Министарство одбране Републике Србије
 
07.04.2011.

Уметничкa галеријa „Надежда Петровић“ у Великој галерији Дома Војске Србије



Изложба слика и скулптура из збирки Уметничке галерије „Надежда Петровић“ из Чачка представљена је вечерас београдској публици у Великој галерији Дома Војске. Према речима директора Медија центра „Одбрана“ потпуковника Славољуба Марковића, реч је о првом гостовању чачанске уметничке галерије „Надежда Петровић“ у престоници током пола века њеног постојања. После гостовања у тридесетак градова у Србији, Црној Гори и Републици Српској, тај јубилеј јесте повод да се поставка уврсти и у ликовни календар Галерије Дома Војске.

Обраћајући се окупљеним гостима, аутор концепта изложбе директорка чачанске Уметничке галерије Милица Петронијевић нагласила је да је током пет деценија постојања Галерија приредила више од 300 изложби у Чачку, 40 у градовима од Марибора до Врања, на којима се делима представило више од од хиљаду ликовних уметника.

– Овде је изложено 40 слика и 8 скулптура која су дело 41 аутора из збирки „Надежда и савременици“ и „Југословенска уметност друге половине 20. века“. Они су својеврстан увид у развој српске уметности током века који је за нама – поручила је директорка Галерије у Чачку, додајући да име уметнице које Галерија носи, као и уметничко и људско дело које је оставила у наслеђе истовремено и обавезује, и чини репрезентативним у уметничком свету.

У припремању поставке, која је према избору „Арт магазина“ из Новог Сада проглашена је за најбољу галерију у Србији у јубиларној години постојања, учествовале су и виши кустоси чачанске Галерије Мирјана Рацковић и Драгана Божовић.

Збирке Уметничке галерије “Надежда Петровић” броје око 1.300 експоната који су, аутентични хроничари програма и изложби које је та кућа уметности организовала.

Надежда Петровић, која је рођена у Чачку 12. октобра 1873, најзначајнија је српска сликарка с краја 19. и почетка 20. века. Њено сликарство уводи српску уметност у токове савремене европске уметности, захваљујући њеном духу који је, из мале Србије, стремио модерном свету. У Првом балканском рату учествује као добровољна болничарка на фронту, а српској војсци се поново придружила 1913. и 1914. године. Умрла је у Ваљеву, од тифуса, где је била на дужности болничарке.

После изложби „Пут до слике“ Саве Шумановића и „Српски владари и војсковође“ у делима ликовних уметника из збирке Војног музеја, које су привукле значајну пажњу јавности, изложба слика и скулптура из збирки Уметничке галерије „Надежда Петровић“ из Чачка јесте још један значајан културни догађај. То је уједно и потврда опредељења Медија центра „Одбрана“ да се у Галерији Дома Војске организују репрезентативне изложбе српских ликовних стваралаца у сарадњи с музејима, галеријама, задужбинама, легатима и осталим институцијама културе у нашој земљи.

Изложба у Дому Војске биће отворена до 4. маја, после чега следи изложба слика Моме Капора, прва која ће бити приређена после његове смрти.