Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
25.09.2019.

Министар Вулин: Безбедност грађана Србије на првом месту




Министар одбране Александар Вулин, високи представник НАТО Агенције за подршку и набавке, Данијел Дорингтон и директор Техничког ремонтног завода Крагујевац потпуковник Расим Цириковић, данас су у тој установи Министарства одбране свечано отворили две новоизграђене радионице - за извлачење експлозивног пуњења из кошуљице пројектила и за делаборацију, модернизацију и одржавање убојних средстава, укупне вредности 2.740.000 евра.
 
Новац су обезбедили Влада Републике Србије, НАТО поверенички фонд и Технички ремонтни завод Крагујевац.

Како је истакао министар Вулин, НАТО поверенички фонд је с четири и по милиона долара, до сада помогао наше напоре да Србију учинимо безбеднијом.

- Након ратова у којима је Србија учествовала без своје воље и ратова које није изазвала, остало је много неискоришћене и застареле муниције, свега онога што чини безбедносни ризик свакоме од нас. Зато је веома важно да су данас отворена два нова погона која ће моћи да решавају проблем неексплодираних убојних средстава и проблем застареле муниције. НАТО поверенички фонд и као његов највећи донатор Влада Сједињених Држава учинили су нам велику услугу тиме што су нам помогли да нам земља буде безбеднија и да неексплодирана убојна средства и застарелу муницију, која нам је велико оптерећење у нашим складиштима, уништимо на безбедан начин, али и да из ње извучемо све оно што је корисно за нас, рекао је министар одбране.

Министар Вулин је поручио да су данас отворена два нова погона од којих је један финансиран у износу од милион и шест стотина хиљада евра, а који је обезбедила Влада Републике Србије на челу са тадашњим премијером Александром Вучићем, и други који је у износу од девет стотина хиљада евра финансирао НАТО поверенички фонд.
 
Министар Вулин је истакао да ће држава Србија учинити све да, на првом месту, радници који раде у овом Заводу и сви они који раде на делаборацији неексплодираних убојних средстава буду безбедни.

Према његовим речима, ово је најоптималнији начин сарадње са НАТО повереничким фондом и са другим владама и међународним организацијама.

- Ово нису вечити курсеви или слања експерата који нас некада нечему науче а некада и не. Ово је конкретна помоћ и начин да Србију учинимо безбеднијим местом. Оно на шта сам посебно поносан је то што су сва технологија, сва техника, све машине које овде могу да се виде дело наше памети и наших руку. Произведене су и пројектоване у Србији и сада можемо да их нудимо другим земљама у којима су слични погони потребни.

Високи представник НАТО Агенције за подршку и набавке, Данијел Дорингтон, рекао је да та институција пружа пуну подршку напорима Министарства одбране и Техничког ремонтног завода да поново успоставе оперативне капацитете објекта који је данас пуштен у рад.
 
- Демилитаризација застареле муниције је кључна за смањење ризика од експлозија и данас смо ту да потврдимо нашу подршку, а у месецима пред нама предвиђено је да се у овом објекту уништи до 1.300 тона муниције, чиме ће се знатно унапредити безбедност и то је конкретан пример онога што партнерство између НАТО и Србије може да донесе - рекао је Дорингтон и додао да би Технички ремонтни центар Крагујевац могао да постане "регионални центар изузетности" за демилитаризацију застареле муниције.  
 
Изасланик одбране Велике Британије, пуковник Ник Илић, подвукао је велики значај акције уништавања  муниције и средстава које је Министарство одбране Републике Србије прогласило опасном,  застарелом или вишком.
 
- У питању је око 1.300 тона такве муниције, које је селектовало Министарство одбране, од којих је досад уништено око 250 бруто тона, па је од велике важности чињеница да ће Завод од јесени наставити са овим послом - рекао је изасланик одбране Велике Британије и најавио да су у току процедуре за одобравање додатних средстава којима би се изашло у сусрет новим потребама Техничког ремонтног завода у Крагујевцу.
 
Он је овај пројекат назвао одличном приликом за развијање односа између Србије и НАТО, али и Србије са суседима, како би се унапредио општи ниво безбедности у региону.
 
Изасланик одбране Сједињених Америчких Држава,  пуковник Томас Батлер, подсетио је да је амбасадор Скот,  одмах након несреће, која се у Заводу десила крајем фебруара 2017. године, у име Владе Сједињених Америчких Држава, понудио помоћ Србији да одговори на ову трагедију.
 
- Непосредно по овом догађају генерални секретар НАТО Столтенберг рекао је да ће алијанса и даље истрајати у помагању Србији да на безбедан начин складишти муницију и уништава опасне вишкове. У складу с тим претходне две године САД су донирале више од 1,3 милиона долара у Поверилачки фонд НАТО за Србију, рекао је Батлер  и додао да данашње отварање симболизује напоре земаља донатора и Владе Републике Србије да остваре заједничке интересе у борби против претње до које долази због гомилања небезбедне и застареле муниције.

Директор ТРЗ Крагујевац потпуковник Расим Ћириковић истакао је да је данас „велики дан“ за Завод и за процес одржавања убојних средстава.

- Данас имамо модерну линију која у потпуности одговара нашим и међународним стандардима. Сви који буду радили у том објекту су безбедни. Радионица за отапање експлозива је нешто сасвим ново што Ремонтни завод Крагујевац до сада није имао, истакао је директор ТРЗ Крагујевац.

Радионица за извлачење експлозивног пуњења из кошуљице пројектила је површине 187 квадратних метара. Реч је о аутономном објекту који поседује сопствене капацитете за производњу водене паре и топлотне енергије, опремљеном противпожарним системом за дојаву и аутоматско гашење пожара.

Вредност изведених грађевинских радова и уграђене опреме је 900 хиљада евра, од чега је НАТО поверенички фонд обезбедио 850 хиљада евра, док је 50 хиљада допринос Техничког ремонтног завода, чији су стручњаци опрему израдили и инсталирали.
 
Радионица за делаборацију, модернизацију и одржавање убојних средстава, укупне површине 700 квадратних метара, подељена је на четири противпожарна сектора и опремљена противпожарним системима за аутоматско гашење пожара.
 
Укупна вредност изведених радова је 1.840.000 евра, новац је обезбедила Влада Републике Србије, у износу од 1.620.000 евра, а Технички ремонтни завод Крагујевац инвестирао је 220 хиљада евра, који је, такође, израдио, ремонтовао и инсталирао опрему.