Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалеријаВидеогалерија
03.05.2019.

Команданти херојских бригада обишли изложбу "Одбрана 78"



Команданти херојских јединица које су биле ангажоване на територији Косова и Метохије и других ратних јединица Војске Југославије у периоду 1998-1999. године обишли су данас, заједно са министром одбране Александром Вулином и начелником Генералштаба Војске Србије генералом Миланом Мојсиловићем, изложбу „Одбрана 78“ у Музеју града Београда.

Приликом обиласка изложбе посвећене обележавању 20. годишњице одбране од НАТО агресије, тадашњи командант 549. моторизоване бригаде генерал Божидар Делић истакао је да је после 20 година направљена једна изложба која учеснике враћа у време те херојске одбране.

- Од прве сцене, па све до завршетка, познате су нам и слике и детаљи, познато нам је и оружје, али могу рећи да сам одушевљен и простором и амбијентом у коме је поставка смештена и начином на који је то урађено. Сматрам да је ово један апсолутно добар начин, не за нас који смо учествовали, него младим генерацијама и свим гостима који долазе у Србију, без обзира да ли су нам у то време били пријатељи или непријатељи, да обиђу изложбу и да виде шта се све догађало – рекао је генерал у пензији Делић упућујући честитке и за иницијативу, али и ауторском тиму изложбе.

Међу онима који су данас обишли изложбу "Одбрана 78" био је и генерал Љубиша Диковић, некадашњи командант 37. моторизоване бригаде, који је одао признање свима који су на било који начин учествовали у осмишљавању и поставци ове изложбе.

- Нисам очекивао да ћу доживети да овакву изложбу видим, овде у Београду. Изложба је за понос свих оних који су учествовали у одбрани од НАТО агресије 1999. године, на било који начин. Изложба је и за усмеравање наших младих нараштаја, али изложба је и за стид оних који су нас неславно напали 1999. године. Изложба која може да усмерава, и опомиње и оријентише – нагласио је генерал у пензији Диковић, додајући да ову изложбу треба да виде они којима је  Србија у срцу, али и они који су учинили велико зло према нашој земљи 1999. године.

Говорећи о утисцима након обиласка изложбе, генерал полиције Обрад Стевановић истакао је да су они толико јаки да скоро да не може да издвоји само један, упућујући честитке пре свега онима који су је идејно креирали, а и онима који су је реализовали.

- Ово је, по мом мишљењу, после 20 година, најбољи начин да се изрази јединство војске, полиције и народа у одбрани Србије и СР Југославије од НАТО агресије. Ово је, такође, да сећање на борце, јунаке, а пре свега на жртве агресије, постане трајно – нагласио је генерал у пензији Стевановић и додао да изложбу препоручује свима – и пријатељима и непријатељима.

Према речима генерала Мирослава Лазовића, ратног команданта 250. ракетне бригаде за ПВД, који је био и на отварању, изложба је нешто што је вредно и што има пуно смисла, и место "где се људи могу уверити у све оно што смо причали или што смо ћутали ових 20 година".

- Изложба прати догађаје од почетка до краја, враћа вас у времена која су била и која су прошла, која су била тешка, достојанствена. И ова изложба се може оценити као крајње достојанствена и обележава све оно што је значајно за 1999. годину. Завршни сегмент изложбе је период који се не заборавља и који, на жалост, и дан данас траје – нагласио је генерал у пензији Лазовић.

Изложбу су данас обишли и генерал Драгољуб Ојданић, начелник Генералштаба Војске Југославије, генерал Младен Ћирковић, командант 15. оклопне бригаде, генерал Милош Ђошан, командант 52. артиљеријско-ракетне бригаде ПВО, генерал Стојан Коњиковац, командант истуреног командног места 549. моторизоване бригаде, пуковник полиције Драган Млађен, командант Ватрогасне бригаде за Београд, пуковник Љубомир Савић, командант 58. лаке пешадијске бригаде, потпуковник Радомир Александрић, командант 52. батаљона АБХО, као и генерал-мајор Илија Тодоров, командант 63. падобранске бригаде и пуковник Душко Шљиванчанин, командант 53. граничног батаљона.

Актери дешавања из 1999. године и команданти ратних јединица, који су данас били у улози посетилаца изложбе, сложни су у оцени да би изложба "Одбрана 78" требало да остане као трајна поставка, имајући у виду важност догађаја којима је посвећена, али и неопходност да она треба да остане као подсећање будућим нараштајима о НАТО агресији 1999. године.

Изложба „Одбрана 78“, чији је аутор Душан Јововић, мултимедијална је и интерактивна поставка подељена у осам целина и први пут приказује видео и штампане материјале који до сада јавности нису били приказани.