Министар Стефановић отворио Конференцију националне безбедности Србије 2020
Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић отворио је данас онлајн Конференцију националне безбедности Србије 2020, коју организује Удружење грађана „Национална авангарда“. Тема Конференције била је тренутно стање националне, регионалне и глобалне безбедности и месту Републике Србије у безбедносним процесима, као и потенцијалним изазовима.
Поздрављајући учеснике Конференције у име Владе Републике Србије и Министарства одбране, министар Стефановић истакао је да је национална безбедност Србије у врху државних интереса и да Србија у свакој прилици показује подршку изградњи регионалног и глобалног мира и стабилности и даје свој допринос безбедности, али је уједно и чврсто опредељена да штити своје националне интересе.
Он је поручио да је свет суочен с бројним традиционалним изазовима, ризицима и претњама безбедности - од активних кризних жаришта на Блиском Истоку и северу Африке, уз нарастање нових асиметричних облика угрожавања безбедности који додатно усложавају безбедносну ситуацију.
- Од мигранстке кризе на тлу Европе од 2015. године, преко сајбер напада на објекте критичне инфраструктуре и различите хибридне нападе, до пандемије вируса Ковид-19 која је у озбиљним размерама угрозила и угрожава и даље животе и здравље људи, а која се индиректно одражава и на сферу безбедности. Због тога је данас, више него раније, потребно разумети значај сарадње и солидарности, јер транснационални и асиметрични карактер савремених изазова, ризика и претњи јасно показује да у данашњем свету безбедносне проблеме можемо да решавамо само у сарадњи са другим субјектима међународних односа и другим државама - рекао је министар Стефановић и нагласио да Србија у свакој прилици исказује подршку изградњи регионалног и глобалног мира и стабилности и даје допринос безбедности, опредељена да штити своје националне интересе.
- Подсетио бих да је Народна скупштина усвојила нову Стратегију националне безбедности Републике Србије и Стратегију одбране Републике Србије, чиме се и потврђује наш кооперативни и интегрални приступ безбедности. Стратешко опредељење председника Вучића и Владе Србије јесу очување самосталности и самосталног одлучивања наше земље, политике војне неутралности и брига о интересима наших грађана. Градимо јаку, економски снажну и отворену Србију која развија односе и сарадњу са свим државама на равноправним односима, али која доноси самостално своје одлуке и којом управљају искључиво њени грађани. Србију, која има снаге да заштити интересе српског становништва у нашој јужној покрајини, али и да се супротстави свима који угрожавају интересе нашег народа - поручио је министар одбране.
Он је говорио и о томе да у геополитичком смислу Србија припада изузетно осетљивом балканском подручју у којем су одувек били присутни интереси бројних међународних субјеката.
- Одлучили смо се за војну неутралност и једина смо земља на Балкану која се определила за војну неутралност која је утврђена Стратегијом одбране. Наше опредељење да будемо ван војних савеза са аспектом политичке одлуке јасно изражава став да као држава своју политику у сфери безбедности и одбране водимо самостално настојећи да унапређујемо сарадњу са свима како бисмо могли да пружимо допринос изградњи поверења, стабилности и безбедности у региону и свету. То нам омогућава да Србија остане изван сукоба великих сила и да сарађује са свима, али у складу са сопственим интересима и у интересу својих грађана - рекао је министар одбране и указао на то, како би Србија могла да буде војно неутрална и њена војска мора да буде јака.
- Као приоритет у руковођењу ресором одбране видим реализацију стратешке визије председника Вучића, брже и ефикасније спровођење процеса развоја војске и унапређивање њених оперативних способности. Изградња војних способности кључни је услов одрживости војне неутралности Србије и основни фактор ефикасне војне одбране и одвраћање свакога ко макар помисли да угрози нашу земљу. Одржавањем потребног нивоа способности војске и њиховим унапређењем, обезбеђују се услови за адекватан одговор система одбране на савремене изазове, ризике и претње безбедности Србије - нагласио је министар Стефановић.
У наставку уводног излагања, министар одбране говорио је да у условима војне неутралности ослонац на сопствене снаге и потенцијале представља полазну основу за планирање одбране и спровођење одбрамбених припрема Србије. Он је истакао да се јачањем домаће одбрамбене индустрије и покретањем великог броја пројеката развоја наоружања и војне опреме ствара поуздана база за изградњу способности Војске Србије и других снага одбране.
- То наравно не значи да нећемо наставити и са набавкама из иностранства. Искуства из последњих оружаних сукоба попут оних у Нагорно-Карабаху у којима је дошла у фокус употреба беспилотних летелица, указују на тренд повећања значаја и улоге најсавременијег наоружања и војне опреме. У нашем случају, срећом зарад очувања мира и стабилности, односно да би тако и остало, ми смо у претходном периоду предузели бројне мере ради опремања Војске Србије савременим наоружањем, најновијим системима противваздухопловне одбране, авионима, хеликоптерима, тенковима, оклопним борбеним возилима и другим средствима. Са опремањем захваљујући подршци председника Вучића настављамо и у 2021. години. Као што је председник јуче и рекао успели смо да обезбедимо новац из буџета за куповину нових борбених средстава и наставићемо са континуираним опремањем, али и са улагањем у домаће фабрике, Војнотехнички институт и домаћу памет, како бисмо што мање зависили од иностранства - истакао је министар Стефановић.
Он је рекао да је за оперативне способности Војске Србије и одбрану земље од кључног значаја људски фактор у који је потребно непрекидно улагати.
- Улагати у кадар који је и до сада небројено пута потврдио свој патриотизам, професионалност и врхунску оспособљеност. Зато сам поносан што смо обезбедили и повећања плата наших припадника у овој години, јер као што сам већ рекао нема Војске без војника. Људи су најважнији ресурс и зато морамо уложити у њих. Још једном бих истакао да је Република Србија чврсто опредељена да остане чинилац мира и безбедности у региону и свету и да развија капацитете који ће бити потврда таквог становишта, чиме и унапређује сопствени међународни углед и позицију на међународној сцени, али тиме и своје капацитете да заштити и оствари националне интересе - закључио је министар Стефановић и свим учесницима Конференције пожелео успех у даљем раду.
На данашњој конференцији говорили су и представници академских институција и дипломатског кора који су разговарали о аспектима безбедности Србије, региона и света.
Конференција је тематски подељена у три панела - на првом панелу било је речи о стању безбедности у Србији, изазовима и перспективама пред сектором безбедности наше земље, као и правцима даљег развоја безбедности наших грађана и државе, затим други панел о регионалном контексту безбедности у југоисточној Европи с нагласком на утицај Србије на регионалне процесе и трећи панел који обрађује тему глобалног контекста безбедности, глобалних изазова и претњи. На данашњој конференцији посебно је истакнута улога Србије кроз међународне организације и кроз деловање сектора безбедности Србије према глобалним изазовима.
25.12.2020
mp4 (504,93 MB)