Министар Гашић на самиту у Велсу
Делегација Министарства одбране, предвођена министром Братиславом Гашићем, учествовала је на састанку у формату „НАТО + 24 партнера“, који је одржан у оквиру самита у Њупорту. Позив Братиславу Гашићу, који је и први српски министар одбране који присуствује таквом скупу, представља потврду да Влада Србије у оквиру програма „Партнерство за мир“ ужива статус поузданог, предвидивог и одговорног партнера и да је чврсто опредељена за сарадњу са свим државама и међународним организацијама које имају за циљ унапређење регионалне и глобалне безбедности.
Састанак на којем је министар Гашић учествовао био је посвећен промоцији Иницијативе за интероперабилност партнера и „Платформи интероперабилности 2014-2015“. Учесници састанка су упознати да ће Србија, у складу са могућностима и капацитетима којима располаже Војска Србије, њеним тренутним задацима, као и безбедносном ситуацијом, у наредном периоду детаљно размотрити могућност да се ангажује у Платформи за интероперабилност.
На маргинама НАТО самита министар одбране састао се са бројним државницима и војним представницима. Уз актуелна питања регионалне сарадње, у разговорима је анализиран и ниво билатералне сарадње коју земље, чији су они представници, имају са Србијом, као и каква је перспектива за унапређење те сарадње.
Програм „Партнерство за мир“ обезбеђује Србији да буде активни чинилац и да доприноси регионалној и светској безбедности, што уједно подржава и процес припрема за чланство у ЕУ. Учешћем у програму, Србији је олакшано и прихватање војних стандарда који се поштују не само међу чланицама НАТО, већ и у државама ЕУ које нису чланице Алијансе. Од посебне важности за Србију је учествовање у механизмима који обезбеђују припрему оружаних снага за мировне операције.
Ангажовање у „Партнерству за мир“ не коси се са проглашеном војном неутралношћу Србије, већ омогућава активну сарадњу са свим чланицама и партнерима НАТО, који треба да подрже реформу система одбране, доведу до усвајања општеприхваћених стандарда и унапреде наше одбрамбене капацитете.
Иначе, скупу у Велсу, који је одржан под називом „Изградња стабилности у непредвидивом свету“, присутвовали су шефови држава, влада, министри спољних послова и одбране из више од 60 земаља, као и представници најзначајнијих међународних организација. Састанак представља један од најважнијих догађаја на међународној политичко-безбедносној сцени у 2014. години.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти