Министарство одбране Републике Србије
 
04.10.2013.

Премијера филма „Милунка Савић – хероина Великог рата“



Документарно-играни филм „Милунка Савић – хероина Великог рата“ премијерно је приказан вечерас у Конгресној сали Дома Гарде на Топчидеру. Пројекцији су присуствовали председник Републике Србије Томислав Николић, министар одбране Небојша Родић, министри у Влади Србије, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, као и представници државног и војног руководства и дипломатског кора.

Реч је о документарном остварењу ауторке Слађане Зарић, у режији Иване Стивенс, настао поводом четири деценије од смрти Милунке Савић, најодликованије жене Великог рата. Рањавана четири пута, за војничке подвиге одликована је златном Карађорђевом звездом са мачевима, златном Медаљом за храброст „Милош Обилић“, орденима Легије части IV степена (официр) и Легије части V степена (витез), француским Ратним крстом, Албанском споменицом и јубиларном спомен-медаљом Солунског фронта.

Најављујући премијеру филма, пуковник Петар Бошковић, начелник Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, које је домаћин вечерашњег програма, подсетио је на херојску улогу жена добровољаца у Великом рату и на значај учешћа Милунке Савић као добровољца у Балканским ратовима и Првом светском рату.

- Пред светом успоменом на наредника Милунку Савић, као стари морнар, стојим мирно, као што су и све савезничке војске стајале мирно у ратној луци Бизерта, давне 1918. године, када јој је адмирал Гепрат дао француски Ратни крст са златном палмом, јединој српској жени која је добила то високо одликовање – исткао је пуковник Бошковић додајући да је Милунка Савић дала Србији много више него што је Србија дала њој.

Према његовим речима, Србија јој је дала четири одликовања, само једно више од савезничке Француске.
- Зато, нека филм који ћете видети вечерас, буде још једно одликовање Милунки Савић – одликовање незаборава – поручио је пуковник Бошковић.

Вечерашњи програм употпунили су и кадети Војне академије у репликама униформи српске војске као и наступ Дечијег хора „Колибри“ који је извео химну „Боже правде“ и нумеру „Креће се лађа француска“.

У филму „Милунка Савић – хероина Великог рата“ учествују еминентни српски и француски историчари као и чланови породице Милунке Савић. Документарна форма обогаћена је реконструкцијама и драматизацијом појединих догађаја, али и играним сценама којима су илустровани битни тренуци Милункиног војевања. У филму су коришћене бројне, до сада необјављене фотографије и једини сачувани видео записи Милунке Савић.

Филм је рађен у продукцији Информативног програма РТС-а уз подршку Министарства културе. Реализацију су помогли Министарство одбране које је пружило техничку подршку и Министарство спољних послова. У улози Милунке Савић је кадеткиња Војне академије Тања Тачић. У играном делу филма појављују се глумци Аљоша Вучковић и Бранислав Трифуновић.

Милунка Савић рођена је у Копривници код Рашке. Као двадесетрогодишња девојка, прерушена у мушкарца, као добровољац Милун Савић учествовала је у балканским ратовима. Добровољац је била и у Првом светском рату и почетком јануара 1916. године, у време повлачења Српске војске, била је тешко рањена и упућена је у Бизерту на опоравак. Други светски рат затекао ју је у Београду, када је због држања мале болнице за лечење рањених одведена у логор на Бањици. Ослобођена је захваљујући својој ратничкој слави. Умрла је октобра 1973. године и сахрањена у породичној гробници на Новом гробљу.

 Вечерашња премијера и приказивање филма на програму РТС-а део су активности у оквиру обележавања 40 година од смрти Милунке Савић. Осим мултимедијалне изложбе у Дому војске у Београду која је отворена до 12. октобра, ускоро ће бити презентован и веб сајт, својеврсни дигитални музеј посвећен нашој хероини. Предвиђен је и пренос посмртних остатака Милунке Савић с Новог гробља у Алеју великана.

Говорећи о утисцима наком премијере филма о Милунки Савић, начелник Војне Академије генерал-мајор др Младен Вуруна истакао је да је реч о изванредном остварењу о хероини ратова које је Србија водила почетком овог века.
 - Нажалост, неке од тих епизода у нашој историји су остале заборављене и верујем да је овај филм искупљење за тај заборав – истакао је генерал Вуруна изражавајући задовољство што су кадети Војне академије учествовали у том пројекту.  

Према речима ауторке филма Слађане Зарић, присуство државног врха на вечерашњој премијери веома је важно, јер на тај начин,  симболички, одају признање и државну почаст Милунки која такву врсту почасти за живота није добила. 
 - Тања Тачић и остали кадети који се појављују у овом остварењу били су веома драгоцени јер су већ упознати са војничким вештинама, што би за глумце био велики изазов – закључила је ауторка.  

Потпоручница Тања Тачић, која је тумачила Милунку Савић, нагласила је да је први утисак после одгледаног филма било задовољство како је све на крају испало. 
 - Велика ми је част што сам имала прилику га глумим једну тако изузетну особу која је велико име у Србији и у свету, али и то што су и моје колеге, кадети, учествовали у настајању филма – истакла је потпоручница Тања Тачић изражавајући надање да ће се филм допасти и широј гледалачкој публици.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА
videoВИДЕО ГАЛЕРИЈА
  • Говор пуковника Петра Бошковића [FLV] 
  • Свечаност [FLV] 
  • Изјава генерал-мајора Младена Вуруне [FLV] 
  • Изјава ауторке филма Слађане Зарић [FLV] 
  • Изјава потпоручнице Тање Тачић [FLV]