Министарство одбране Републике Србије
 
02.09.2024.

Изашао је нови број „Одбране“



Септембарски број магазина „Одбрана“ започињемо освртом на најважније активности у Министарству одбране и Војсци Србије током августа, након којег у рубрици „СИСТЕМ“ доносимо приче о обуци и оспособљавању припадника Војске Србије.
У поменутој рубрици читајте о томе како је изгледала обука извиђачке чете Четврте бригаде копнене војске у летњим условима, током које искуснији припадници јединице преносе своја знања и вештине у савладавању водених препрека новопримљеним колегама. Текст који следи говори о обуци пилота авиона и хеликоптера у дневном и ноћном летењу 241. ловачко-бомбардерске авијацијске и 714. противоклопне хеликоптерске ескадриле, која уз неутаживу жељу пилота за летењем доприноси унапређењу способности 98. ваздухопловне бригаде за извршавање борбених задатака.

Из нишке касарне „Књаз Михаило“ стиже прича о Центру за обуку паса Војске Србије у којем се оспособљавају најбољи водичи паса и где се дресирају најбољи трагачи.

У наставку рубрике прочитајте текстове о ватреној и тактичкој обуци припадника Петог батаљона Војне полиције на војном комплексу „Орешац“, као и о обуци кадра техничке и интендантске службе јунске генерације војника на служењу војног рока у Центру за обуку логистике у Крушевцу.

У рубрици „ДРУШТВО“ упознајте се са Савезом организација резервних војних старешина Србије, који баштини 105 година дугу традицију.

На страницама септембарског издања „Одбране“, у рубрици „АРСЕНАЛ“  доносимо причу о чувеном аутомату „шпагин“, као и осврт на историјски тренутак у којем се буди потреба за таквим наоружањем.

Рубрика „БЕЗБЕДНОСТ“ садржи текст о чишћењу пловног пута и подухвату вађења потопљених пловила нацистичке немачке ратне флотиле који спроводи Центар за разминирање Републике Србије.

Прича поникла из богате архиве фотографија Медија центра „Одбрана“, а у оквиру рубрике „ИСТОРИЈА“, говори о „животном путу“ коњичке јединице у српској војсци, од њеног формирања у Кнежевини Србији, развоја и значаја за мирнодопске и ратне услове, све до укидања у Југословенској народној армији.

У рубрици „ТРАДИЦИЈА“, поводом стогодишњице војне ваздухопловне индустрије, аутор текста даје историјски осврт на војну ваздухопловну индустрију Србије, чије Ратно ваздухопловство је од Краљевине Србије до данас кроз 548 различитих модела у свом саставу имало 7.648 летелица, од тога 3.762 домаће производње.

Септембарски број закључујемо интервјуом са ауторком изложбе „Исходиште“, која ће бити отворена почетком септембра у Великој Галерији Дома Војске Србије у Београду.



САДРЖАЈ ОДБРАНЕ 388
 
НАСЛОВНА
 
Стр.2
ИМПРЕСУМ И САДРЖАЈ
 
Стр. 3
ФОТО-КОМЕНТАР
 
У ФОКУСУ
Стр. 4
Активности Министарства одбране и Војске Србијетокомавгуста
ВИСОКИ СТАНДАРДИ – СНАЖНИЈА ВОЈСКА
 
СИСТЕМ
Стр. 10
Обука извиђача Четврте бригаде у летњим условима
КАД ВОДА НИЈЕ ПРЕПРЕКА
                                                                                                                                                                                              
Стр. 16
Обука пилота авиона и хеликоптера у дневном и ноћном летењу
СТИЦАЊЕ ВЕШТИНА ЗА ИЗВРШАВАЊЕ БОРБЕНИХ ЗАДАТАКА
 
Стр. 22
Центар за обуку паса Војске Србије у Нишу
ВЕРНИ ЧУВАРИ И САБОРЦИ
 
 Стр. 28
Летњи циклус оспособљавања за извршавање наменских задатака
УНАПРЕЂЕЊЕ ТАКТИЧКЕ И ВАТРЕНЕ СПОСОБНОСТИ ЈЕДИНИЦЕ ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ
 
 Стр. 30
Теоријско и практично оспособљавање јунске генерације војника на служењу војног рока
ОБУКА КАДРА ТЕХНИЧКЕ И ИНТЕНДАНТСКЕ СЛУЖБЕ
 
ДРУШТВО
Стр. 32
Савез организација резервних војних старешина Србије
ЧВРСТ И ПОУЗДАН ОСЛОНАЦ ОДБРАНЕ
 
АРСЕНАЛ
Стр. 36
Прича о аутомату ППШ41
ШПАГИН ПРОТИВ ХИТЛЕРА
 
БЕЗБЕДНОСТ
Стр. 42
Чишћење речног пловног пута на Дунаву
ВАЂЕЊЕ ПОТОПЉЕНОГ НЕПРИЈАТЕЉА
 
ИСТОРИЈА
Стр. 48
Војна коњица
СНАГА ГАЛОПА
 
ТРАДИЦИЈА
Стр. 52
Сто година српске војне ваздухопловне индустрије (1924-2024)
МЕЂУ ПИОНИРИМА СВЕТСКЕ АВИЈАЦИЈЕ
 
РАЗГОВОР С ПОВОДОМ
Стр. 66
Адриана Поповић, вајар и професор вајарства и керамике
ИСХОДИШТЕ
 
КОНКУРСИ
Стр. 72
Сервисне информације, конкурси