Интервју потпредседника Владе и министра одбране др Небојше Стефановића магазину „Одбрана“
Само снажна војска и снажна држава могу бити војно неутралне. Наш посао и јесте да кроз свој рад и ангажман подржимо стратешко опредељење Србије да буде војно неутрална, да се ослони на себе, да буде суверена и самостална држава која доноси своје одлуке, а њена војска довољно способна да буде гарант безбедности грађана. Да се зна да Војска Србије може да испуни сваки задатак који се пред њу постави и да буде бедем пред свим безбедносним претњама, од оних, да кажем, класичних војних, до савремених сајбер претњи.
Већ по првим корацима које је од доласка на нову дужност 29. октобра предузео министар одбране др Небојша Стефановић, јасно је да се креће путем даљег унапређења стања у Војсци Србије. Разговарамо о кључним деоницама тог пута.
Господине министре, који су најзначајнији циљеви које сте себи поставили?
– Наставак опремања, инвестиције и побољшање стандарда наших припадника. Изнео сам своје планове и визију развоја у наредном периоду председнику Републике и врховном команданту Војске Србије Александру Вучићу и оно што мислим да мора тежишно да се ради да бисмо били ефикаснији у спровођењу модернизације, ремонта и унапређења свеукупне борбене готовости, како се некада говорило, наше војске.
Стандард припадника система одбране увек је битно питање за министра.
- Поред модернизације средстава, једна од најважнијих ствари које свакако желимо да урадимо у наредном периоду јесте унапређење стандарда војника. Разговарао сам с председником да, осим повећања од пет одсто које је држава већ предвидела, имамо и једно значајније повећање, које ће с обзиром на распон плата више допринети стандарду војника и подофицира а нешто мање и официра. Морамо радити на побољшању стандарда како би стимулисали људе да дођу у војску, али и како бисмо их задржали у нашем саставу. Значајан сегмент су и набавке нових униформи, чизама и опреме, свега онога што је важно за сваког војника и, наравно, опремање наших специјалних и свих других јединица.
Да ли ћемо се у опремању и даље ослањати на домаће производне капацитете, односно сопствене снаге, комбинујући то с набавкама из иностранства?
– Видео сам да је у претходном периоду доста инвестирано. Потребно је још снажније кренути у те циклусе. Опредељени смо да домаћа индустрија, домаћа памет, буде у највећој мери та која ће испунити стратешку визију Генералштаба и Министарства одбране у погледу опремања. С тим што је потребно убрзати процесе. Мислим да морамо брже да производимо оруђа која су потребна за војску и да се не може догодити да се годишње произведе тек неколико. Важно нам је да домаћа индустрија буде способна да развија средства и да можемо да набављамо све што је војсци потребно у нашој земљи, да не зависимо од иностранства, већ да повећавамо своје капацитете.
Колико је све то значајно и да би се истрајало на концепту војне неутралности и у будућности?
– Изузетно. Само снажна војска и снажна држава могу бити војно неутралне. Наш посао и јесте да кроз свој рад и ангажман подржимо стратешко опредељење Србије да буде војно неутрална, да се ослони на себе, да буде суверена и самостална држава која доноси своје одлуке, а њена војска довољно способна да буде гарант безбедности грађана. Да се зна да Војска Србије може да испуни сваки задатак који се пред њу постави и да буде бедем пред свим безбедносним претњама, од оних, да кажем, класичних војних, до савремених сајбер претњи.
Видна је и интензивна међународна сарадња, коју сте започели бројним сусретима с амбасадорима Шпаније, Холандије, Уједињеног Краљевства, Казахстана, Руске Федерације, Исламске Републике Иран, Мађарске, Италије, Пољске, Француске, Немачке, САД... Који је заједнички именитељ тих сусрета?
