Унапређене способности за извођење артиљеријске ватрене подршке
На полигону „Рујничка коса“ код Ниша у току је обука професионалног састава на самоходним топ-хаубицама 155 мм Б-52 М-15 „нора“ у Мешовитој артиљеријској бригади Копнене војске.
Обука се реализује с циљем одржавања високог нивоа оспособљености припадника артиљеријских јединица за пружање ватрене подршке маневарским јединицама Војске Србије током извођења операција, али и увежбавања координације и тимског рада послуга овог савременог артиљеријског система.
Послуге које се састоје од командира одељења, нишанџије, возача моторног возила и два послужиоца током обуке тежишно увежбавају радње у очекујућем рејону, маршевање, поседање и напуштање ватреног положаја.
Заменик командира самоходне топовско-хаубичке батерије капетан Стеван Тодоровић истакао је да самоходну топ-хаубицу Б-52 „нора“ карактерише „већа покретљивост, брже поседање и напуштање ватреног положаја, боља прецизност приликом дејства по циљу и смањен број послужилаца у односу на претходну, класичну артиљерију“.
— Оруђе је наоружано калибром 155 мм, као основним наоружањем. Ту су и топ 20 мм М-55, митраљез 12,7 мм М-87 и бацач димних кутија — рекао је капетан Тодоровић наглашавајући да је „нора“ потпуно аутоматизовани систем којег уз високу тачност ватреног дејства одликује и бржа обрада података, као и дигитализација оперативног поступка.
Нишанџија на самоходној топ-хаубици водник Немања Поповић посебно је истакао да је посао који обавља веома савестан и одговоран.
— Разлика у односу на вучне хаубице је бржи рад, скраћено време поседања ватреног положаја, бржи пренос података, прецизност и даљина гађања, а тиме се остварује брзо и ефикасно дејство по циљевима — рекао је водник Поповић.
Послужилац на „нори“ млађи водник Божидар Крстић на свом формацијском месту обавља припремне радње попут спуштања и дизања кракова и пуњења борбеног средства одговарајућим типом муниције. Он истиче да су предности „норе“, између осталог, испаљивање више пројектила у минути.
— Дужност у самоходном топовско-хаубичком дивизиону од професионалног војника захтева изузетну физичку припремљеност, концентрацију, пожртвовање, одлучност, мотивацију и колективни дух. Овим путем желим да позовем све младиће и девојке до 30 година старости да се пријаве на конкурс који је отворен до 15. фебруара и да постану део тима који побеђује — нагласио је млађи водник Крстић.
Конкурс за пријем у тенковске, артиљеријске и механизоване јединице Војске Србије уједно је и прилика да млади људи кроз војнички позив стекну сигурно запослење, бенефициран радни стаж, квалитетно војно здравствено осигурање за себе и чланове своје породице те могућност сталног усавршавања и напредовања у служби.
Сви заинтересовани младићи и девојке се о условима конкурса могу обавестити на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/konkurs-za-tenkovske-mehanizovane-i-artiljerijske-jedinice