18.11.2010.
Интервју министра Шутановца "Народним новинама"
ВОЈСКА ВРАТИЛА ПОВЕРЕЊЕ
"Професионализација војске je најважнији део реформе система одбране и можда највећа реформа која се спроводи у нашем друштву. To није само реформа војске, већ много шири процес, захваљујући коме ће неколико хиљада људи моћи да се запосли', рекао je за "Народне новине" министар Драган Шутановац.

Војска Србије и Министарство одбране су тoкoм последњих неколико година прошли кроз веома сложен период реформи које су, поред професионализације састава, подразумевале корените промене у системима војног здравства и образовања, припреме за мировне мисије и учешће у њима, обнављање одбрамбене индустрије.
Већи део започетих процеса je пред окончањем, a Србија je постала фактор безбедности југоисточне Европе, чије мишљење са пажњом слушају и велике светске силе. Доказ томе су и посете највиших војних функционера САД, Кине и Русије, који су веоме позитивно оценилн брзину трансформисања Војске Србије у савремену, професионалну европску армију. Нека врста процене реформи и перспективе војске je и велико занимање младих за ступање у редове профeсионaлог састава, од професионалних војника, до кандидата за кадете Војне академије и Војномедицинске академије, који ћe сe ускоро школовати на јединственом Универзитету одбране.
Гост "Народних новина" у уторак je био министар одбране Драган Шутановац, са којим смо разговарали управо о свеобухватним и коренитим променама кроз који je прошао систем одбране Србије.
Вратили сте се из noсете Сједињених Aмеричким Државама, a пре тога стe у Канади учествовали на важном безбедносном скупу. Билатерални сусрети са високим представницима министарстава одбране из великог броја земаља су готово свакодневни. Министарство одбране има валику дипломатску активност?
- Министарство одбране и Војска Србије имају сарадњу са више од 50 земаља, a са 30 имамо потписане уговоре о сарадњи у одбрани. To je веома значајан сегмент у укупној сарадњи са многим земљама, a негде и њихов стуб. Најчвршће везе у области одбране направили cмo са САД, Норвешком, Данском, северно-афричким земљама, са Кином... Мени je било задовољство да учествујем на безбедносном форуму у канадском граду Халифаксу, на ком je учествовало тридесетак министара. Поред учешћа на форуму, имао сам састанке са великим бројем министара и секретара у министарствима одбране. Учешће на овако значајним безбедносним форумима je јако значајно за нашу земљу. После тога сам био у Вашингтону, састао се са људима из Пентагона, Стејт департмента и Конгреса. Главна тема ових разговора била je одбрана, али смо разговарали и о другим питањима, попут дијалога са Приштином и помоћи људима који живе на Косову и Метохији. Мислимо да je веома важно да се договор о животним питањима са Приштином направи што je могуће npe.
Најавили сте веће учешће Војске Србије у мировним мисијама Уједињених нација и придруживање оним чији je носилац Европска унија. Колико јe на међународном плану важно учешће припадника ВС у мировним мисијама?
-Важно је да сада идемо у корак са светом, a у неким стварима смо и испред очеквања наших партнера. Одлазак медицинских екипа са Норвежанима у Чад je био очекиван, али су Кипар и Либан били наша иницијатива, чиме смо у УН направили велики помак. Сада нам je на намера да учествујемо у мисији "Атланта" на обали Сомалије, у оквиру које ће наши поморски официри бити на ратним бродовима земаља ЕУ, чиме улазимо и у њене мисије. Свака војска треба да има припреме и вежбе у реалним стуацијама и учешће припадника ВС je њихова припрема за прву мисију војске, a то је одбрана земље. Друга ствар je политичка, a то je да покажемо да смо део света у коме живимо и да желимо да учествујемо у очувању глобалног мира. Искуство наших медицинских тимова je већ међународно признато. Ту мoрам да похвалим Војну болницу у Нишу, која у њима учествује на један веома комплесан и ефикасан начин. Ha Кипру и у Либану су наше пешадијске јединице, a имамо могућности да у мисије пошаљемо и јединице за атомско-биолошко-хемијску одбрану, инжињерију и јединице војне полиције. Прво желимо да створимо политичке предуслове и видимо пoтребе Уједињених нација и Европске уније. a онда да пошаљемо војнике у мисије. Ми имамо декларисане јединице и официре са ратним искуством, али joш увек немамо пуну интероперабилност са страним армијама и то је наш задатак у наредном периоду.
Професионализација војске ближи се крају. Какав je њен крајњи циљ?
- To je најважнији део реформе одбране и можда највeћa реформа која je спроведена у нашем друштву. To није само реформа војске, већ много шири процес, захваљујући коме ћe неколико хиљада људи из централне и источне Србије моћи да се запосли. Однос броја кандидата пpeмa броју слободних места je пет према један. To значи да je војска повратила поверење народа и да су млади људи препознали војску као своју и са позиције патриотизма и као могућност за напредовање у животу. Војска данас у нашем друштву, заједно са Црквом, ужива највише повереља грађана Србије. Тако je свуда у свету, без обзира колико друштва била либерална.
Одбрамбена индустрија у последње две године бележи велике успехе. Koja јe улога Министарства обране у томе и шта очекујете у наредном периоду, с обзиром да су капацитети фабрика из овог комплекса постали претесни да задовоље потражњу у иностранству?
- Захтеви тржишта су толики да ћeмo морати да ангажујемо неке фабрике из Републике Српске а неке делове ћемо морати да купимо у Русији и Француској. Ми данас пројектујемо једну велику војну болницу и уколико добијемо nocao ка тендеру, поред изградње, у нашој земљи ће се и обучавати припадници санитета те земље. To ће нам такође донети велики приход, јер ће то бити и највећи извозни пocao наше одбрамбене инустрије. Cвoj део у томе имаће и Војна болница у Нишу.
Министарство одбране, преко Дирекције за имовину Србије, продаје вишак непокретности и на тај начин задовољава друге пoтребе, углавном решава стамбено питање својих припадника. У Нишу je недавно уговором успешно обављена једна таква размена. Хоће ли се и којом динамиком тај процес наставити?
- Поред задовољавања потребе за становима, сматрам да, уколико постоји приватници који за новац желе да купе одрвђене непокретности које су за нас неперспективне, можемо и тако да их продамо.
"Југ нам је важан"
Југ Србије јe традиционално окренут војсци, али и Војска поклања велику пажњу овом делу наше земље?
- Југ je веома важан у систему одбране. Због тога Команду Копнене војске држимо у Нишу. Због тога смо "Јумку" поверили пocao израда нових униформи са савременом, дигиталном шapoм. Због тога смо велика средства инвестирали у базу "Југ", код Бујановца. Не желимо декларативну децентрализацију, желимо да новац остане у нашој земљи, посебно на југу земље.
Ми желимо да помажемо локалним срединама, пa и Нишу, да се развијају, али не желимо да било ко кочи развој система одбране. Средине попут Ниша, које су имале план за сарадњу, успеле су у томе. Било je, међутим, локалних самоуправа које нису имале идеју како да обаве размену, или су очекивале да ће војска да поклања своје непокретности. To немамо права да радимо.
Униформе обавезне
Најавили сте недавно да ћe официри и подофицири ВС поново имати обавезу да носе униформе и ван својих 'радних места'. Koja јe намера овакве одлуке?
-Ношење униформе приликом доласка на посао и одласка са њега, пo мени, троба да будо част, a не обавеза. Почетком деведесетих година официри и подофицири бивше ЈНА су због тога доживљавали непријатности, пa je војска донела одлуку да забрани ношење униформе ван радног времена. To време je давно за нама и мислим да ћe грађани Србије ускоро моћи да виде припаднике ВС који са својим супругама или девојкама шетају у униформи. To je део наше традиције и мислим да то треба да се врати. Знам да ће бити и оних који ће бити против, али свака реформа изазива и негативне реакције.
Избори у Дeмократској странци
Шта, као потпредседник Демократске странке очекујете од предстојећих избора у вашој странци?
- Очекујем да ДС у једној демократској процедури изабере ново руководство, које ће је водити ка победи на следећии изборима. Драго ми je што има више кандидата него што има месга за потпредседнике. Избори у Демократској странци увек изазивају више пажње него у било којој другој странци. Вероватно зато што наше друштво још увек није навикло на демократске процесе, јер када имате једног кандидата критикују вас због тога. a када их има више, питају вас да ли имате више струја. Чињеница je да ДС после сваких уиутар страначких избора излази јача ного што je била и да се после њих нашем друштву деси нешто позитивно. Очскуjeмо подршку већег броја општинских одбора за избор на место потпредседника странке. Верујем да je oнo што сам радио у последње четири године у складу са програмским начелима ДС и интересима грађана Србије.
М. Милојевић
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти