Свечана примопредаја система ~„MILES“~
Министар одбране Небојша Родић у бази Југ код Бујановца присусутвовао је свечаној примопредаји интегрисаног ласерског система за обуку путем живих симулација ~„MILES“~, набављеног средствима програма „Глобална иницијатива за мировне операције“ ~(GPOI)~, посредством Министарства спољних послова Сједињених Америчких Држава.
Опрема је инсталирана и биће превасходно коришћена у Центру за обуку јединица за мултинационалне операције, чији је део припадника претходних дана прошао интензивну обуку за руковање новим системом који ће, веродостојном симулацијом ратних услова, обезбедити ефектније увежбавање декларисаних јединица Војске Србије. Систем, такође, најпрецизније до сада, омогућава сагледавање достигнутог нивоа обучености јединица.
Теоријском и практичном приказу дела система за симулацију погодака ~„MILES“~, присуствовали су: амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду Мајкл Кирби, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, командант Националне гарде Охаја Дебора Ешенхурст, командант Копнене Војске генерал–потпуковник Александар Живковић као и високи представници Војске Србије и Оружаних снага Сједињених Америчких Држава.
Говорећи о новој опреми Војске Србије, после практичног приказа, министар одбране Небојша Родић је истакао да је сигуран да ће систем који је управо имплементиран значајно допринети подизању нивоа оперативне способности јединица Војске Србије.
– Овај вишеструко интегрисан систем, један од најмодернијих, донеће велике уштеде али и обезбедити одличне услове за увежбавање наших припадника. Ово данас је завршетак пројекта који је почео 2011. године, за који су средства обезбедиле цивилне структуре Сједињених Америчких Држава, посредством њиховог Министарства спољних послова, које је преко Пентагона, омогућило да дођемо до система ~„MILES“~.
Захваљујући се представницима Министарства спољних послова САД, команданту Националне гарде Охаја Дебори Ешенхурст, као и представницима Европске команде Оружаних снага САД на помоћи да се нова опрема имплементира у Војсци Србије, министар Родић је истакао да систем оличава и нашу стратегију да као утренирани припадници мултинационалних снага учествујемо у акцијама очувања мира где год је нужно.
Министар одбране је истакао да је имплементација приређена у бази Југ, где ће Србија следеће године, са својим суседима организовати вежбу ~„Platinum wolf 2014”.~
– Битно је да истакнем да смо Уговор о донацији потписали 16. августа, да је систем прегледан и оцарињен 2. септембра а да је у базу Југ стигао седам дана касније. Данас, после само четири дана систем је спреман да буде у функцији, истакао је министар и наговестио да ће ова брзина бити модел рада и убудуће.
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду Мајкл Кирби истакао је да му је велико задовољство што су Сједињене Америчке Државе у прилици да помогну Србији да „напредује на свом путу“.
– Ваша земља је, учешћем у мултинационалним операцијама, изабрала пут доприноса миру у свету, а таква је била и бивша Југославија.
Високи гост је посебно истакао помоћ коју српској војсци пружа Национална гарда Охаја предвођена генерал-мајором Дебором Ешенхурст, у професионализацији и обуци за учешће у мисијама очувања мира.
Комплетан систем ~„MILES“ ~вредан 1.160.000 америчких долара, чине елементи којима може бити опремљена једна чета, или око 120 комада наоружања - 84 аутоматске пушке, 8 митраљеза, по 9 снајпера калибра 7,9 и 12,7 милиметара и 4 елемента за опремање возила.
Шесторица припадника Центра за обуку јединица за мировне операције, уз још четворо колега из исто толико бригада Копнене војске, прошло је петодневну обуку америчких инструктора, представника фирме~ “Cubic”~, произвођача софистициране опреме.
Систем~ ''MILES''~ намењена је да симулира дејство и учинак ватре (директне и индиректне) помоћу ласерских зрака, преко којих систем симулира испаљивање пројектила и приказује њихов ефекат по циљу. Користи се приликом извођења вежби на терену и, приликом гађања, даје реалну слику и ситуацију. Основна предност је уштеда ресурса и већа безбедност учесника вежбе, јер се не користи бојева муниција, а веродостојност вежби је велика (''услови су приближно ратним'').
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти