24.12.2019.
Министар Вулин: Измене закона обезбедиће ефикасније руковођење и функционисање Војске Србије
У Народној скупштини Републике Србије, министар одбране Александар Вулин осим стратегија одбране и националне безбедности, образлагао је и предлоге Закона о изменама и допунама Закона о Војсци Србије, Предлог одлуке о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Републике Србије, као и Предлог закона о потврђивању Споразума између влада Републике Србије и Чешке Републике о сарадњи у области одбране.
Министар Вулин је рекао да се измене и допуне закона доносе да би прецизније и додатно уредили одређена питања и тиме обезбедили ефикасније руковођење и функционисање Војске Србије.
Измене закона предвиђају поновно враћање чинова водника 1. класе и капетана 1. класе, односно поручника бојног брода у речним јединицама. У циљу квалитетног вођења кадра кроз службу у Војсци Србије доноси се допуна којом се дефинише време проведено у чину поручника, капетана и капетана 1. класе које је неопходно за унапређење у непосредни виши чин.
Повећава се и старосна граница за пријем у професионалну војну службу - за подофицире то је 40 година, а за официре 45 година. Проширује се круг лица која могу бити примљена у професионалну војну службу ако поседују одговарајућу војну обуку са оружјем и који су стекли одговарајућа знања и вештине за обављање послова професионалног војног лица.
Војска Србије, као и свака друга институција у нашој земљи, мора да се учини што је могуће пријемчивијом за што већи број људи.
Прецизира се и произвођење у почетни чин подофицира ученика Средње стручне војне школе и ученика мешовите војне школе. "Ми смо скоро угасили, за време власти ДОС-а, средње војно образовање. 2005. године укинуте су средње-стручне војне школе. Оставили сте ваздухопловство. Имате авионе, радаре, ПВО, али сте укинули школовање за људе који ће се о тим авионима, радарима и ПВО-у бринути. Остаје нам да размишљамо о томе зашто је то урађено. Враћено је 2015. године и сада, после четири године, први пут смо добили 19 дечака и девојчица који су већ распоређени по нашим аеродромима и који се брину о нашој техници. Али ми смо изгубили 10 година школовања тих дечака и девојчица. Сада покушавамо то да надокнадимо. Предвиђамо начин како да та деца дођу до првих подофицирских чинова и да у будућности организујемо наше школовање управо за подофицире. Ми немамо школу за подофицире. На овај начин деца ће моћи да изаберу своју каријеру у Војсци Србије, да постану подофицири одмах након завршетка школовања, а у будућности планирамо да организујемо подофицирску школу", рекао је министар Вулин.
Изменама се предвиђа образовање војно-дисциплинских судова и тужилаца при Министарству одбране. На овај начин успоставља се потпуна независност војно-дисциплинских органа у стурчном погледу приликом одлучивања о одговорности професионалних припадника војске.
Представљајући Предлог одлуке о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Републике Србије, министар Вулин је рекао да је Србија земља која је у стању да извози безбедност, и која је у стању да помаже тамо где је тешко, људима који пате, и да на најбољи начин својом војском репрезентује своју политику, али и своју организацијску способност да на најбољи начин покаже за шта је Србија све способна. "Ми смо пред вама зато што Народна скупштина доноси одлуку о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Републике Србије, и долазимо са променом која каже да Народна скупштина - када усвоји једном једну од одлука о учешћу у мултинационалним мировним операцијама - то не мора поново да ради, осим уколико се не промени мандат или назив, или сама операција. Дакле, не може нико да нас уведе у било шта што Народна скупштина неће проучити, погледати и рећи да ли јој то одговара или не. У овом тренутку учествујемо у девет мировних операција, од којих је пет под командом Уједињених нација, а четири под командом Европске уније. Дакле, мировних, а не борбених операција", нагласио је министар одбране.
Представљен је и предлог Закона о утврђивању споразума између Владе Републике Србије и Владе Чешке Републике о сарадњи у области одбране. Он је потписан у Београду 11. септембра ове године." Прошло је дуго времена, још од Савезне Републике Југославије, када је последњи пут потписан сличан споразум. Реч је о типском споразуму, који регулише међусобне односе, даје правни оквир за остваривање сарадње између два министарства, односно две војске, у складу с интересима и потребама Министарства одбране и Војске Србије и државе Србије. То је нешто што желимо да потписујемо са што више земаља света, ништа нас не кошта, а обавезује вас да радите по ономе што сте потписали, а потписаћете оно што је у интересу ваше државе. Искрено се радујем и осећам се бескрајно поносним што заједно са вама учествујем у овом историјском дану, што држава Србија говори овако јасно и гласно. Што на овај начин говори о томе како ће се развијати, не само њена војска, њен систем безбедности, већ како ће се развијати и њена политика и њени ставови по најважнијим националним питањима", рекао је министар Вулин.