Државна комеморација на стратишту у „Јајинцима”
Делегација Министарства одбране и Војске Србије присуствовала је данас комеморативној церемонији обележавања Дана сећања на страдање Срба, Рома и Јевреја у Другом светском рату у Спомен парку „Јајинци“.
Државну церемонију одавања почасти страдалима предводио је изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, председник Владе Милош Вучевић.
Комеморација је почела поменом који је предводио викарни епископ патријарха српског Порфирија епископ топлички Петар са свештеницима Српске православне цркве, а потом је уследила молитва српским, ромским и јеврејским жртвама.
Уз почасни строј Гарде Војске Србије председник Владе Вучевић одао је почаст страдалима полагањем венаца код Споменика жртвама злогласног стратишта, уз звуке химне „Боже правде” у извођењу Репрезентативног оркестра Гарде Војске Србије.
Након церемоније полагања венаца великом броју домаћих и иностраних званичника, као и окупљеним грађанима обратио се премијер Вучевић истакавши да се 20. век може назвати временом страшног суда за поједине народе.
- Од 1912. до 1945. године више од два милиона наших сународника изгубило је животе услед ратних дејстава и чудовишних политика окупационих режима. Срби су први у Европи током трајања Првог светског рата на својој кожи искусили шта значе концентрациони логори за цивилно становништво. Незамисливо истребљивање и сатирање српског становништва као да је поставило идејне претпоставке за зло које ће уследити у наредном великом рату – рекао је председник Владе Вучевић.
Он је подсетио да је читав један већи град убијен управо на стратишту у Јајинцима.
- Колико смо као друштво овде изгубили лекара, наставника, правника, радника земљорадника, пре свега очева, мајки, браће и сестара. Задатак историчара је да истраже њихове животе и прикупљају њихове биографије како бисмо јасно и трезвено могли да схватимо праву величину нашег губитка – истакао је премијер Вучевић.
Државној церемонији присуствовали су представници Народне скупштине, министри у Влади, представници Српске православне цркве, Града Београда и Општине Вождовац, као и дипломатски и војно-дипломатски представници, представници Удружења логораша, Националног савета ромске националне мањине, Савеза јеврејских општина, СУБНОР Србије и велики број ратних ветерана.
Комеморација у Јајинцима посвећена је очувању сећања на више десетина хиљада убијених Срба, Рома и Јевреја, припадника Народноослободилачког покрета и антифашиста у Другом светском рату.
Велики меморијални парк у Јајинцима, у оквиру ког се налази и споменик страдалима, отворен је 20. октобра 1964. године, поводом две деценије од уласка партизанских снага у Београд.