Медија центар"Одбрана", Војни музеј и Речна флотила у Ноћи музеја
У овогодишњој поноћној шетњи кроз историју, многобројни љубитељи престоничке Ноћи музеја нису пропустили да обиђу и Медија центар „Одбрана” и Војни музеј, који су традиционално припремили богат програм за све поклонике те културне манифестације.
Као једну од незаобилазних дестинација и ове суботње вечери посетиоци су изабрали и Дом војске у коме се Медија центар „Одбрана“ представио импресивном колекцијом уметничких дела новосадског колекционара Ђуре Поповића под називом“Сто дела из колекције Ђуре Поповића“.
Поштоваоци ликовног стваралаштва у Галерији Дома војске били су у јединственој прилици да погледају избор из колекције која броји око 1.000 експоната, радова више од 300 уметника српске и југословенске уметности, дела из~ XИX~ и ~XX ~века од којих се многа први пут приказују јавности. Многа од њих, према оцени ликовних критичара, квалитетом заузимају „сам врх модерне српске, делом и југословенске уметности“. Историчар уметности Никола Кусовац, за ову прилику, направио је избор од 100 дела, међу којима су радови Константина Данила, Ђуре Јакшића, Стеве Тодоровића, Уроша Предића, Бете Вукановић, Сретена Стојановића, Миодрага Протића и других.
Свако које се ове вечери нашао испред Дома војске није могао да у атријуму тог здања, уз светлост свеће, не примети посебан куриозитет ове Ноћи музеја, недавно рестаурирано ремек-дело Ђуре Јакшића „Усековање главе Светог Јована Крститеља“ из 1855. године, из поменуте колекције, које се од настанка 1855. године налазило у Румунији. Као пратећи програм, у Атријуму Дома ВС, у посебној поставци, београдска публика била је у прилици да погледа процес рестаурације те слике.
За све љубитеље овогодишње шетње кроз историју, Дом војске је још једном отворио врата свечаних салона која красе ово здање из тридесетих година прошлог века, а уз изрезбарене комаде намештаја старих мајстора, посетиоци су могли да виде и сталну поставку из збирке те Галерије. А да све буде свечаније, целовечерњим натупима програм су обогатила извођења камерног састава Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“.
Уз звуке фанфара, у тренутку када је сат на Сахат-кули откуцао 18 часова, Војни музеј обележио је почетак десете Ноћи музеја у Србији. Добродошлицу посетиоцима приредио је репрезентативни оркестар Гарде Војске Србије, који је корачницама и маршевима увео госте те музејске манифестације у свет војне музике, која је и тема поставке у музеју на Калемегдану.
Према речима потпуковника др Ивана Мијатовића, заступника начелника Војног музеја и начелника музеолошког одељења те установе, очекује се да ће ове године бити оборен прошлогодишњи рекорд у броју посетилаца, те да ће изложбене поставке тог музеја вечерас видети више од 16. 000 људи.
- Наша поставка редовно изазива велику пажњу, а у Ноћи музеја интересовање увек достиже врхунац. У Галерији је представљена изложба "Војна музика" која говори о историјском и културолошком аспекту војне музике и њеном значају за историју и војску, док у казаматима студенти и професори Факултета примењене уметности на старим војним пресама показују како су се израђивале војне карте, у чему се могу опробати и посетиоци – истакао је потпуковник Мијатовић и напоменуо да ће гостима музеја на Калемегдану вече у неколико наврата улепшати репрезентативни оркестар Гарде ВС изводећи познате маршеве, али и популарне композиције.
У јубиларној 10. Ноћи музеја, први пут и на две локације, са три програмске целине, учествовала је и Речна флотила Војске Србије.
У новосадској касарни „Александар Берић“ посетиоцима је отворена Спомен соба уређена као унутрашњост брода, кобилица са ребрима, у коме простор између сваког ребра симболизује по један значајан период у развоју Речне ратне флотиле.
Поставку чини више од 80 вредних експоната. Обиласком 16 различитих одељака, уз стручно вођење капетана Драгана Спасојевића, од првог посвећеног постанку и развоју речних ратних флотила од 1391. до 1856. године, до шеснаестог у коме је приказана модернизација Флотиле од 1955. до 1981. године, бројни посетиоци сагледали су богату историју бродараца на нашим просторима и специфичне јединице ВС. Изненађење и атракцију за посетиоце представљало је фотографисање у силуетама малих и великих морнара и њихових дама.
У сарадњи са Флотилом, уз Спомен собу, макетари Макетарског клуба Нови Сад приредили су изложбу радова својих чланова којом је представљено више од шездесет макета авиона и тенкова, као и макета железничке композиције која је „тутњала“ минијатурним градом.
Осим тога, посетиоцима је пружена прилика да обиђу брод за размагнитасање „Шабац“ усидрен на везу, на Дунаву уз познато новосадско шеталиште Београдски кеј, на чијој је палуби и унутрашњости, у сарадњи са Музејом Војводине, постављена изложба „Трансатланска путовања Еугена Малинарића“. Домаћини изложбе били су капетан Срђан Станковић, командант и посада брода, а изложени су предмети и оружја која је на прекоокеанским путовањима прикупио капетан бојног брода из доба Краљевине Југославије Еуген Малинарић, командант Речне обалске команде од 1920-1929. године.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти