Подршка Краљевине Холандије европским интеграцијама Србије
Прве билатералне одбрамбене консултације између министарстава одбране Краљевине Холандије и Републике Србије одржане су у Краљевини Холандији.
Начелник Управе за међународну војну сарадњу капетан бојног брода Милан Коњиковац и помоћник начелника Штаба одбране за међународну војну сарадњу бригадни генерал Тојн Бојкеринг констатовали су да се успостављањем праксе одржавања билатералних одбрамбених консултација креирају услови за детаљније сагледавање сарадње у области одбране и потпуно отворен разговор о потребама и интересима два система одбране.
Капетан бојног брода Коњиковац истакао је да досадашња сарадња у области одбране представља солидну основу за даљи развој и да је Министарство одбране опредељено за наставак и суштинско унапређење сарадње у свим сегментима од заједничког интереса. Он је захвалио на подршци европским интеграцијама Србије, као и донацијама Краљевине Холандије, којима је значајно подржан процес реформи система одбране Републике Србије. Предложио је редефинисање правног оквира и потписивање Споразума о сарадњи у области одбране.
Капетан бојног брода Коњиковац упознао је генерала Бојгеринга са достигнутим степеном реформе система одбране, приоритетима Министарства одбране у процесу приближавања ЕУ и механизмима сарадње у оквиру Програма Партнерство за мир, у складу са прокламованом војном неутралношћу и пренео искуства Републике Србије током председавања ОЕБС у 2015. години.
Бригадни генерал Тојн Бојкеринг изразио је спремност за даље унапређење сарадње, уз наставак сарадње у областима војног образовања и војне медицине и поновио је подршку европским интеграцијама Републике Србије. Он је пренео спремност Краљевине Холандије за преношење искустава из ангажовања у концепту борбених група ЕУ и учешћа у пројектима Европске одбрамбене агенције и током актуелног председавања ЕУ. Генерал Бојкеринг позитивно је оценио досадашње ангажовање припадника Војске Србије у мултинационалним операцијама УН и ЕУ.
Током конструктивних разговора, размењена су мишљења о регионалним и глобалним безбедносним темама, са посебним акцентом на актуелну миграторну кризу. У том смислу, обострано је истакнута неопходност унапређења сарадње међу партнерским државама и заједничко деловање у супротстављању савременим безбедносним изазовима и претњама.
На крају разговора усаглашен је и потписан План билатералне војне сарадње за 2016. годину.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти