- Сектор за људске ресурсе
- Новим уредбама регулисани посебни услови за куповину станова за припаднике снага безбедности
- Актуелности
- Пријава кандидата за добровољно служење војног рока
- Упутство за подношење захтева у вези регулисања стажа осигурања
- Психолошка делатност
- Војна, радна и материјална обавезе и послови мобилизације
- Обучавање грађана
- Стандард и стамбено збрињавање
- Традиције и култура
- Ветерани и удружења
- Најчешћа питања и одговори
- Притужбе грађана на понашање државних службеника
Школовање и усавршавања
Сектор за људске ресурсе као носилац функције „Образовање“ у Министарству одбране и Војсци Србије израђује годишњи План школовања и усавршавања кадра Министарства одбране и Војске Србије којим су обухваћени сви облици војног образовања у земљи и иностранству.
Војним образовањем остварују се посебни циљеви који произилазе из природе војне службе и посебних услова под којима се обављају послови за потребе одбране и Војске Србије.
Војно образовање се реализује кроз школовање и усавршавање професионалних припадника Војске Србије, државних службеника и лица из грађанства за вршење послова и задатака из надлежности Министарства одбране и Војске Србије.
Школовање професионалних припадника Војске Србије се остварује кроз средње војно образовање (Средња стручна војна школа, Војна гимназија) и високо војно образовање (Универзитет одбране).
Школовањем у Средњој стручној војној школи обезбеђује се попуна подофицирским кадром за потребе Министарства одбране и Војске Србије, а школовањем у Војној гимназији ученици се припремају за наставак школовања на Војној академији.
Основни начин попуне МО и ВС официрским кадром обезбеђује се кроз школовање и усавршавање лица на Универзитету одбране.
У организацијским јединицама Универзитета одбране, Војној академији, и Медицинском факултету ВМА реализују се основне академске студије, мастер академске студије, интегрисане академске студије, докторске академске студије.
Војној академији се реализују 15 акредитованих студијских програма на сва три нивоа студија у пољу друштвено-хуманистичких, техничко-технолошких и природно- математичких наука, као и студијски програми који су акредитовани у оквиру интердисциплинарних, мултидисциплинарних и трансдисциплинарних (ИМТ) и двопредметних студија.
Медицински факултет ВМА има акредитована два студијска програма на два нивоа студија у пољу медицинских наука, један студијски програм на интегрисаним академским студијама медицине и један студијски програм на докторским академским студијама.
Наведени студијски програми Војне академије и Медицинског факултета ВМА, у складу са билатералним споразумима, доступни су и за школовање припадника оружаних снага партнерских земаља. Исте је завршило више стотина припадника оружаних снага земаља региона и Африке.
Усавршавање припадника Министарства одбране и Војске Србије обухвата посебне програме усавршавања, специјализације у здравственој струци, стручна усавршавања, курсеве, семинаре и друге облике едукације који се реализују у јединицама, установама МО и ВС.
Посебни програми усавршавања официра Министарства одбране и Војске Србије представљају систем перманентног образовања официра којим се додатно оспособљавају и
непосредно припремају за обављање виших командних и штабних дужности и обављање послова у области безбедности и одбране.
Школа националне одбране, организује и реализује четири нивоа посебних програма усавршавања официра:
- I ниво – Основни командно-штабни курс (ОКШК)
- II ниво – Командно-штабно усавршавање (КШУ)
- III ниво – Генералштабно усавршавање (ГШУ)
- IV ниво – Високе студије безбедности и одбране (ВСБО)
Квалитет посебних програма усавршавања официра доказује се високом заинтересованошћу партнерских земаља за упућивањем својих официра у Школу националне одбране на сва четири нивоа посебних програма усавршавања. Интерес о наведеном исказују бројне земље региона, Африке, Европске уније, Руска Федерација, Сједињене Америчке Државе и бројне друге.
Поштујући захтеве међународне војне сарадње, као и ради потребе за разменом искустава и знања, припадници Министарства одбране и Војске Србије се такође упућују на усавршавања у војнообразовне институције у иностранству. Више стотина припадника је завршило различите нивое усавршавања у партнерским земљама, а најчешће Руској Федерацији, Сједињеним Америчким Државама и земљама чланицама Европске уније.
Специјализације у здравственој струци се организују и реализују на Медицинском факултету ВМА у складу са Законом о здравственој заштити.
Углед војноздравствених образовних институација доказује се великим бројем страних држављана, који долазе на Медицински факултет ВМА и Војномедицинску академију ради похађања програма специјализација у здравственој струци и обављања дела специјалистичког стажа. Највећи део се организује на комерцијалној основи при чему војнообразовне институције Републике Србије остварују значајне приходе.
Поред наведених институционалних облика усавршавања, у Војсци Србије организује се и велики број других облика усавршавања (стручна усавршавања, курсеви, семинари...) за извршавање функционалних задатака за специфичне дужности у јединицама – установама Министарства одбране и Војске Србије. Наведена усавршавања су отворена и за припаднике страних оружаних снага. Исто тако, више хиљада припадника Министарства одбране и Војске Србије је упућивано на различите облике стручних усавршавања у иностранство.
Због потребе за комуникацијом на глобалном нивоу, у Министарству одбране се спроводи тестирање енглеског језика по стандарду СОРС 9435 - СТАНАГ 6001 за припаднике Министарства одбране и Војске Србије и након тестирања се издају одговарајући сертификати. Овај стандард одбране чини основ за имплементацију циља партнерства Републике Србије са НАТО (захтев за познавање језика). Функционална способност употребе страног језика је један од основних предуслова приликом упућивања кадра на усавршавање и школовање у иностранству, учествовање у мултинационалним операцијама и вежбама и избору кандидата за наименовање на дужностима у изасланствима одбране Републике Србије.
- Сектор за људске ресурсе
- Новим уредбама регулисани посебни услови за куповину станова за припаднике снага безбедности
- Актуелности
- Пријава кандидата за добровољно служење војног рока
- Упутство за подношење захтева у вези регулисања стажа осигурања
- Психолошка делатност
- Војна, радна и материјална обавезе и послови мобилизације
- Обучавање грађана
- Стандард и стамбено збрињавање
- Традиције и култура
- Ветерани и удружења
- Најчешћа питања и одговори
- Притужбе грађана на понашање државних службеника