Министарство одбране Републике Србије
 
12.10.2011.

Колекција Павла Бељанског поново у Београду



Изложба слика и скулптура најзначајнијих представника српске модерне из Спомен-збирке Павла Бељанског из Новог Сада отворена је вечерас у Великој галерији Дома Војске Србије у Београду.

Из богате ризнице чувеног српског дародавца, дипломате, колекционара и мецене, Павла Бељанског, публици је представљено 68 уметничких дела 32 аутора, међу којима су и Надежда Петровић, Милан Миловановић, Петар Лубарда, Сава Шумановић, Милан Коњовић, Недељко Гвозденовић, Марко Челебоновић, Јован Бијелић. На тај начин Спомен-збирка Павла Бељанског из Новог Сада прославља 50 година постојања и рада.

Изложбу „Колекција Павла Бељанског: поново у Београду“ отворио је министар културе, информисања и информационог друштва Предраг Марковић.

- Дом војске поново живи, а кристална дворана поново блиста. Будите с овом збирком до 26. новембра овде, а припремите се да наредних година будете у њеној матичној кући у Новом Саду. Збирка никада није била затворена за јавност и увек је ту за нове младе људе – рекао је министар Марковић.

Министар је додао да је карактеристика српског народа да лако заборавља сопствене вредности и да је ово прилика да се публика подсети и низа документарних филмова о великанима српске модерне из радиности Радио-телевизије Војводине, односно Београда.

Током трајања изложбе биће организовани и бројни пратећи програми – пројекције филмова о ауторима дела из колекције, дечије радионице, стручно вођење кроз поставку. Поред уобичајеног информативног материјала, изложбу прате и аудио туре у трајању од 30 минута, које публика може да преслуша помоћу мобилних телефона што је омогућио Теленор.

Бројну публику у Дому војске поздравили су и секретар за културу и јавно информисање Аутономне Покрајине Војводине Милорад Ђурић, начелник Управе за односе са јавношћу Министарства одбране пуковник Петар Бошковић, директор Медија центра „Одбрана“ потпуковник Славољуб Марковић и др Јасна Јованов, управница Спомен-збирке Павла Бељанског.

- Важно је сетити се личности Павла Бељанског – он је био довољно образован да препозна праве вредности, довољно богат да таква дела скупи и био је довољно патриота да ту збирку поклони своме народу – истакао је секретар Милорад Ђурић.

Медија центар „Одбрана“ на овај начин наставља сарадњу с институцијама културе у Србији. У Дому Војске Србије су у току ове године гостовали Галерија „Надежда Петровић“ из Чачка, Задужбина „Момо Капор“, Народни музеј из Зрењанина и београдски Војни музеј. Планирано је да у просторијама Спомен-збирке Павла Бељанског у Новом Саду, од 9. новембра до 11. децембра, буду изложена одабрана дела из богате ризнице Дома војске, која броји око 1.500 уметничких предмета.

- „Заробљеници“ уметности, шта да каже официр у присуству министра културе? Иако се у том погледу не очекује много од војника, подсетићу вас да је било официра, нарочито предратних, који су имали много тога да кажу. Међутим, Дом Војске Србије говори сам за себе. Покушавамо да му вратимо стари сјај и да га поново оплеменимо. Једно време је био девастиран, али захваљујући Министарству одбране, на челу са министром Шутановцем, опет служи правој намени – нагласио је пуковник Петар Бошковић и подсетио да су уметничка дела у тој згради поново почела да се излажу од пре две године поставком слика Милана Цилета Маринковића.

Посебан сегмент изложбе намењен је слепим и слабовидим особама, којима је, путем тактилне поставке из збирке Бељански, омогућено да остваре контакт са уметничким делом. Тактилни дијаграми припремљени су за слике “Мртва природа” Јефта Перића и “Девојка са књигом” Јована Бијелића. Додатна два дијаграма су у корелацији с копијом скулптуре “Наташа Бошковић” вајара Сретена Стојановића.

- Многи се питају откуд колекција Павла Бељанског у Београду, с обзиром да она никада није излазила из спомен-задужбине у Новом Саду. Желели смо да изласком из матичног простора обележимо наш јубилеј на достојан начин и да осетимо како дела из збирке „функционишу“ у другачијем контексту. Желели смо и да подстакнемо публику, али и наше колеге, да на другачији начин размисле о тим делима како би започели једно ново читање саме колекције – поручила је посетиоцима изложбе Јасна Јованов.

Колекција новосадске Спомен-збирке Павла Бељанског први пут је пред престоничком публиком била од 1952. до 1957. у Музеју града Београда. Бељански је првобитно планирао да своју збирку поклони тој установи, али је ипак одлучио да 185 слика, скулптура, цртежа и таписерија 37 уметника с југословенских простора смести у Нови Сад. Како би инспирисао младе историчаре уметности, он је 1965. установио признање које се додељује за најбољи дипломски рад из националне историје уметности, одбрањен на Филозофском факултету у Београду. Овогодишња 44. свечана додела награде Спомен-збирке Павла Бељанског ће у новембру, због годишњице, први пут бити додељена у Београду.

Изложба у београдском Дому војске одржава се под покровитељством Министарства културе, информисања и информационог друштва Србије, Владе АП Војводине и Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање.

У Малој галерији Дома Војске Србије постављена је Меморијална соба Павла Бељанског, која посетиоцима даје прилику да сазнају детаље из приватног и јавног живота тог угледног правника, колекционара и дипломате врхунског реномеа.

Публика ће поставку у Великој галерији Дома Војске Србије у Београду моћи да погледа до 26. новембра у Улици браће Југовића 19. Улаз је бесплатан.