Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалерија
19.11.2019.

Обележено 110 година војне инфектологије




Јубиларних 110 година војне инфектологије и Клинике за инфективне и тропске болести Војномедицинске академије обележено је данас свечаним скупом у амфитеатру ВМА. Скупу су присуствовали начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, начелник Управе за војно здравство бригадни генерал др Угљеша Јовичић, начелник Војномедицинске академије пуковник др Мирослав Вукосављевић, представници Универзитета одбране, ВМА и бројни гости.

Начелник ВМА пуковник др Мирослав Вукосављевић, честитајући празник, рекао је да се 110 година Клинике обележава у знаку и других јубилеја – 180 година војног здравства и 175 година ВМА.
 
– Бројне генерације бориле су се са искуствима из ратова, уједно развијале нове методе дијагностике и лечења, а кадар се континуирано усавршавао у земљи и свету – истакао је пуковник Вукосављевић, наглашавајући да се војни инфектолози у свакодневној пракси сусрећу са различитим инфекцијама и да су чланови мултидисциплинарног приступа у лечењу бројних обољења, по чему је ВМА препозната и ван граница наше земље.
 
Начелник Клинике за инфективне и тропске болести ВМА пуковник др Драган Микић истакао је да је инфектологија на светском нивоу у последње три деценије доживела велики напредак.

–  Стварање новог профила врхунски едукованих инфектолога у довољном броју, спремних да се безрезервно баве струком и науком, увек је добитна комбинација – нагласио је пуковник Микић, указујући на будућу оријентацију у развоју војне инфектологије.
 
Јубилеј је обележен и промоцијом књиге „110 година војне инфектологије и Клинике за инфективне и тропске болести ВМА”, коју је недавно објавио Медија центар „Одбрана”. У њој су поред клиничког рада и успеха у лечењу, представљене активности наставника Медицинског факултета ВМА са Клинике, искуства инфектолога у оквиру медицинског контингента Војске Србије у мултинационалним операцијама, а дате су и биографије 15 шефова Одељења, односно Клинике за заразне болести, колико их је било од 1909. године.
 
Обележавање јубилеја настављено је стручним састанком на коме је обрађено више актуелних тема о којима су говорили пуковник др Драган Микић, др Весна Беговић Купрешанин, др Миломир Милановић, др Весна Шуљагић, др Викторија Драговејвић Симић и поручник др Бранко Ђорђевић.