузијазам, рад и жеља.

Командир чете у Центру за обуку копнене војске у Пожаревцу капетан прве класе Горан Дувњак рекао је да након завршетка другог модула Основног курса за подофицире, садашње полазнике очекује и трећи модул, који ће бити реализован у јединицама Војске Србије, где ће будући подофицири стажирати на дужностима командира одељења.

- Изузетно сам задовољан њиховим залагањем у раду и мотивисаношћу. Све су то породични људи и нису имали проблема за реализацију интензивних активности и задатака који су свакога дана били пред њима – истиче капетан прве класе Дувњак и објашњава да се на стационарном логоровању савладавају садржаји из предмета Тактика инжињерије.

Један од полазника Основног курса за подофицире рода инжињерије је и десетар Слободан Крстић, који долази из 310. инжињеријског батаљона Треће бригаде копнене војске.

- У досадашњем току обуке реализовали смо наставу из предмета Тактика инжињерије, где смо се конкретно бавили наставним питањима која се тичу савладавања водених препрека и то чамцем уз помоћ веслања и уз употребу ванбродских мотора који се користе на формацијским чамцима у Војсци Србије. Обуку смо радили у дневним и у ноћним условима. Била је врло интензивна, темељита, а инструктори су захтевали максималну озбиљност, пажњу и залагање, што смо ми и показали – поручује десетар Крстић и додаје да је веома задовољан свим садржајима обуке које је похађао у претходних неколико месеци.

Будуће подофицире Војске Србије на обуци су обишли и начелник Штаба Команде за обуку пуковник Никола Дејановић и командант Речне флотиле капетан бојног брода Андрија Андрић.