Председник Вучић положио венац на Споменик јунацима са Кошара
Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић положио је данас венац на Споменик јунацима са Кошара, који су пре 23 године бранили државну границу и спречили копнену инвазију терористичке ОВК из Албаније на територију Србије.
Председник Вучић је венац положио уз интонирање химне оркестра Гарде, а затим и поздравио ветеране битке на Кошарама. Церемонији полагања венца присуствовали су и припадници Министарства одбране и Војске Србије.
Председник Републике је у обраћању ветеранима са Кошара истакао да је слобода Србије била и остаће највећа вредност за коју се боримо, а када имамо такве јунаке нема због чега да се бринемо.
Председни Вучић истакао је да се данас после много година бар говори о бици на Кошарама и сећа дела страдалих.
“Хвала на свему што сте за нашу Србију учинили. И данас деца у Србији за разлику од неког периода раније знају за Кошаре, шта значи чувати, бранити, штитити своју земљу. Чини се да боље него ми разумеју колико је важно волети своју земљу. Хвала што сте земљу волели више од себе. Србија то не може и неће да заборави”, нагласио је председник Вучић.
Председник Републике Србије замолио је окупљене ветеране да пренесу искрене поздраве породицама палих бораца и својим породицама због свега што су претрпеле и учиниле за нашу земљу и наш народ.
Споменик јунацима са Кошара постављен је 2020. године у парку у непосредној близини КБЦ "Др Драгиша Мишовић".
На постаменту су уклесана имена 108 војника, подофицира, официра, резервиста и добровољаца који су страдали 1999. године на караули Кошаре.
Битка на Кошарама је почела 9. априла 1999. године, када су на караули на југословенско-албанској граници на Јуничким планинама припадници терористичке ОВК, уз помоћ НАТО авијације, покушали да изврше копнену инвазију кроз караулу.
Део државне границе око карауле Кошаре штитило је око 100 припадника 53. граничног батаљона, који су се током прва два дана борби супротставили десетоструко јачем непријатељу.
У помоћ граничарима убрзо је стигао вод Војне полиције, али је напад био силовит и снаге ОВК су успеле да заузму положаје Раса Кошарес и Маја Глава, тачке са којих се контролисало свако кретање ка граничној линији, а заузели су и зграду карауле.
Доласком припадника 125. моторизоване бригаде формирана је линија одбране која је спречила даљи продор непријатеља. Војска је наредних дана покушавала да поврати Раса Кошарес и Маја Главу, а придружили су им се и припадници 72. специјалне и 63. падобранске бригаде.
Борбе на Кошарама трајале су до 14. јуна 1999. године, када се Војска Југославије после Кумановског споразума повукла са Косова и Метохије.
Извор: Танјуг
14.06.2022
mp4 (65,73 MB)