Генерал Диковић разговарао са замеником председавајућег Војном комитету НАТО
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић састао се данас у Београду са замеником председавајућег Војном комитету НАТО-а генерал-потпуковником Марком Шислером.
Генерали Диковић и Шислер разговарали су о актуелној политичко-безбедносној ситуацији у региону и свету и сарадњи Републике Србије и НАТО-а, а гост из Брисела упознат је са учешћем Војске Србије у мултинационалним операцијама Уједињених нација и Европске уније и правцима даљег развоја Војске Србије.
Сарадња Републике Србије и НАТО-а се одвија у оквиру чланства наше државе у Програму Партнерство за мир и директном сарадњом Војске Србије и КФОР-а.
Саговорници су се сложили да је конкретан резултат добре сарадње Србије и НАТО-а потписивање Споразума о привременим оперативним процедурама који дефинише прописе у вези Ваздушне зоне безбедности након њене потпуне релаксације.
Генерал Диковић је истакао да је сарадња Војске Србије и КФОР-а коректна и професионална, о чему најбоље говори чињеница да је изведено више од 6 хиљада заједничких активности од ступања на снагу Војнотехничког споразума, као и да се састанци представника ВС и КФОР-а, на којима се размењују информације о актуелној безбедносној ситуацији на простору АП КиМ и дуж административне линије и разговара о мерама за унапређење ефикасности реализације заједничких активности, редовно одржавају. Начелник Генералштаба је рекао да је заједнички задатак Војске Србије и КФОР-а очување безбедности у зонама одговорности са обе стране административне линије и да до сада није било случајева повреда одредби пописаних споразума. Генерал Диковић је нагласио да међународни фактор пресудно утиче на политичку ситуацију на Косову и Метохији, те да због тога има и велику одговорност за безбедност свих људи на КиМ, а посебно Срба и других неалбанаца. Он је додао да је за стање безбедности на КиМ кључни фактор управо КФОР чије надлежности и одговорност произлазе из Резолуције 1244 Савета безбедности УН и Војнотехничког споразума.
На састанку је истакнуто да је у новом циклусу ангажовања Републике Србије у Концепту оперативних способности декларисана једна инжињеријска чета, као и да су све јединице Војске Србије декларисане у првом циклусу ангажовања у том концепту оцењене као борбено спремне и оспособљене за извршавање задатака у зони мултинационалних операција под мандатом УН и ЕУ.
У наставку посете Републици Србији генерал Шислер ће разговарати са државним секретаром Зораном Ђорђевићем и посетити Специјалну бригаду Војске Србије.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти