Први скокови најмлађих падобранаца Војске Србије
На војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу у току је реализација падобранских скокова војника на добровољном служењу војног рока и младих старешина недавно распоређених на почетне дужности у 63. падобранској бригади.
Реч је о финалном сегменту основне падобранске обуке. Скокови се реализују из хеликоптера Ми-17 у дневним и ноћним условима, уз употребу савремених десантних падобрана.
Инструктор падобранства у падобранској чети за обуку 63. падобранске бригаде истиче да су у оквиру земаљског дела обуке полазници најпре имали физичку припрему за напоре који предстоје у извршењу скока, као и симулацију скока на падобранском полигону.
— Након земаљске обуке, почели смо са извршењем падобранских скокова на основу програма који сваки падобранац мора да испуни. Он се састоји од четири падобранска скока. Први скок је за упознавање падобрана, с висине од 800 метара, други је отварање резервног падобрана по задатку, трећи је скок са опремом и наоружањем и четврти је ноћни скок — нагласио је инструктор падобранства.
Један од полазника обуке млади старешина који је недавно примио дужност у 63. падобранској бригади каже да влада посебан осећај при првом падобранском скоку.
— Оно што ми је оставило највећи утисак током данашњег скока је тај одвој од ваздухоплова где се осети толика лакоћа у самом телу, а након тога вожња падобраном је толико лепа да ју је тешко описати. Приземљење и скок је нешто на шта смо се ми припремали већ три недеље, тако да смо били спремни на све ово — објаснио је он.
Војник који се налази на добровољном служењу војног рока истиче да је одувек желео да постане припадник 63. падобранске бригаде и да је задовољан својим првим скоком.
— Од малена сам сањао да служим и радим у 63. падобранској бригади, због тога сам се и пријавио на добровољно служење војног рока. Велика је привилегија и част служити у елитној јединици Војске Србије. Падобранска обука је била напорна и интензивна, али дошао сам већ физички спреман, тако да ми баш и није тешко пала — рекао је војник.
Успешним завршетком основне четворонедељне падобранске обуке полазници стичу звање падобранца, а војници и услов да, након одслужења војног рока, постану професионални припадници 63. падобранске бригаде.