Министарство одбране припремило „он лајн“ наставу „Основе система одбране“
Министарство одбране у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја реализује важан пројекат – наставу за факултативни предмет "Основе система одбране Републике Србије“, који је намењен ученицима трећег и четвртог разреда средњих школа.
О значају програмских тема које тај наставни предмет обухвата, циљевима увођења у наставни програм и новитетима наставе на даљину, у емисији „Свитање“ Телевизије „Пинк“ говорили су саветница потпредседника Владе и министра одбране Дуња Симић и потпуковник Милан Крсмановић из Управе за обавезе одбране Министарства одбране.
– Министар Стефановић је оценио да је ова тема јако важна, с обзиром на то да је као један од приоритета поставио управо то да би наши млади широм Србије, ученици завршних разреда средњих школа, требало да знају основне ствари о одбрани наше земље. Циљ је научити их о основним стварима о нашој војсци, о томе како она функционише, како је организована, али не само то, већ и важним стварима које се тичу традиције и историје наше војске.
Министар је нагласио приликом посете Војној академији, када је присуствовао снимању часова на даљину, да је ово нешто што ће вратити јединство војске и народа, у том смислу да ће наши млади поново стећи нека најосновнија знања по питању војске – подсетила је Симић.
Како каже, часови посвећени одбрани земље почињаће интонирањем химне Републике Србије „Боже правде“, што има за циљ јачање патриотског духа и идентификовања младих са својом земљом.
Потпуковник Крсмановић објашњава да се настава за „Основе система одбране Републике Србије“ изводи уз коришћење писаних материјала, "Power point" презентација, а као врхунац Министарство одбране је израдило приручник који могу да користе и наставници и ученици.
– Настава је факултативног типа. Одржава се на четири часа одељенских старешина и састоји се од 11 тема, где је 10 тема обрађено теоријски, а једна тема је практична. Министарство одбране изашло је у сусрет Министарству просвете, науке и технолошког развоја и припремило целокупне материјале за извођење ове наставе. Такође, Министарство одбране је отишло и корак даље и понудило стручну помоћ за извођење наставе. Наиме, директори средњих школа могу да упуте један кратак захтев нашем територијалном органу и обрате се за помоћ. У том случају, неко у униформи из нашег територијалног органа одлази у школу и тамо помаже разредним старешинама да изведу наставу – рекао је Крсмановић.
Он наглашава да је овај предмет важан за ученике завршних разреда средњих школа, јер они као пунолетни грађани већ имају прва и обавезе према држави, уводе се у војну евиденцију, могу се определити да упишу Војну академију, постану професионални војници или се одлуче за служење војног рока.
Када је реч о новитетима у настави, Дуња Симић је истакла снимање наставних филмова, као вид подршке у спровођењу наставе на даљину.
– Оно што је изазов ове године и што је био прошле школске године, је епидемиолошка ситуација која је тренутно неповољна, у смислу да не можемо увек ући у учионицу и бити присутни на часу. И ове године смо понудили ту врсту помоћи, да сачинимо наставне филмове у трајању од око 25 минута, који ће уз велику подршку Министарства просвете бити дистрибуирани свим школама у Србији. На тај начин, имаћемо још једно наставно средство, поред презентације и наших војних старешина у униформи који су ишли као помоћ, као додатну испомоћ у извођењу ове важне наставе – рекла је Симић.