Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
25.03.2020.

Министар Вулин: Обука у Војсци Србије не одлаже се због ванредног стања и додатних задатака




- Војска Србије не сме и не може да изгуби ни једну своју способност без обзира што је у току ванредно стање и што има бројне нове задатке којима се до сада није бавила, међу којима су обезбеђење 17 мигрантских центара и скоро свих најзначајнијих медицинских установа, контола карантина за смештај особа заражених коронавирусом и помагање Министарству унутрашњих послова у успостављању контроле над граничним прелазима, рекао је министар одбране Александар Вулин након данашњег обиласка припадника Специјалне бригаде који у Центру за испитивање наоружања и војне опреме „Никинци“ реализују обуку са бојевим гађањем из даљински управљане беспосадне платформе „Милош“.

- Наш први задатак је да будемо спремни да одбранимо своју земљу и Србе без обзира где они живе, зато се ниједна обука у Војсци Србије не одлаже. Сви припадници Војске Србије имају обавезу коју спроводе, да буду спремни и да се припремају за коришћење нових средстава. Беспосадна платформа на даљинско управљање „Милош“ већ је показала своје квалитете и сада је уводимо у наоружање Војске Србије. Веома брзо контингент малих „Милоша“ постаће део Специјалне бригаде и значајно ће побољшати наше способности – најавио је министар Вулин, поновивши да ће припадници Војске Србије наставити да се припремају и обучавају без обзира колико је тешко и колико других задатака се нађе пред њима.
 
Према речима Стефана Савића из Војнотехничког института, који ради као члан истраживачког и развојног тима на даљински управљаној беспосадној платформи „Милош“, основна намена тог средства је заштита људства.
 
- Домет које возило „Милош“ може да успостави од командно-управљачког возила је око два километра услед оптичке видљивости. Заједно са дометом митраљеза од 800 метара то значи да је оператер возила удаљен 2,8 километара од борбене линије фронта. Ово возило је ефикасно за уништавање циљева до 800 метара митраљезом и до 350 метара бацачем граната. Довољно је мало да може да прође кроз стандардна врата ширине 80 центиметара, може да се попне уз степенице па се може користити и унутар објеката – рекао је Савић, споменувши да је „Милош“ опремљен и термовизијском камером која може да уочи човека до 450 метара те да је способан и за дејства ноћу.

Командир посаде на борбеној платформи „Милош“ старији водник Никола Николић рекао је да је данашње гађање у Никинцима реализовано пушкомитраљезом 7,62 мм М86 и бацачем граната 40 мм М16. Он истиче да је обука у гађању из даљински управљане беспосадне платформе „Милош“ веома значајна за припаднике Специјалне бригаде пре свега због заштите људства, јер људство неће бити директно изложено дејствима непријатељске ватре већ до непријатељских положаја може допрети захваљујући борбеној платформи.
 
Водник Бојан Пешић истиче да је данас био први оператер који је реализовао гађање и да је све протекло изузетно успешно. Иако је обука била интензивна и сложена, Пешић напомиње да је људство све успешно савладало и да ће то допринети повећању њихових борбених способности.
 
Припаднике Специјалне бригаде на обуци данас су обишли и помоћник министра за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић, начелник Управе за планирање и развој Генералштаба Војске Србије бригадни генерал Милан Поповић, директор Војнотехничког института пуковник Бојан Павковић и директор Техничког опитног центра пуковник Слободан Илић.