Обележено 138 година Војне болнице Ниш
У нишком Дому Војске Србије данас је одржана свечаност на којој је обележен Дан Војне болнице Ниш - 22. јануар и 138 година од оснивања Велике војне болнице за хиљаду рањеника и болесника. Прослави су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Зоран Ђорђевић, командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић, представници Министарства одбране и Војске Србије, Града Ниша и Нишавског управног округа као и представници војно-санитетских и цивилних здравствених установа.
Заступник начелника Управе за војно здравство пуковник Угљеша Јовичић нагласио је значај војне здравствене службе и Војне болнице Ниш као водеће институције на југу Србије у области војног здравства.
- Припадници нишке војне болнице су деценијама и вековима градили углед те здравствене установе, а генерацијама које су пристизале, остављале завет да дограде, унапреде и надвисе претке у очувању и унапређењу здравља припадника Војске и грађана са југа Србије, рекао је Јовичић.
Да је Војна болница Ниш војноздравствена установа чија је основна делатност лечење и санитетско збрињавање повређених и оболелих на примарном, секундарном и делом на терцијарном нивоу здравствне заштите, рекао је управник болнице пуковник Горан Дамњановић нагласивши да је потписивање уговора са РФЗО филијалом за Нишавски округ учврстило сарадњу са свим здравственим установама у граду и околини, као и да је посебно значајан задатак био збрињавање миграната у Прешеву.
Пуковник Дамњановић је истакао контунуитет учешћа Војне болнице Ниш у мировним операцијама још од 1973. године па до прошле године, када је 35 лица учествовало у мировним операцијама.
Војна болница Ниш већ 136 година корача са својом војском и исписује поносне странице историје. Грађани југа Србије памте како је ова здравствена установа дала значајан допринос у српско-турским ратовима, помогла формирање Окружне болнице у Нишу, прве хирургије и прве превентивне здравствене институције на Балкану - Пастеровог завода. Нишка Војна болница је једина очувана здравствена установа Краљевине Србије која је са народом и војницима прешла пут албанске голготе и по доласку на острво Крф наставила са организованим активностима и припремама за пробој Солунског фронта. На сличан начин су припадници Војне болнице Ниш ангажовани и у Другом светском рату и у рату 1999. године.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти