01.04.2025.
Председник Вучић: Данас градимо најближе стратешке односе у области одбране са Мађарском
Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић одржао је данас састанак са министром одбране Мађарске Криштофом Салаи-Бобровницким у Палати „Србија“, којем су присуствовали министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

Након састанка, у присуству председника Србије, министри Гашић и Салаи-Бобровницки потписали су документ којим се операционализује и конкретизује Споразум о стратешкој сарадњи у области одбране.
Председник Вучић рекао је да је реч о наставку сарадње, а да је стратешка сарадња Србије и Мађарске у области одбране један од најважнијих аспеката наше свеобухватне стратешке сарадње.
- Од свих земаља региона, Србија према броју и значају заједничких активности најразвијенију и најинтензивнију сарадњу у области одбране има са Мађарском. Кључни елементи тих односа су војно-војна сарадња, која се одвија кроз реализацију билатералних и мултинационалних вежби и војнотехничка сарадња у областима набавке система и средстава наоружања. Документом који су потписала двојица министара данас се операционализује и конкретизује Споразум о стратешкој сарадњи у области одбране, постигнут 2023. године - рекао је председник Србије.

Према његовим речима, за ову годину договорен је највећи број активности до сада, чак 79, што је скоро двоструко више од 2023. године, када је реализовано 48 активности.
- За нас је од огромног значаја ово што смо договорили са мађарским пријатељима. Не треба сметнути с ума да смо захваљујући премијеру Орбану и његовој влади имали мир са нашим северним суседом још 1999. године, када су били под великим притиском да дозволе копнену инвазију с територије Мађарске, а они то нису дозволили. Данас, 26 година касније, ми смо дошли у позицију да градимо најближе стратешке односе у области одбране и да размишљамо, унапређујемо и верујемо да ће и овај договор о заједничким активностима имати свој наставак у даљем приближавању ка стварању војне алијансе или војног савеза Србије и Мађарске. Наравно, за то се пита и мађарска страна, питају се и српски и мађарски парламент, али наши односи су веома добри. Посебно имајући у виду шта се све дешава у Европи и свету, премијер Орбан и ја смо свакако изразили наше жеље и намере да наставимо са убрзавањем и даљим приближавањем свих наших ставова у одбрамбеној сфери - истакао је председник Вучић.
Говорећи о 79 заједничких активности, председник Србије истакао је њихов значај - од обуке, вежби, војне индустрије, мировних операција, затим сајбер безбедности, војног образовања и војне медицине и обуке хеликоптерских јединица.

- Они имају изванредну инфраструктуру. Полигони у Србији и Мађарској користиће се подједнако, имају одличне тренинг центре и за наше хеликоптерске јединице ће то бити веома значајно, као и за наше нишанџије на оклопним транспортерима БТР. Ми смо направили одличну сарадњу по питању куповине транспортера БТР од Мађарске, а они од нас купују муницију 7,62 мм и остало. Ми ћемо тек да развијамо нашу војнотехничку сарадњу, јер су наши мађарски пријатељи заинтересовани за возила 8x8. Заинтересовани смо за многе њихове системе, заостале из совјетског периода, али и за неке нове - нагласио је председник Вучић и истакао да Мађарска улаже много новца и да има изузетну армију коју великом брзином модернизује.
Председник је говорио и о предстојећем сусрету са премијером Орбаном током којег ће се наставити стратешка сарадња по осталим питањима. Он је нагласио да смо са Мађарском прошле године имали 3,03 милијарде евра трговинске размене и додао да је наш извоз у Мађарску у односу на 2012. годину порастао за 5,6 пута те да то довољно говори о односима Србије и Мађарске. Посебно је истакао и увоз, који је знатно порастао.
- Мађарска је данас пети партнер Србије, а била је 13. Веома смо задовољни и срећни због тога и верујем да ћемо и даље моћи да унапређујемо нашу сарадњу са мађарским пријатељима. Захвалио бих на подршци коју увек пружају Србији, као прави пријатељи и то чине и када је тешко, а не само када је лако и једноставно. Мађарска увек може и увек ће моћи да рачуна на подршку Србије, без обзира колико буду лаке или тешке околности у којима се Мађарска буде налазила - рекао је председник Вучић и додао да су Србија и Мађарска и енергетски поуздани партнери.

Он је истакао да предстоји много заједничког рада у војној области, затим успостављање додатног поверења, додатно добрих односа између српских и мађарских војника и изразио уверење да ће све постигнуто донети већу сигурност и већу безбедност за грађане Србије и Мађарске.
Министар Салаи-Бобровницки захвалио је на гостопримству и на данашњем сусрету са председником Србије и нагласио да је сарадња између две земље успешна, истичући значај сарадње у области одбране.
- На међународном нивоу веома је важно да са суседним државама постоји сарадња и да се две државе увек консултују, јер наша суседна држава Србија није у Европској унији, али ми имамо консултације на највишем могућем нивоу. Од 2023. године ми смо нашу сарадњу проширили и на војну сарадњу, а данас смо детаљно прошли кроз цео план који се односи на 2025. годину - рекао је министар одбране Мађарске додајући да су српски и мађарски стратешки односи данас на вишем нивоу.

Он је нагласио да се војна сарадња односи на стручне консултације и обуку војника.
- Овим доприносимо даљем развоју одличне сарадње двеју земаља и јачању на овом подручју Западног Балкана. Ми смо увек на страни мира и Србија је Мађарској савезник у том становишту. Ако се вратимо уназад 10 година, наша стратегија јесте проширење Европске уније и придруживање Србије. Мађарска је истицала колико је важно да Србија буде чланица Европске уније и свим својим ресурсима ради на томе. Што се тиче војне сарадње увек смо помагали Србији у очувању мира - закључио је министар Салаи-Бобровницки.
Раније данас, после свечаног дочека на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници и интонирања химни пред стројем Гарде Војске Србије, министар Гашић састао се са министром Салаи-Бобровницким са којим је разговарао о сарадњи у области одбране.

