Стефановић: Oдлуку о војном року донеће Народна скупштина
Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић, гостујући у емисији „Јутро“ Телевизије „Прва“, изјавио је да ће коначну одлуку о евентуалном повратку обавезног служења војног рока донети Народна скупштина, која је ту обавезу и замрзнула 2010. године. Он је истакао да је о овој теми већ у току широка јавна расправа и да ће очекује да ће се Скупштина о овом питању изјашњавати у септембру или октобру.
„Предлог ћемо усагласити са председником Републике и Владом. Тако важну одлуку нисмо желели да доносимо преко ноћи, већ смо ушли у сложен процес јавне расправе. О томе увелико расправљају стручњаци из разних сфера“, истакао је министар Стефановић, додавши да је познато да он лично подржава редовно служење војног рока, али да се води широка јавна расправа која треба да покаже шта је то што наш народ хоће.
Стефановић је подсетио да служење војног рока носи бројне бенефите - осим што је добро за нашу војску и стварање активне резерве, добро је и за развој личности и обучавање младих људи у војничким вештинама.
„Неће ти млади људи ићи у војску да би били спремачице и домари. Не кажем ни да ће имати спремачицу да чисти за њима, мораће да одржавају личну хигијену, али у војску иду да науче нешто од војничких вештина. Такође, некад ми се чини да поједини људи замишљају да ћемо вратити служење војске какво је било 1969. године. Ми, наравно, хоћемо нови савремени модел“, рекао је Стефановић.
Када је у питању трајање војног рока, министар одбране истиче да се разматра оквир од три месеца до девет месеци, али да је Генералштаб ближи предлогу од шест месеци, јер је то време које даје могућност да људи прођу обуку и након тога буду пар месеци у јединицама.
Говорећи о томе колико би редовно служење војног рока коштало државу, министар Стефановић је истакао да је, захваљујући доброј политици председника Вучића, Србија данас економски снажна и појаснио да би на годишњем нивоу за обуку, униформе, храну, смештај, грејање и све остало требало око осам милијарди динара.
„Најскупље за сваку државу је да не буде сигурна, да не буде безбедна, самостална и слободна. Ми као војно неутрална земља, која неће да приступа било којем војном савезу, хоћемо да имамо јаку војску“, нагласио је министар Стефановић.
Он је поручио и да ће се улагања у војску наставити, те да је повећањима плата и стамбеним збрињавањем држава желела да покаже да цени и поштује људе који су се определили да чувају своју земљу, радећи тежак и ризичан посао. Министар је истакао и да ће бити настављене набавке опреме и наоружања за војску.
„Ми данас имамо војску која је неупоредиво опремљенија. Данас смо први од свих земаља бивше Југославије и међу најснажнијима у региону. Хоћемо и додатно да јачамо нашу војску да би штитили своју земљу. Немамо никакве амбиције да било кога угрожавамо. Само желимо да наша војска буде гарант сигурности наше Србије и народа“, рекао је Стефановић.
Како је навео, наставак опремања војске одвијаће се, као и до сада, у складу са проценама Генералштаба, а опремање ће бити претежно ослоњено на домаћу индустрију, што не значи да нећемо куповати из иностранства савремена средства, која наша земља још увек не производи или производи делимично.
Одговарајући на питања, Стефановић је истакао да одакле ће бити набављана опрема и наоружање пре свега зависи од потреба наше војске.
- Уз сво уважавање свих наших партнера, руководићемо се као и до сада оним што је интерес наше војске, наше земље и нашег народа. Водимо рачуна и о нашем међународном положају и односима са свим међународним партнерима, али нам је увек и у свему интерес Србије на првом месту – рекао је Стефановић.