70 година „Заставa филма“ и „Дијанина деца“ у Ноћи музеја
Установе културе Министарства одбране као и претходних година, и ове „15. Ноћи музеја“, прикључиле су се великој европској манифестацији.
Традиционално, Војни музеј на Калемегдану отворио je своје галерије и поставке за хиљаде посетиоца, док се на платоу музеја прикључио Војнофилмски центар „Застава филм“ који ове године прославља 70. година постојања.
Посетиоци су испред Војног музеја могли видети неке од најнаграђиванијих „Заставиних“ филмова попут „Сузе на лицу“, као и „Тишине“, „Понтиус Пилатус“, „Топлички устанак“, „Шантић 93“, „Подводни диверзанти“ који су били номиновани за Оскара. Поред филмова, „Застава“ је изложила и фотографије из својих дела, као и старе камере, објективе, целулоидне траке, клапе. Тако су се посетиоци „Ноћи музеја“ могли упознати како су се некада израђивали филмови када су кинематографи заиста морали познавати технику, а лабораторије каква је она коју је до 2005. године имала и „Застава“ биле веома важан део процеса стварања седме уметности.
- Ово није први пут да Војнофилмски центар учествује у овој манифестацији, али је наше овогодишње учествовање од посебног значаја јер је део обележавања седам деценија рада, рекла је организаторка снимања Александра Лоренцин Живковић и додала да се техника коју је „Застава филм“ приказала данас више не користи у изради филмова и представља прави раритет.
У београдском Дому војске у „15. Ноћи музеја“ велики број посетиоца имао је прилику да погледа изложбу ауторке Слађане Зарић и аутора архитектуре Иванa Мангова, која је посвећена највећој акцији спасавања деце из концентрационих логора током Другог светског рата. Захваљујући Дијани Будисављевић, од сигурне смрти спасено је више од 7.500 српских дечака и девојчица из концентрационог логора Јасеновац у Независној Држави Хрватској.
Ово потресно сведочанство великог подвига изузетно храбре жене, биће и наредних дана изложено у Великој галерији Дома Војске.