– Уобичајено је да на почетку мандата амбасадори долазе да упознају новог министра, премда неке познајем из претходног периода, али ово је нов ресор. Они желе да се упознају са стратешком визијом Републике Србије везаном за одбрану, а ја да чујем од њих како као представници својих држава виде међународну сарадњу. Суштина тих разговора је у томе шта можемо урадити у наредном периоду и како они могу помоћи Републици Србији у њеним циљевима, а то је да буде војно неутрална, а да истовремено модернизује своју опрему. Заједничко учешће у мировним мисијама чини, наравно, један од најзначајнијих сегмената тих разговора, као и унапређење билатералне сарадње у погледу војног здравства, војног школства и заједничких вежби.
Колики и какав значај за Војску Србије, али и за Републику Србију, има наше учешће у мировним операцијама Европске уније? Каква је перспектива нашег учешћа у мировним операцијама?
– Оно што је за нас значајно јесте прилика да војници у тим мисијама у реалним ситуацијама добију интензивну обуку и стекну искуство. Наравно, оне имају и одређен политички значај, зато што и углед Војске и Републике Србије расте због посвећеног ангажовања у тим мисијама и добрих резултата које наши војници постижу. Морам да се захвалим људима из Генералштаба, јер су наши војници који иду у ове мисије веома спремни, посвећени и свуда где поносно представљају Републику Србију остављају одличан утисак. У ових тридесетак дана управо на поменутим састанцима и са страним амбасадорима и са војним аташеима чуо сам само најбоље о нашем учешћу у овим мисијима, а тиме свакако и доприносу и већем угледу Републике Србије свуда у свету.
Војска Србије је значајно ангажована и у својој трећој мисији – помоћи становништву. Недавно смо имали пријем у војно здравство 136 медицинара. Шта се још може учинити како би војно здравство ојачало?
– Наставићемо и у наредном периоду са пријемом нових лекара и медицинског особља. Као што сам већ рекао, један од циљева су и инвестиције, укључујући и улагања у подизање капацитета војног здравства, чији се значај показао и сада током епидемије ковида. Размишљамо о унапређењу инфраструктуре, почев од реновирања ВМА које планирамо, али и радова на другим објектима који су у саставу Министарства одбране и Војске Србије, укључујући и касарне.
Ваша посета изложби „Ратна слика Србије у Другом светском рату” у Дому Војске резултирала је врло брзо састанком са министарком културе. Најављена је заједничка акција на реновирању фасаде зграде Дома ратника...
– Захвалио бих још једном министарки Маји Гојковић која је препознала и потребу да се инвестира у објекте Војске који нису директно везани за извршење војничких задатака, али јесу важни за очување војне традиције, за нашу историју, за културу. Само заједничким радом и уједињеним напорима можемо учинити да наши градови и наша земља буду бољи. Један од циљева које сам себи задао јесте и да наредне године сагледамо шта је то што можемо да урадимо за Војни музеј у Београду. Мислим да је наш Војни музеј благо које је недовољно искоришћено и да у наредном периоду за њега морамо учинити много више.
Обишли сте и Касарну „Народни херој Јанко Чмелик” у Новом Саду, где сте служили војни рок у тадашњем 12. батаљону везе. Како памтите војничке дане?
– Имам само лепе успомене на војничке дане. И данас сам у контакту са неким од другова из војске. Вероватно као и сви други, научио сам ствари везане за војску које пре тога нисам знао и стекао неке нове пријатеље. Верујем да је то корисно искуство за младе људе, у смислу јачања дисциплине и осећаја заједништва.
Физиономија рата, а самим тим и одбране, битно је измењена у савременом свету. Најновији сукоб Јерменије и Азербејџана око Нагорно-Карабаха показао је право лице новог рата. На основу тога, шта мислите каква је војска данас потребна Србији, какве обуке, технике, опреме?
– Сви су сукоби у савременом свету показали да су земљама потребне ефикасне, брзе и модерно опремљене војске. Јасно се показало да оне доносе предност у свакој ситуацији, и у заштити државне територије и, наравно, у свим акцијама које пред њих стави њихова земља. Када је реч о нашој земљи, Србија има јасну визију своје војске и одбране, која је дефинисана у планским стратешким документима, а након тога, наравно, и у свему оном што Генералштаб предвиђа за опремање војске и унапређење њених потенцијала.