Министарство одбране Републике Србије
 
ТекстФотогалерија
03.09.2018.

Oтварена изложба „Сећање на југословенске уметнике револуције”



У Великој галерији Дома Војске Србије данас је отворена изложба „Сећање на југословенске уметнике револуције”, коју чини избор од 43 дела откупљених од 1961. до 1985. године са изложби „НОБ у делима ликовних уметника Југославије", која се трајно чувају у фундусу Галерије Дома Војске Србије.
Отварајући изложбу , историчар уметности Никола Кусовац, који се својевремено огласио у каталогу „НОБ у делима ликовних уметника Југославије” штампаном за последњу, шесту изложбу приређену 1985. године, нагласио је да је тада имао малу моралну дилему да ли то да прихвати, јер је његов отац био патриота, али краљев официр. Прихватио је, како је додао, јер је установљење ове изложбе било позив на патриотизам.

– Сматрам да треба поново да негујемо патриотизам, а то се може радити на разне начине. Суштина је да се свест мења, да се схвати да без правог патриотизма нема будућности једном народу, једној држави, истакао је Кусовац и додао да револуција доноси патриотска решења без обзира на којој сте страни, али је отаџбина изнад свега.

– О томе сведочи и ова изложба. Неки сликари који се сигурно не би нашли под строгим избором на изложби, овде јесу, јер је оне који су бирали уметничка дела занимала ликовна уметност. И подржавање ликовне уметности. То се види на овој изложби боље него игде – истакао је наш реномирани историчар уметности.
Потпуковник Биљана Пашић, која се присутнима обратила у име Медија центра „Одбрана”, рекла је да су од почетка рада Галерије Дома ЈНА, 1953. године, организоване многобројне тематске изложбе југословенских уметника, посвећених револуцији и НОБ-у. Прва је организована под кровом ове установе 1961. године, а успех који је постигла био је подстицај да изложба добије трајни карактер у виду манифестације „НОБ у делима ликовних уметника Југославије”, која се одржавала сваке пете године.

– Остаје нам само да са ове временске дистанце увидимо да је манифестација изнедрила најтрајнија и истински вредна уметничка остварења на тему НОБ-а и револуције која данас чине нашу уметничку баштину, битну за разумевање развоја југословенске уметности у првим деценијама након ослобођења, истакла је потпуковник Пашић.

Током година на изложби су учествовали наши познати уметници, међу којима су и Ђорђе Андрејевић Кун, Даница Антић, Јован Бијелић, Мило Милуновић, Милан Цмелић, Оља Ивањицки, Бранко Миљуш, Цветко Лаиновић, Божа Илић, Петар Лубарда, Никола Мартиноски, Ангелина Гаталица, Ото Лого, Милош Гвозденовић, Милан Коњовић, Милић Станковић – Милић од Мачве, Петар Омчикус, Воја Станић, Мића Поповић, Мерсад Бербер, Емир Драгуљ, Халил Тиквеша и други.